នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃប្ដេជ្ញា​មិន​ធ្វើ​រដ្ឋប្រហារ​ទៀត​ទេ
បាងកក៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រី Prayut Chan-o-cha កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍បានប្តេជ្ញាថានឹងមិនមានការធ្វើរដ្ឋប្រហារទៀតទេដោយបញ្ជាក់ថាការដួលរលំនៃឆ្នាំ ២០១៤ គឺជាចុងក្រោយក្នុងការប៉ុនប៉ងដើម្បីកាត់បន្ថយការភ័យខ្លាចនៅពេលដែលការបោះឆ្នោតសកលខិតជិតមកដល់។
លោកឧត្តមសេនីយ៍ Prayut កំពុងឆ្លើយតបទៅនឹងសំណួរទាក់ទងនឹងការកត់សម្គាល់ដែលសរសេរដោយឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និងមេដឹកនាំគណបក្ស Palang Pracharath (PPRP) លោក Prawit Wongsuwon នៅលើ Facebook កាលពីថ្ងៃពុធ។
នៅក្នុងការបង្ហោះ លោកឧត្តមសេនីយ៍ Prawit ដែលជាបេក្ខជននាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃគណបក្ស PPRP បានឲ្យដឹងថា លោកអាចធ្វើបានប្រសើរជាងអ្នកផ្សេងទៀត ក្នុងការលើកកម្ពស់ការបង្រួបបង្រួមជាតិ និងការសម្របសម្រួលការអភិវឌ្ឍន៍ជាតិរវាងអ្នកនយោបាយ និងឥស្សរជន។
គាត់បានបន្តថាគាត់មាន “ការយល់ដឹងល្អអំពីរចនាសម្ព័ន្ធអំណាចរបស់ប្រទេសដែលមានឥទ្ធិពលលើការតស៊ូអំណាចនិងការចែកចាយអំណាច” នៅក្នុងប្រទេសថៃ។
លោក​បន្ត​ថា មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​ច្រើន​ជាង​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ក្នុង​ចំណោម​សាធារណជន។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា ការប្រយុទ្ធគ្នារវាងមនោគមវិជ្ជាទាំងពីរមានភាពតានតឹងអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ដោយពួកឥស្សរជនសម្លឹងមើលភាពល្ងង់ខ្លៅរបស់អ្នកនយោបាយ និងអសមត្ថភាពរបស់ប្រជាជនក្នុងការបោះឆ្នោតជ្រើសរើសបុគ្គលដែលមានសមត្ថភាពដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រទេស។
ឧត្តមសេនីយ Prawit បានឲ្យដឹងនៅក្នុងមុខតំណែងថា “ខ្ញុំបានដឹងថា អ្នកដែលគាំទ្ររដ្ឋប្រហារមិនដែលឈប់ឈរនៅក្នុងរចនាសម្ព័ន្ធអំណាច” «ខ្ញុំមើលស្ថានភាពទាំងមូលដោយការយល់ដឹងអំពីមូលហេតុដែលអ្នកដែលកាន់ឥទ្ធិពល និងដឹកនាំប្រទេសគិត និងធ្វើការរួមគ្នាដូច្នេះ»។
លោក​បន្ថែម​ថា លោក​មាន​បំណង​អញ្ជើញ​សមាជិក​ឥស្សរជន​ឲ្យ​ចូល​រួម​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ជាតិ ដោយ​មាន​បំណង​បញ្ចប់​ជម្លោះ​នយោបាយ។
នៅពេលសួរថាតើគាត់បានអានការបង្ហោះរបស់ឧត្តមសេនីយ៍ Prawit ទេ នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានបញ្ជាក់ថាគាត់បានអានហើយមិនឃើញមានកំហុសអ្វីទេ។
នៅពេលសួរអំពីរដ្ឋប្រហារដែលបានលើកឡើងនៅក្នុងមុខតំណែងរបស់ឧត្តមសេនីយ៍ Prawit ឧត្តមសេនីយ៍ Prawit បានឲ្យដឹងថា រដ្ឋប្រហារចុងក្រោយបានកើតឡើងជាយូរមកហើយ។
“ខ្ញុំនៅទីនេះ [ជានាយករដ្ឋមន្ត្រីដោយសារតែ] ប្រព័ន្ធសភា និងរដ្ឋធម្មនុញ្ញ មែនទេ? អ្នកគួរតែដឹងពីអ្វីដែលបានកើតឡើងនៅក្នុងប្រទេសមុនរដ្ឋប្រហារ”។
តើ​នឹង​មាន​អ្វី​កើត​ឡើង​ប្រសិន​បើ​មិន​បាន​ធ្វើ​អ្វី​ដើម្បី​បញ្ឈប់​ជម្លោះ​នៅ​ពេល​នោះ? បានសួរឧត្តមសេនីយ៍ Prayut ដែលបានដឹកនាំរដ្ឋប្រហារថ្ងៃទី ២២ ឧសភា ២០១៤ ដែលបានទម្លាក់រដ្ឋាភិបាលដឹកនាំដោយគណបក្សភឿថៃ បន្ទាប់ពីមានការតវ៉ាតាមដងផ្លូវជាច្រើនខែ។
នៅពេលសួរថាតើនៅតែមានជម្លោះដែលអាចនាំឱ្យមានរដ្ឋប្រហារស្រដៀងគ្នានាពេលអនាគតឬយ៉ាងណានោះ ឧត្តមសេនីយ៍ Prayut បានឲ្យដឹងថាមិនមានជម្លោះធ្ងន់ធ្ងរទេ។
លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា “ប្រទេស​ថៃត្រូវ​តែ​មាន​សន្តិភាព ហើយ​ប្រជាជន​មាន​សុភមង្គល”។ “កុំត្រលប់ទៅស្ថានភាពដដែល” ។
នៅ​ពេល​សួរ​ថា តើ​នឹង​មាន​រដ្ឋប្រហារ​ទៀត​ដែរ​ឬ​ទេ បើ​លោក​មិន​អាច​ត្រឡប់​មក​ធ្វើ​ជា​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រោយ​ការ​បោះឆ្នោត​បាន លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ Prayut បាន​សួរ​ថា​៖ «តើ​នរណា​នឹង​ធ្វើ​រដ្ឋប្រហារ?
