កិច្ចព្រមព្រៀង quadrilateral ចុះហត្ថលេខាលើខ្សែអគ្គិសនីសមុទ្រខ្មៅ
BUCHAREST៖ ថ្ងៃទី ១៧ ខែធ្នូ (ស៊ីនហួ) – រ៉ូម៉ានី, ហុងគ្រី, អាហ្សែបែហ្សង់និងហ្សកហ្ស៊ីបានចុះហត្ថលេខាកាលពីថ្ងៃសៅរ៍លើកិច្ចព្រមព្រៀងមួយស្តីពីខ្សែនាវាមុជទឹកសមុទ្រខ្មៅសម្រាប់ការដឹកជញ្ជូនអគ្គិសនីពីតំបន់កាសព្យែនទៅកាន់ប្រទេសរ៉ូម៉ានី។
លោក Ilham Aliyev ប្រធានាធិបតីរបស់ប្រទេស Azerbaijan បានឲ្យដឹងថា “Azerbaijan ត្រូវការកន្លែងលក់សម្រាប់ធនធានដ៏ធំដែលវាមាន។ ថ្ងៃនេះ យើងកំពុងចាប់ផ្តើមសាងសង់ស្ពាន” ថ្មីមួយពី Azerbaijan ទៅកាន់អឺរ៉ុប។ ប្រទេសរបស់យើងនឹងក្លាយជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ថាមពលអគ្គិសនីដ៏សំខាន់មួយទៅកាន់អឺរ៉ុប ជាពិសេសថាមពលបៃតង” ។ ពិធីចុះហត្ថលេខា។
កិច្ចព្រមព្រៀងអន្តររដ្ឋាភិបាល quadrilateral នឹងផ្តល់នូវក្របខ័ណ្ឌហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកទេសសម្រាប់ការអនុវត្តគម្រោងនេះ បើយោងតាមដែល Azerbaijan នឹងផ្គត់ផ្គង់អគ្គិសនីពណ៌បៃតងរបស់ខ្លួនតាមរយៈខ្សែថាមពលទៅកាន់ហ្សកហ្ស៊ី ហើយបន្ទាប់មកដោយខ្សែនាវាមុជទឹកដែលបានគ្រោងទុកទៅកាន់ប្រទេសរ៉ូម៉ានី និងពីទីនោះទៅកាន់ប្រទេសហុងគ្រី និងនៅសល់។ របស់អឺរ៉ុប តាមរយៈប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនអឺរ៉ុប។
ខ្សែនាវាមុជទឹក ៥០០ kV រវាង Georgia និង Romania នឹងមានប្រវែង ១,១០០ គីឡូម៉ែត្រ និងមានសមត្ថភាព ១ GW ។ ប្រតិបត្តិករប្រព័ន្ធបញ្ជូនហ្សកហ្ស៊ី GSE បាននិយាយថា គម្រោងនេះក៏រួមបញ្ចូលខ្សែទូរគមនាគមន៍ផងដែរ។
ហ្សកហ្ស៊ីបានឲ្យដឹងថាការសិក្សាលទ្ធភាពគ្រោងនឹងបញ្ចប់នៅចុងឆ្នាំ ២០២៣ ហើយខ្សែអាចនឹងត្រូវបានសាងសង់នៅចុងឆ្នាំ ២០២៩ ។