IAEA មិនរាប់បញ្ចូល ការចង្អុលបង្ហាញដែលអាចមើលឃើញនៃមីន ឬសារធាតុផ្ទុះ នៅរោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរ Zaporizhzhia ក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន
វីយែន៖ ទីភ្នាក់ងារថាមពលអាតូមិកអន្តរជាតិ (IAEA) បានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ទីភ្នាក់ងារថាមពលបរមាណូអន្តរជាតិ (IAEA) មិនរាប់បញ្ចូល ការចង្អុលបង្ហាញណាមួយនៃមីន ឬសារធាតុផ្ទុះ នៅឯរោងចក្រថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Zaporizhzhia (ZNPP) ក្នុងប្រទេសអ៊ុយក្រែន។
អគ្គនាយក IAEA លោក Rafael Grossi បានឲ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា អ្នកជំនាញរបស់ខ្លួនបានទទួលការចូលប្រើប្រាស់បន្ថែម។ ពួកគេបានត្រួតពិនិត្យផ្នែកខ្លះនៃកន្លែង និងបន្តធ្វើការដើរចុះជាប្រចាំនៅទូទាំងតំបន់នោះក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃ និងសប្តាហ៍ថ្មីៗនេះ។
លោក Rafael Grossi បានបន្តថា អ្នកជំនាញ IAEA កាលពីម្សិលមិញក៏អាចពិនិត្យមើលផ្នែកធំទូលាយនៃបរិវេណនៃស្រះទឹកត្រជាក់ដ៏ធំរបស់ ZNPP ជាងកាលពីមុន។
លោកបានបន្ថែមថា រហូតមកដល់ពេលនេះ ពួកគេមិនបានឃើញមីន ឬគ្រឿងផ្ទុះណាមួយទេ។ ប៉ុន្តែពួកគេនៅតែត្រូវការការចូលប្រើប្រាស់បន្ថែមទៀត រួមទាំងទៅកាន់ដំបូលនៃអង្គភាពរ៉េអាក់ទ័រ ៣ និង ៤ និងផ្នែកខ្លះនៃសាលទួរប៊ីន។
ប្រធាន IAEA បានសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការធានាឱ្យមានលទ្ធភាពពេញលេញនៃអ្នកជំនាញ IAEA ទៅកាន់ ZNPP ដើម្បីរក្សាសុវត្ថិភាពរបស់ខ្លួន។