ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង៖ ស្រី្តកម្ពុជាជាកម្លាំងចលកររួមចំណែក នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង នាយករងខុទ្ទកាល័យសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងជាមេបញ្ជាការ បញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្ស បានថ្លែងថា ស្រី្តកម្ពុជាជាកម្លាំងចលកររួមចំណែក នៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច ស្រ្តីមានកាលានុវត្តភាពក្នុងការអនុវត្តសិទ្ធិអភិវឌ្ឍន៍ចំណេះដឹងជំនាញ បច្ចេកទេស ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹៈក្នុងការចូលរួមប្រកួតប្រជែង ប្រកបដោយសក្ដានុពលនៅក្នុងទីផ្សារសេដ្ឋកិច្ចជាតិនិងក្នុងតំបន់ហើយរួមចំណែក យ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រនិងងាយរងគ្រោះ។
ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត បានថ្លែងដូច្នេះខណៈ អញ្ជើញរួមគ្នា ជាមួយស្រ្តីស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង១៨ឃុំនិងស្រ្តីបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្ស ជាង១ពាន់នាក់ ក្នុងឱកាសអបអសាទរខួបលើកទី១១២ ទិវានារីអន្តរជាតិ ៨មីនា ក្រោមប្រធានបទ “ស្រ្តីរួមគ្នារក្សាសុខសន្តិភាព ដើម្បីកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងយុគសម័យឌីជីថល” នារសៀលថ្ងៃទី៦ ខែមិនា នៅទីបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សក្រុងតាខ្មៅ ខេត្តកណ្ដាល។
ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង បានបន្តថា ស្រ្តីជាឆ្អឹងខ្នងនៃការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចសង្គម ចំពោះការងារបញ្រ្ជាបយេនឌ័រ ដែលជាកិច្ចការអន្តរវិស័យ ក្នុងការធានាបាននូវចីរភាព នៃសុខសន្តិភាព និងពន្លៀនល្បឿននៃកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ជាតិជាពិសេសក្នុងយុគសម័យឌីជីថល និងការកសាងមូលដ្ឋានឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។
ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត បានបញ្ជាក់ថា  រាជរដ្ឋាភិបាលបាននិងកំពុងផ្ដោតការដោះស្រាយគំលាតយេនឌ័រក្នុងវិស័យឌីជីថល ជាពិសេសបង្កើនការចូលរួមរបស់ស្រ្តីក្នុងវិស័យឌីជីថលការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាដោយប្រសិទ្ធភាព ការអប់រំនិងចំណេះដឹងនិងជំនាញផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តបច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម សិល្បៈ ការច្នៃប្រឌិត និងគណិតវិទ្យា។
ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត បានជម្រុញឱ្យស្រ្តីត្រូវតែបង្កើនភាពក្លាហាន ខណៈប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលបានជម្រុញស្រ្តីជាថ្នាក់ដឹកនាំនៅក្នុងក្រសួង ស្ថាប័ន អង្គភាព ទូទាំងប្រទេសឱ្យស្រ្តីត្រូវអភិវឌ្ឍសមត្ថភាព ហ៊ានទទួលខុសត្រូវរួមចំណែកការកសាងសេដ្ឋកិច្ចសង្គម និងការលើកតម្កើងស្រ្តីនៅក្នុងស្រុកកណ្ដាលស្ទឹង១៨ឃុំនិងស្រ្តីបញ្ជាការដ្ឋានអង្គរក្សដើម្បីកាត់បន្ថយអំពើហឹង្សានៅក្នុងគ្រួសារនិងនៅក្នុងសង្គមជាតិ។
ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត បានលើកឡើងថា ប្រសិនបើប្រទេសជាតិយើងមានសង្រ្គាម នាំឱ្យអសន្តិសុខអស្ថិរភាពនយោបាយ គ្មានសន្តិភាព យើងគ្មានពេលវេលាគិតគូរ ពីការអភិវឌ្ឍន៍ភូមិឃុំ សហគមន៍ស្រ្តី យ៉េនឌ័រ សិទ្ធិស្រ្តី សិទ្ធិកុមារ សិទ្ធិមនុស្សនោះទេ។ កត្តាសំខាន់គឺការពារសន្តិភាព ថែរក្សាសន្តិភាពឱ្យបានគង់វង្ស ហើយស្រ្តីក៏មានតួនាទីចូលរួមថែរក្សាសន្តិភាពការពារសន្តិភាពដែលមាននាពេលសព្វថ្ងៃនេះ។ សន្តិភាពមានតម្លៃណាស់ដើម្បីជម្រុញនូវការអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិជាប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋកូនចៅជំនាន់ក្រោយៗ ខ្លួនឯង គ្រួសារនិងសង្គមជាតិ។
ក្នុងឱកាសនោះដែរ ឯកឧត្តមកិត្តិបណ្ឌិត ហ៊ីង ប៊ុនហៀង បានជូនវត្ថុអនុស្សាវរីយ៍ម្នាក់ទទួលបានសារុង១ អាវ១ និងថវិការ៥ម៉ឺនរៀលសម្រាប់អ្នកចូលរួមជាង១ពាន់នាក់ផងដែរ ៕