**រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព**ក្រសួងសុខាភិបាល៖ មនុស្ស៩២១នាក់ ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងដែនដីប៉ាឡេស្ទីន ចាប់តាំងពីអ៉ីស្រាអែល បានបន្តការវាយប្រហារក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំសាជាថ្មី**UN ទាត់ចោលយោបល់របស់លោក ពូទីន ដែលចង់ឱ្យអ៊ុយក្រែនត្រូវដាក់ឱ្យស្ថិតក្រោម រដ្ឋាភិបាលបណ្តោះអាសន្នមួយ ដើម្បីអាចបញ្ចប់សង្រ្គាម**អាមេរិក ចោទប្រកាន់លើដាណឺម៉ាក ថាធ្វើមិនបានល្អក្នុងការរក្សាការពារដែនដី Greenland ឱ្យមានសុវត្ថិភាព**ប្រមុខការពារជាតិអាម៉េរិក អះអាងជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តដែកថែបរបស់រដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន ចំពោះសន្ធិសញ្ញាការពារជាតិជាមួយហ្វីលីពីន**ប្រទេសថៃមានបំណងកាត់បន្ថយអតិរេកពាណិជ្ជកម្មរបស់ខ្លួនជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិកមកត្រឹម ២០ពាន់លានដុល្លារតាមរយៈការនាំចូលផលិតផលសហរដ្ឋអាមេរិកបន្ថែមទៀត**មាសបានឡើងថ្លៃដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុត!**ផ្សារហ៊ុនថៃបានផ្អាកសកម្មភាពជួញដូរទាំងអស់ បន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងខ្លា**តោះមកស្គាល់ប្រទេសទាំង៨ ដែលរងគ្រោះដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីញឹកញាប់ជាងគេ គិតចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩០ ដល់ ឆ្នាំ២០២៤**នាយករដ្ឋមន្រ្តីជប៉ុន ចូលរួមរំលែកទុក្ខដល់មីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃ ក្រោយរងគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងក្លា**តំបន់ជាច្រើននៅប្រទេសថៃ រួមមានទាំងភាគខាងជើង ភាគកណ្តាល និងទីក្រុងបាងកក បានរងឥទ្ធិពលញ័ររញ្ជួយដី**ការិយាល័យគណៈកម្មាធិការធានារ៉ាប់រងថៃ ចេញសារព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ដល់ទីភ្នាក់ងារ និងឈ្មួញកណ្តាលធានារ៉ាប់រង ដែលអនុវត្តដោយអយុត្តិធម៌ចំពោះឆ្លើយតបនឹងការខូចខាតដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដី**អ្នកនាំពាក្យបរិស្ថាន៖ សូមបង្ការកុំឱ្យមានភ្លើងឆេះព្រៃ ដែលជាមូលហេតុអ្វើឱ្យមានការធ្លាក់ចុះគុណភាពខ្យល់ និងការបាត់បង់ជីវៈចម្រុះនិងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី**លោក ដូណាល់ ត្រាំ ហៅទូរសព្ទប្រកបដោយផ្លែផ្កា ជាមួយនាយករដ្ឋមន្រ្តីកាណាដា ចំពេលមានភាពតានតឹងកើនឡើងរវាងសម្ព័ន្ធមិត្តមានព្រំដែនជាប់គ្នាទាំង២**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សិទ្ធិ ឡោះ អញ្ជើញជាវាគ្មិន ក្នុងសិក្ខាសាលាចែករំលែកបទពិសោធន៍ ស្តីពីវិធីសាស្ត្រស្រាវជ្រាវរឿងក្តី និងបំបែករឿងក្តីព្រហ្មទណ្ឌដោយនគរបាលយុត្តិធម៌ ដល់និសិ្សត នៃសាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រង និងសេដ្ឋកិច្ច (UME)**គ្គ្រោះរញ្ជួយដីបានបំផ្លិចបំផ្លាញ​វាយប្រហារ​ប្រទេស​មី​យ៉ាន់​ម៉ា និងថៃ សម្លាប់​មនុស្ស​ជាង​១.០០០​នាក់​**លោក Elon Musk កំពុងប្រឈមមុខនឹងបណ្តឹងក្លែងបន្លំ ជុំវិញការបង្ហាញភាគហ៊ុន Twitter យឺតយ៉ាវ**អ៉ីរ៉ង់ ថាទីក្រុងតេហេរ៉ង់នឹងវាយប្រហារទៅលើ មូលដ្ឋានយោធាអាមេរិកនៅក្នុងតំបន់**ទេសរដ្ឋមន្រី្ត លី ធុជ ជំរុញលេីកទឹកចិត្តឱ្យវិនិយោគិនតំបន់ក្វាងស៊ី ប្រទេសចិន ពិចារណាពង្រីកការវិនិយោគដោយផ្ទាល់នៅកម្ពុជា ស្របតាមទស្សនវិស័យរបស់សម្តេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី**បទវិភាគ៖ធ្វើដំណើរជាមួយចិនគឺធ្វើដំណើរជាមួយកាលានុវត្តភាព
រដ្ឋមន្ត្រីបរិស្ថាន៖​ កត្តាស្ថេរភាពនយោបាយ និងសុខសន្តិភាព បានអនុញ្ញាតឱ្យកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍលើគ្រប់វិស័យ
