នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនជួបជាមួយអគ្គនាយក WTO
TIANJIN÷នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនលោក Li Qiang បានជួបជាមួយអគ្គនាយកអង្គការពាណិជ្ជកម្មពិភពលោក (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala កាលពីថ្ងៃចន្ទនៅទីក្រុងធានជីន។ដោយកត់សម្គាល់ថាពហុភាគីនិយម សាមគ្គីភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការគឺជាជម្រើសដែលមិនអាចជៀសបានដើម្បីទប់ទល់នឹងបញ្ហាប្រឈមជាសាកល លោក Li បាននិយាយថា អ្វីដែលគេហៅថា “ការកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែក” និង “ការបន្ថយហានិភ័យ” ដូចដែលបានស្នើឡើងដោយប្រទេសមួយចំនួនគឺមានសារៈសំខាន់ខាងនយោបាយ និងមនោគមវិជ្ជាលើបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម។ដែលបំពានលើគោលការណ៍ជាមូលដ្ឋាននៃពាណិជ្ជកម្មសេរី និងការមិនរើសអើងដែលគាំទ្រដោយ WTO និងធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សិទ្ធិអំណាច និងប្រសិទ្ធភាពនៃប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី។លោក Li បានបន្ថែមថា ទង្វើបែបនេះក៏ប្រឆាំងទៅនឹងច្បាប់សេដ្ឋកិច្ច រំខានដល់សន្តិសុខ និងស្ថិរភាពនៃខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ឧស្សាហកម្ម និងឧស្សាហកម្មសកល ហើយទីបំផុតរារាំងដំណើរការនៃការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក។
ក្នុងនាមជាសមាជិកដែលកំពុងអភិវឌ្ឍដ៏ធំបំផុតនៃ WTO ប្រទេសចិនតែងតែប្រកាន់ខ្ជាប់នូវប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគីជាមួយ WTO ជាស្នូលរបស់ខ្លួន ហើយខ្លួនបានបំពេញការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ WTO ក្នុងរយៈពេល ២០ បូកនឹងឆ្នាំកន្លងមក។ លោក Li បាននិយាយថា ប្រទេសចិនបាននាំមកនូវផលប្រយោជន៍ដល់ ពិភពលោកខណៈពេលដែលបន្តការអភិវឌ្ឍន៍របស់ខ្លួន។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានអោយដឹងថា “ប្រទេសចិនត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការជាមួយភាគីទាំងអស់ដើម្បីគាំទ្រពហុភាគីនិយម និងពាណិជ្ជកម្មសេរី ប្រឆាំងឯកតោភាគីនិយម និងការការពារនិយម បង្កើនពាណិជ្ជកម្ម និងសេរីភាវូបនីយកម្មការវិនិយោគ និងការសម្របសម្រួល ជំរុញការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក និងឆ្លើយតបកាន់តែប្រសើរឡើងចំពោះបញ្ហាប្រឈមសកល”។លោកបាននិយាយថា ប្រទេសចិនគាំទ្រកំណែទម្រង់ចាំបាច់នៃ WTO ។លោកបានបន្ថែមថា ក្នុងនាមជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ដ៏ធំបំផុតរបស់ពិភពលោក និងជាប្រទេសធំដែលមានការទទួលខុសត្រូវ ប្រទេសចិននឹងផ្តល់ការទទួលខុសត្រូវ និងកាតព្វកិច្ចរបស់ខ្លួនស្របតាមកម្រិតនៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន ព្រមទាំងការពារសិទ្ធិ និងផលប្រយោជន៍ស្របច្បាប់របស់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។លោក Okonjo-Iweala បាននិយាយថា ចាប់តាំងពីការចូលជាសមាជិក WTO ប្រទេសចិនបានបន្តជំរុញការបើកទូលាយ គាំទ្រប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី និងទទួលបានសមិទ្ធិផលគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍។
លោក Okonjo-Iweala បានអោយដឹងថា WTO កោតសរសើរចំពោះការរួមចំណែកដ៏សំខាន់របស់ប្រទេសចិនចំពោះភាពជោគជ័យនៃសន្និសីទថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រី WTO លើកទី ១២ ហើយទន្ទឹងរង់ចាំការកសាងភាពជាដៃគូដ៏រឹងមាំជាមួយប្រទេសចិន ធ្វើការរួមចំណែកថ្មីក្នុងការលើកកម្ពស់កំណែទម្រង់ WTO និងការការពារប្រព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មពហុភាគី។