**មេដឹកនាំរបបយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា នឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលរបស់មេដឹកនាំថ្នាក់តំបន់ក្នុងប្រទេសថៃនៅសប្តាហ៍ក្រោយ**ក្រសួងការបរទេស៖ មកទល់ពេលនេះ មិនទាន់មានរបាយការណ៍ណាមួយថាមានជនជាតិខ្មែរបានបាត់បង់ជីវិត បណ្តាលមកពីគ្រោះរញ្ជួយដីទាំងនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ**អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន និងបណ្ឌិត្យសភានគរបាលកម្ពុជា រួមគ្នាជំរុញឲ្យនិស្សិតនគរបាលប្រើប្រាស់ App NoDrug**ក្រសួងធនធានទឹក៖ កម្រិតរញ្ជួយរបស់ aftershock នៅមីយ៉ាន់ម៉ា នាម៉ោង ១៤:០៣នាទី នាថ្ងៃទី២៩ ខែមីនានេះ បានថយចុះមកត្រឹមកម្រិត ៣,៥ វ៉ិចទ័រ**ចិននឹងផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌បន្ទាន់ចំនួន ១០០លានយន់ដល់មីយ៉ាន់ម៉ា**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនថៃ ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**រដ្ឋមន្ត្រី ថោ ជេដ្ឋា៖ បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជានៅពុំទាន់មានអ្នកជំនាញ និងឧបករណ៍វាស់ស្ទង់លើវិស័យរញ្ជួយផែនដីនៅឡើយទេ**អាមេរិក​សម្តែង​ការ​រំលែក​ទុក្ខ​ដល់​កូរ៉េ​ខាង​ជើង​ចំពោះ​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ ដោយ​សន្យា​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់**អភិបាល​ស្រុកសូទ្រនិគម អំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ បន្តយកចិត្តទុកដាក់តាមដានសភាពការណ៍ និងព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធករណីរញ្ជួយដី **រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព**ក្រសួងសុខាភិបាល៖ មនុស្ស៩២១នាក់ ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងដែនដីប៉ាឡេស្ទីន ចាប់តាំងពីអ៉ីស្រាអែល បានបន្តការវាយប្រហារក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំសាជាថ្មី**UN ទាត់ចោលយោបល់របស់លោក ពូទីន ដែលចង់ឱ្យអ៊ុយក្រែនត្រូវដាក់ឱ្យស្ថិតក្រោម រដ្ឋាភិបាលបណ្តោះអាសន្នមួយ ដើម្បីអាចបញ្ចប់សង្រ្គាម**អាមេរិក ចោទប្រកាន់លើដាណឺម៉ាក ថាធ្វើមិនបានល្អក្នុងការរក្សាការពារដែនដី Greenland ឱ្យមានសុវត្ថិភាព**ប្រមុខការពារជាតិអាម៉េរិក អះអាងជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តដែកថែបរបស់រដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន ចំពោះសន្ធិសញ្ញាការពារជាតិជាមួយហ្វីលីពីន**ប្រទេសថៃមានបំណងកាត់បន្ថយអតិរេកពាណិជ្ជកម្មរបស់ខ្លួនជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិកមកត្រឹម ២០ពាន់លានដុល្លារតាមរយៈការនាំចូលផលិតផលសហរដ្ឋអាមេរិកបន្ថែមទៀត**មាសបានឡើងថ្លៃដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុត!**ផ្សារហ៊ុនថៃបានផ្អាកសកម្មភាពជួញដូរទាំងអស់ បន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងខ្លា**តោះមកស្គាល់ប្រទេសទាំង៨ ដែលរងគ្រោះដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីញឹកញាប់ជាងគេ គិតចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩០ ដល់ ឆ្នាំ២០២៤**នាយករដ្ឋមន្រ្តីជប៉ុន ចូលរួមរំលែកទុក្ខដល់មីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃ ក្រោយរងគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងក្លា
ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ រយៈពេល ១៥ថ្ងៃ ក្នុងពិធីកាន់បិណ្ឌនិងភ្ជុំបិណ្ឌ មនុស្សស្លាប់ដោយឃាតកម្ម គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍និងលង់ទឹក សរុបចំនួន១១នាក់
