**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី**លោកជំទាវ ឡោក ខេង៖ ការបរិភោគអាហារកែច្នៃដែលភាគច្រើនមានជាតិស្ករ អំបិល និងខ្លាញ់មិនល្អកម្រិតខ្ពស់ ជាកត្តាហានិភ័យដែលអាចបង្កជាជំងឺមិនឆ្លង**គម្រោងវិនិយោគបន្ទាន់លើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធលូ និងប្រព័ន្ធរំដោះទឹកសម្រាប់បញ្ចៀសការជន់លិចនៅភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ (តាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ ៤ និងផ្លូវរថភ្លើង) សម្រេចបាន ៨៨%**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញពិនិត្យដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅច្រកចេញចូលតែមួយ របស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សុខភាពជាទ្រព្យសម្បត្តិដ៏មានតម្លៃបំផុត មិនអាចកាត់ថ្លៃបានសម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប**កម្ពុជាមិនមានបញ្ហាក្នុងការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីនោះឡើយ!**ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តឆ្នាំនេះ នឹងធ្វើឡើងដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសសប្បាយរីករាយនៅលើទីតាំងចំនួន៦**ស្ថានភាពកម្រិតទឹកស្ទឹងសំខាន់ៗទាំង១១ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប ទន្លេសាប និងបឹងទន្លេសាប សម្រាប់ថ្ងៃទី០២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥**សម្តេចធិបតី អំពាវនាវប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមគាំទ្រ និងទិញផលិតផលខ្មែរ យកទៅប្រើប្រាស់ ប្រកបដោយស្មារតីជាតិនិយម និងបណ្តុះមនសិការ «ខ្មែរស្រឡាញ់ខ្មែរ ខ្មែរប្រើប្រាស់ ផលិតផលខ្មែរ ជាមោទនភាពជាតិខ្មែរ»
ប្រយោគបុរាណ៖ ស្លឹកឈូកខៀវស្រងាត់លាតសន្ធឹងដល់ជើងមេឃ ផ្កាឈូករីកក្រោមពន្លឺថ្ងៃក្រហមឆ្អិនឆ្អៅ“
ថ្ងៃទី ២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ១៩៩៩ ម៉ាកាវបានត្រឡប់ទៅមាតុភូមិវិញ តំបន់រដ្ឋបាលពិសេសម៉ាកាវនៃសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិនត្រូវបានប្រកាសបង្កើតឡើងដោយបើកសករាជថ្មីក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រម៉ាកាវ ។ ប្រជាជនទូទាំងប្រទេសចិនបានរីករាយនិងអបអរសាទរ ពិភពលោកយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ចំពោះរឿងនេះ ។
ថ្ងៃទី ២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០១៤ ក្នុងកិច្ចប្រជុំអបអរសាទរខួបលើកទី ១៥ នៃការវិលត្រឡប់របស់ម៉ាកាវមកកាន់មាតុភូមិនិងពិធីសម្ពោធរដ្ឋបាលអាណាត្តិទី ៤ នៃតំបន់រដ្ឋបាលពិសេសម៉ាកាវ លោក Xi Jinping ប្រធានរដ្ឋចិនបានសរសើរម៉ាកាវ ដែលជាផ្កាឈូកដ៏ស្រស់ស្អាតរបស់មាតុភូមិ ដោយភ្ជាប់ជាមួយនឹងប្រយោគបុរាណ៖ ស្លឹកឈូកខៀវស្រងាត់លាតសន្ធឹងដល់ជើងមេឃ ផ្កាឈូករីកក្រោមពន្លឺថ្ងៃក្រហមឆ្អិនឆ្អៅ “接天莲叶无穷碧,映日荷花别样红” ។ហើយសូមជូនពរឱ្យម៉ាកាវបញ្ចេញពន្លឺកាន់តែស្រស់ស្អាត និងកាន់តែទាក់ទាញ!