នៅពេលសួរម្តងទៀតថាតើនឹងមានរដ្ឋប្រហារមួយផ្សេងទៀតឬយ៉ាងណា លោកមានប្រសាសន៍ថា៖ “ខ្ញុំបាននិយាយជាយូរមកហើយថា រដ្ឋប្រហារ ឆ្នាំ[២០១៤] គឺជាចុងក្រោយ។ មិនគួរមានរដ្ឋប្រហារម្តងទៀតទេ”។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖ «​វា​ក៏​អាស្រ័យ​លើ​អ្នក​រាល់​គ្នា​ក្នុង​ការ​ជួយ​ទប់ស្កាត់។ «​ប្រសិន​បើ​ជម្លោះ​ធ្ងន់ធ្ងរ​កើត​ឡើង​ម្តង​ទៀត ខ្ញុំ​មិន​ដឹង​ថា​ត្រូវ​ដោះ​ស្រាយ​យ៉ាង​ណា​ទេ ព្រោះ​ខ្ញុំ​មិន​មាន​អ្វី​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​វា​ឥឡូវ​នេះ​ទេ»។
នៅពេលសួរថាតើពាក្យចចាមអារ៉ាមអំពីរដ្ឋប្រហារមុនការបោះឆ្នោតមានគោលបំណងបំបាក់មុខគាត់ឬយ៉ាងណានោះ ឧត្តមសេនីយ Prayut បានបញ្ជាក់ថាគាត់ជឿដូច្នេះ។
ឧត្តមសេនីយ Prayut ដែលបានចាកចេញពី PPRP ទៅចូលរួមជាមួយ United Thai Nation Party (UTN) បានទទូចថា លោកនៅតែមានលក្ខខណ្ឌល្អជាមួយឧត្តមសេនីយ៍ Prawit ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា​៖ «​គាត់​នៅ​តែ​ដូច​ជា​បង​ប្រុស​របស់​ខ្ញុំ​» ដោយ​បន្ថែម​ថា​គាត់​មិន​បាន​មើល​ឃើញ​ឧត្តមសេនីយ៍ Prawit ជា​គូប្រជែង​នយោបាយ​ទេ បើ​ទោះ​ជា​ពួកគេ​ឥឡូវ​ជា​បក្ស​ផ្សេង​ក៏ដោយ។
ឥឡូវនេះ ឧត្តមសេនីយ៍ ប្រាយុទ្ធ គឺជាអ្នកយុទ្ធសាស្រ្តរបស់គណបក្ស UTN ហើយត្រូវបានគេសរសើរថាជាបេក្ខជននាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់ខ្លួន។
នៅពេលសួរថាតើគាត់អាចដឹកនាំប្រទេសចេញពីជម្លោះនយោបាយបានដែរឬទេ ប្រសិនបើគាត់ត្រលប់មកធ្វើជានាយករដ្ឋមន្ត្រីវិញនោះ ឧត្តមសេនីយ៍ Prayut បានរំលឹកឡើងវិញថា “ខ្ញុំមិនឃើញមានជម្លោះអ្វីធ្ងន់ធ្ងរនោះទេ។ ប៉ុន្តែប្រសិនបើមានមតិខុសគ្នា នោះជាការទទួលយកបាន”។
លោកក៏បានច្រានចោលការរិះគន់ថា រដ្ឋាភិបាលថ្មីៗនេះបានអនុម័តដំឡើងប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែរបស់អ្នកស្ម័គ្រចិត្តភូមិពី ១,០០០ ទៅ ២,០០០ បាតក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងចុងក្រោយដើម្បីទាក់ទាញអ្នកបោះឆ្នោតមុនការបោះឆ្នោតដោយកត់សម្គាល់ថាវាត្រូវបានស្នើឡើងដោយគណបក្សចម្រុះជាយូរមកហើយ។ឧត្តមសេនីយ៍ Prayut បានឲ្យដឹងថា “នេះគឺដើម្បីជួយអ្នកស្ម័គ្រចិត្តដែលបានធ្វើការយ៉ាងលំបាក [ក្នុងអំឡុងពេលជំងឺរាតត្បាត Covid-១៩]” ។