ភ្នំពេញ៖ នៅខេត្តបន្ទាយមានជ័យ រយៈពេល១៥ថ្ងៃ ក្នុងពិធីកាន់បិណ្ឌនិងភ្ជុំបិណ្ឌ ចាប់ពីថ្ងៃទី១១ដល់២៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២២ យ៉ាងហោចណាស់ក៏មានមនុស្សស្លាប់ដោយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ ឃាតកម្មនិងលង់ទឹក សុបចំនួន១១នាក់ នេះបើយងោតាម របាយការណ៍បូកសរុបសភាពការណ៍និងកិច្ចប្រតិបត្តិការណ៍រយៈពេល១៥ថ្ងៃរបស់ស្នងការដ្ឋានខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានបង្ហាញឲ្យដឹងនៅថ្ងៃទី២៦ខែកញ្ញាឆ្នាំ២០២២នេះ។
របាយការណ៍បានបង្ហាញទៀតថា ក្នុងរយុៈពេល១៥ថ្ងៃ នៃពិធីកាន់បិណ្ឌនិងភ្ជុំបិណ្ឌនេះ កងកម្លាំងនគរបាល បានសហការជាមួយកងកម្លាំងកងរាជអាវុធហត្ថ យោធានិងសមត្ថកិច្ចផ្សេងៗទៀត រក្សា សន្តិសុខ សុវត្ថិភាពនិងសណ្តាប់ធ្នាប់ ចារចរណ៍តាមដងផ្លូវសំខាន់ៗជូនថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់ ឥស្សរជនសំខាន់ៗ មន្ត្រីរាជការ និងប្រជាពលរដ្ឋ បានអញ្ជើញទៅតាមបណ្តាវត្តនិងរម្មនីយដ្ឋាននា និងការធ្វើដំណើរក្នុងភូមិសាស្ត្រខេត្ត ប្រកបដោយសុវត្ថិភាពល្អ ។
ក្នុងរបាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា ទាក់ទិនឹងសភាពការណ៍បទល្មើសព្រហ្មទណ្ឌ៖កើតមានចំនួន០៣លើក លើ០២ លើក កើន៥០% បណ្តាលឲ្យមនុស្សស្លាប់ចំនួន០២នាក់/ស្រី០១នាក់និងរបួសធ្ងន់០១នាក់ ប្រុស ។
បង្រ្កាបបនល្បែងស៊ីសងខុសច្បាប់គ្រប់ប្រភេទចំនួន៧៤តីតាំង ក្នុងនោះអនុវត្តតាមវិធានការរដ្ឋបាលចំនួន៦៧ទីតាំង មនុស្ស៦៧នាក់(ធ្វើការអប់រំ),អនុវត្តតាមវិធានការច្បាប់ ចំនួន០៧ទីតាំង ឃាត់ខ្លួនចំនួន៤១នាក់ /ស្រី២០នាក់ (ជនជាតិចិន០៨នាក់/ស្រី០១,ជនជាតិខ្មែរ៣៣នាក់/ស្រី១៩នាក់)។ហ្គេមអនឡាញ៖០១ទីតាំង(កាស៊ីណូ) ឃាត់ខ្លួន០៩នាក់/ស្រី០២នាក់ (ជនជាតិចិន០៨នាក់/ស្រី០១នាក់ ខ្មែរ០១នាក់/ស្រី រួមទាំងអ្នកកត់ឆ្នោត លេងបៀរប្រជល់មាន់ ឃាត់ខ្លួនសរុបចំនួន៣២នាក់/ស្រី១៧នាក់(ខ្មែរ) និងដកហូតវត្ថុតាងមួយចំនួនរួមមាន៖រថយន្តចំនួ ន០៣គ្រឿង ម៉ូតូ១៥គ្រឿង មាន់ជល់០៧ក្នាល បៀរ ០៤ហ៊ូ ទូរសព្ឌ១៩គ្រឿ កុំព្យូទ័រ១៤គ្រឿង។ករណីគ្រឿងញៀនបង្រ្កាបបាន០៤លើកលើ០៥លើក ឃាត់ខ្លួនមនុស្ស០៦នាក់ប្រុស ដកហូតបាន៖ថ្នាំញៀន Ice ០,៣៣ក្រាម ថ្នាំញៀនមេតំហ្វេតាមីន០៣កញ្ចប់តូច(ថ្នាំសប្បាយ) រថយន្ត០១គ្រឿង ទូរសព្ធ០៤គ្រឿងនិងសម្ភារប្រើប្រាស់មួយចំនួន ។
ទាក់ទិននឹករណីគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍វិញ របាយការណ៍បានបញ្ជាក់ថា៖កើតមាន០៤លើកលើ០៣លើក ប្រៀបធៀបឆ្នាំ២០២១ កើន៣៣% ស្លាប់មនុស្ស០២នាក់/០៣នាក់ ស្ម១០០% របួសធ្ងន់/ស្រាល០៣នាក់/០៣នាក់ ។ខូចខាតធ្ងន់/ស្រាល រថយន្ត ម៉ូតូ មួយចំនួន ។គ្រោះថ្នាក់ផ្សេង កើតមាន៖១០/០៨លើកកើន៤៣% ក្នុងនោះ មានអគ្គីភ័យឆេះផ្ទះ០១ខ្ន លង់ទឹក០៦លើក ស្លាប់០៦នាក់ អត្តឃាត(ចង ក) ០២លើល ស្លាប់០២នាក់ ឆ្លងចរន្តអគ្គីសនី ០២លើក ស្លាប់០២នាក់៕