**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី**លោកជំទាវ ឡោក ខេង៖ ការបរិភោគអាហារកែច្នៃដែលភាគច្រើនមានជាតិស្ករ អំបិល និងខ្លាញ់មិនល្អកម្រិតខ្ពស់ ជាកត្តាហានិភ័យដែលអាចបង្កជាជំងឺមិនឆ្លង**គម្រោងវិនិយោគបន្ទាន់លើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធលូ និងប្រព័ន្ធរំដោះទឹកសម្រាប់បញ្ចៀសការជន់លិចនៅភូមិសាស្ត្ររាជធានីភ្នំពេញ (តាមបណ្តោយផ្លូវជាតិលេខ ៤ និងផ្លូវរថភ្លើង) សម្រេចបាន ៨៨%**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញពិនិត្យដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅច្រកចេញចូលតែមួយ របស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សុខភាពជាទ្រព្យសម្បត្តិដ៏មានតម្លៃបំផុត មិនអាចកាត់ថ្លៃបានសម្រាប់មនុស្សគ្រប់រូប**កម្ពុជាមិនមានបញ្ហាក្នុងការផ្គត់ផ្គង់គ្រាប់ស្វាយចន្ទីនោះឡើយ!**ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្តឆ្នាំនេះ នឹងធ្វើឡើងដើម្បីបង្កើតបរិយាកាសសប្បាយរីករាយនៅលើទីតាំងចំនួន៦**ស្ថានភាពកម្រិតទឹកស្ទឹងសំខាន់ៗទាំង១១ ជុំវិញបឹងទន្លេសាប ទន្លេសាប និងបឹងទន្លេសាប សម្រាប់ថ្ងៃទី០២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥
នាយឧត្តមសេនីយ៍ គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ ដឹកនាំគណៈប្រតិភូកម្ពុជាទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ អាស៊ាន DGICM លើកទី២៦ រហូតចប់ជាស្ថាពរប្រកបដោយជោគជ័យ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ អគ្គនាយកអន្តោប្រវេសន៍ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូកម្ពុជាទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំប្រចាំឆ្នាំ អាស៊ាន DGICM លើកទី២៦ រហូតចប់ជាស្ថាពរប្រកបដោយជោគជ័យ។
កិច្ចប្រជុំត្រូវបានប្រារព្ធធ្វើនៅទីក្រុងភូកេត ប្រទេសថៃ រយៈពេល ៣ថ្ងៃ ដោយគិតចាប់ពីថ្ងៃទី៨ ដល់ទី១០ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងនោះមាន៖ កិច្ចប្រជុំអគ្គនាយកអន្តោប្រវេសន៍ និង ប្រធានកុងស៊ុល នៃបណ្តាប្រទេសអាស៊ានទាំងអស់ ក្រោមប្រធានបទ “ពង្រឹងសន្តិសុខ បង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ និងចិរភាពអនាគត” ទទួលបានលទ្ធផលដូចខាងក្រោម៖ ទទួលយកប្រទេសទីម័រឡេស្តេ ចូលរួមប្រជុំក្នុងឋានៈជាអ្នកសង្កេតការណ៍លើកទីមួយ។
បញ្ជាក់ឡើងវិញពីការតាំងចិត្តរបស់សមាជិកអាស៊ានទាំងអស់ក្នុងការបន្តពង្រឹងសន្តិសុខតាមព្រំដែន និងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវកិច្ចសហការក្នុងតំបន់លើការងារអន្តោប្រវេសន៍។ ការប្រឈមនឹងនិន្នាការ នៃការជួញដូរមនុស្សក្នុងតំបន់ និងការឆ្លើយតបទៅនឹងបទឧក្រិដ្ឋផ្សេងៗ និងកត់សម្គាល់ពីការរីកចម្រើនថ្មីៗក្នុងបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន និងបានផ្លាស់ប្តូរយោបល់លើការខិតខំប្រឹងប្រែងការងារអន្តោប្រវេសន៍ ការងារកុងស៊ុល និងការគ្រប់គ្រងព្រំដែនថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់តំបន់ និងពិភពលោកទាំងមូល។ កិច្ចប្រជុំក៏បានអនុម័តលើឯកសារណែនាំមួយចំនួនផងដែរមុននឹងបិទបញ្ចប់ជាស្ថាពរប្រកបដោយសាមគ្គីភាព ភាពស្និទ្ធស្នាល និងរីករាយ។
ក្នុងនោះក៏មានកិច្ចប្រជុំលើកទី១៨ អគ្គនាយកអន្តោប្រវេសន៍ និងប្រធានកុងស៊ុលអាស៊ាន បូក ប្រទេសអូស្ដ្រាលី (18th DGICM+Australia) និងកិច្ចប្រជុំលើកទី២ អគ្គនាយកអន្តោប្រវេសន៍ និងប្រធានកុងស៊ុលអាស៊ាន បូក ៣ (ចិន ជប៉ុន កូរ៉េ) (2nd DGICM+3 CONSULTATION ) ទីក្រុងភូកេត ប្រទេសថៃ ដែលក្នុងនោះបានលើកឡើងពីការពង្រឹកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាការពារសន្តិសុខតាមព្រំដែន ការចែករំលែកព៌ត័មាន និងការផ្តល់វគ្គបណ្តុះបណ្តាលដល់មន្ត្រីអន្តោប្រវេសន៍នៃបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន។
ជាមួយនោះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ អគ្គនាយក ក៏បានជួបប្រជុំទ្វេរភាគីជាមួយចិន និងឥណ្ឌូនេស៊ីផងដែរ ដែលក្នុងកិច្ចប្រជុំបានលើកឡើងពីការពង្រឹង និងធ្វើឱប្រសើរឡើងនូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការការពារ ទប់ស្កាត់ និងបង្ក្រាបរាល់បទល្មើសអន្តោប្រវេសន៍ផ្សេងៗ។ កិច្ចប្រជុំនោះក៏បានលើកឡើងពីបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនទាក់ទងការជួញដូរកម្លាំងពលកម្ម និងការជួញដូរមនុស្សផងដែរ ៕