ភ្នំពេញ៖​ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិអភិវឌ្ឍន៍ដោយចីរភាព បានលើកឡើងថា កត្តាស្ថេរភាពនយោបាយ និងសុខសន្តិភាពនៅទូទាំងប្រទេស ដែលអនុញ្ញាតឱ្យកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍ លើគ្រប់វិស័យ។
ឯកឧត្តមបានលើកឡើងបែបនេះ នៅទីស្តីការក្រសួងបរិស្ថាន នាថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងពេលទទួលជួបពិភាក្សាការងារជាមួយប្រតិភូកម្មវិធីភាពជាដៃគូសម្រាប់សកម្មភាពសេដ្ឋកិច្ចបៃតងនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ (United Nations Partnership for Actions on Green Economy-UN PAGE) ដែលមានតំណាងមកពីស្ថាប័នសហប្រជាជាតិចំនួន០៥ រួមមាន UNITAR UNIDO UNEP UNDP និងILO និងមានការចូលរួមពីតំណាងក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្រសួងការងារនិងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីពិភាក្សាលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើបរិវត្តសេដ្ឋកិច្ចបៃតង និងផ្តោតលើតម្រូវការនៃការសិក្សាស៊ីជម្រៅផ្នែកគោលនយោបាយ និងការអនុវត្តជាក់ស្តែងពាក់ព័ន្ធនឹងសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សម្រាប់កំណត់យុទ្ធសាស្រ្តជាក់លាក់ក្នុងការចាប់ផ្ដើមការសិក្សាវិសាលភាពសេដ្ឋកិច្ចបៃតងនៅកម្ពុជា ការរៀបចំឯកសារគម្រោង និងការសម្របសម្រួលការអនុវត្តសេដ្ឋកិច្ចបៃតងនៅកម្ពុជាក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំខាងមុខ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានមានប្រសាសន៍ពីកត្តាស្ថេរភាពនយោបាយ និងសុខសន្តិភាពនៅទូទាំងប្រទេស ដែលអនុញ្ញាតឱ្យកម្ពុជាមានការអភិវឌ្ឍន៍លើគ្រប់វិស័យ និងចូលរួមការប្តេជ្ញាចិត្តជាសកលសំដៅសម្រេចបានគោលដៅនៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
ឯកឧត្តមក៏បានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់ក្រុមការងារ ក្នុងការសិក្សាស៊ីជម្រៅលើការជំរុញការកសាងទីផ្សារផលិតផលជាក់លាក់ ដែលមានលក្ខណៈពិសេសនិងដាច់ដោយឡែករបស់កម្ពុជា និងអាចមានភាពប្រកួតប្រជែងខ្ពស់នៅលើទីផ្សារអន្តរជាតិ សំដៅរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ក្នុងការបង្កើតការងារ និងលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពសេដ្ឋកិច្ចប្រជាជន។
ឯកឧត្តមក៏បានកត់សម្គាល់ពីតម្រូវការនៃការធានាបាននូវសន្តិសុខនិងសុវត្ថិភាពស្បៀងអាហារ និងអាហារមានជីវជាតិបំប៉នសុខភាពគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ប្រជាជន។
លើសពីនេះទៀត ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចគាំពារបរិស្ថានក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម និងផលិតកម្ម ដើម្បីរក្សាបាននូវតុល្យភាពការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មនៅកម្ពុជា តាមរយៈការលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពធនធាន ការប្រើប្រាស់ថាមពលស្អាតក្នុងខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្ម ការបង្កើនសមត្ថភាពនិងជំនាញវិជ្ជាជីវៈពាក់ព័ន្ធឱ្យទាន់តម្រូវការទីផ្សារការងារស្របតាមបរិបថសេដ្ឋកិច្ចបៃតង។
ឯលឧត្ដមបន្ថែមថា ការងារទាំងអស់ខាងលើក៏មិនអាចកាត់ផ្តាច់ពីតម្រូវការធនធានហិរញ្ញវត្ថុ ដែលមានអាចផ្តល់លទ្ធភាពខ្ពស់ដល់រាល់គម្រោងវិនិយោគដែលមានមេត្រីបរិស្ថាន និងអាចផ្តល់នូវកម្រិតអត្រាការប្រាក់ទាបសម្រាប់អាជីវកម្ម ដែលជាសក្តានុពលរួមចំណែកដល់ការលើកស្ទួយ និងជំរុញការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចបៃតង កាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព និងអាចអនុវត្តបានសម្រាប់បរិបថកម្ពុជា៕