តាំងពីសមាជបក្សកម្មុយនីស្តចិនលើកទី ១៩ មក គណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សដែលមានលោក Xi Jinping ជាប្រមុខស្នូលបានអនុវត្តគោលការណ៍ “ប្រទេសមួយ ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងពីរ” “ប្រជាជនម៉ាកាវគ្រប់គ្រងម៉ាកាវ” និងស្វ័យភាពខ្ពស់ តែងតែគាំទ្ររដ្ឋបាល និងអភិបាលនៃតំបន់រដ្ឋបាលពិសេសគ្រប់គ្រងតាមច្បាប់ ធ្វើសកម្មភាពយ៉ាងសកម្ម និងគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងដល់ម៉ាកាវក្នុងការរួមបញ្ជូលក្នុងស្ថានការណ៍អភិវឌ្ឍន៍ទូទៅរបស់ប្រទេសជាតិ ដែលបានចង្អុលបង្ហាញទិសដៅច្បាស់លាស់ និងផ្តល់កម្លាំងចលករមិនចេះរលត់សម្រាប់ម៉ាកាវក្នុងការរក្សាស្ថិរភាពនិងវិបុលភាព។
ដូចលោកប្រធាន Xi បានប្រាថ្នា តាំងពីម៉ាកាវវិលត្រឡប់មាតុភូមិវិញ ២៣ ឆ្នាំមកនេះ ក្រោមការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីរដ្ឋាភិបាលមជ្ឈិមបក្សចិន និងចិនដីគោកនៃមាតុភូមិនិងក្រោមការដឹកនាំនៃរដ្ឋបាល និងអភិបាលនៃតំបន់រដ្ឋបាលពិសេស ឥស្សរជនគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានក្នុងម៉ាកាវបានសាមគ្គីគ្នាជាធ្លុងមួយនិងរួមសហការគ្នាតស៊ូប្រឹងប្រែង បានបង្កើតស្ថានភាពអភិវឌ្ឍន៍ល្អបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រម៉ាកាវ ហើយបានចារទំព័រដ៏ត្រចះត្រចង់នៃការអនុវត្តប្រកបដោយជោគជ័យនៃរបប “ប្រទេសមួយ ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងពីរ” ដែលមានលក្ខណៈពិសេសម៉ាកាវ ។ ២៣ ឆ្នាំកន្លងមកនេះ គឺជារយៈពេលដែលមានការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចលឿនបំផុតនិងការកែលម្អជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនធំបំផុតក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រម៉ាកាវ ហើយក៏ជារយៈពេលដែលជនរួមជាតិម៉ាកាវចែករំលែកសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ និងសិរីរុងរឿងនៃមាតុភូមិដ៏អស្ចារ្យដោយស្មារតីរឹងមាំបំផុត ។
ឥឡូវនេះ យើងជិតឈានដល់គោលដៅដែលសម្រេចបាននូវស្តារភាពរុងរឿងដ៏អស្ចារ្យរបស់ប្រជាជាតិចិនឡើងវិញដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក ។ ការស្តារភាពរុងរឿងដ៏អស្ចារ្យរបស់ប្រជាជាតិចិនឡើងវិញ ជនរួមជាតិម៉ាកាវមានកិច្ចការជាច្រើនដែលត្រូវធ្វើ ។ ក្នុងដំណើរថ្មីនេះ ប្រឈមមុខនឹងបម្រែបម្រួលនិម្មាបនកម្មរបស់ពិភពលោកដែលមិនធ្លាប់មានក្នុងមួយសតវត្សរ៍ និងការផ្លាស់ប្តូរថ្មីនៃបរិយាកាសខាងក្នុងនិងខាងក្រៅរបស់ម៉ាកាវ បងប្អូនជនរួមជាតិនិងប្រជាជនម៉ាកាវទាំងឡាយនឹងអាចជំរុញ ការកសាងតំបន់រដ្ឋបាលពិសេសម៉ាកាវដល់កម្រិតថ្មីដោយឈរលើមូលដ្ឋាននៃសមិទ្ធិផលដែលមានស្រាប់ ហើយផ្លូវអភិវឌ្ឍន៍រួម និងវិបុលភាពរួមរវាងម៉ាកាវនិងដីគោកនៃមាតុភូមិប្រាកដជានឹងកាន់តែទូលំទូលាយ ៕