ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន លោក Zelensky បានបណ្ដេញមន្ត្រីការពារជាតិរបស់លោកដោយលើកឡើងពីតម្រូវការសម្រាប់ “វិធីសាស្រ្តថ្មី”
អ៊ុយក្រែន÷ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែនលោក Volodymyr Zelensky បានបណ្តេញរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរបស់គាត់ដោយលើកឡើងពីតម្រូវការសម្រាប់ “វិធីសាស្រ្តថ្មី” នៅពេលដែលសង្រ្គាមជាមួយរុស្ស៊ីបានឈានចូលដល់ខែទី ១៩ ហើយ។“នៅសប្តាហ៍នេះ សភានឹងត្រូវបានស្នើសុំឱ្យធ្វើការសម្រេចចិត្តលើបុគ្គលិក… ខ្ញុំបានសម្រេចចិត្តជំនួសរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអ៊ុយក្រែន។ លោក Zelensky បាននិយាយថា Oleksii Reznikov បានឆ្លងកាត់ជាង ៥៥០ ថ្ងៃនៃសង្រ្គាមពេញលក្ខណៈ។
ប្រធានាធិបតី​បាន​តែងតាំង​លោក Rustem Umerov អតីត​អនុ​ប្រជាជន​អ៊ុយក្រែន​ឲ្យ​ក្លាយ​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ការពារជាតិ​ថ្មី។លោក Zelensky បានមានប្រសាសន៍ថា “Verkhovna Rada (នីតិប្បញ្ញត្តិ) នៃប្រទេសអ៊ុយក្រែនស្គាល់បុគ្គលនេះយ៉ាងច្បាស់ ហើយលោក Umerov មិនត្រូវការការណែនាំបន្ថែមទេ”។ Reznikov បានបម្រើការជារដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិចាប់តាំងពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយធ្លាប់បានបម្រើការក្នុងតួនាទីរដ្ឋាភិបាលផ្សេងទៀតដូចជាឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី នេះបើយោងតាមជីវប្រវត្តិរបស់គាត់នៅលើគេហទំព័ររបស់ក្រសួងការពារជាតិ។ការដកតំណែងរបស់គាត់កើតឡើងបន្ទាប់ពីមានរឿងអាស្រូវពុករលួយជាច្រើនពាក់ព័ន្ធនឹងក្រសួងការពារជាតិអ៊ុយក្រែន។
លោក Zelensky បានបណ្តេញមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់មួយចំនួននៅដើមឆ្នាំជុំវិញរឿងអាស្រូវដែលទាក់ទងនឹងការទិញការផ្គត់ផ្គង់ក្នុងសម័យសង្គ្រាម។អនុរដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិរបស់ប្រទេសនេះបានលាលែងពីតំណែងបន្ទាប់ពីប្រឈមមុខនឹងការចោទប្រកាន់ពីបទពុករលួយ។បន្ទាប់មកនៅក្នុងខែសីហា Zelensky បានបណ្តេញមន្ត្រីទាំងអស់ដែលទទួលបន្ទុកមជ្ឈមណ្ឌលជ្រើសរើសយោធាក្នុងតំបន់ដោយលើកឡើងពីដំណើរការព្រហ្មទណ្ឌដែលកំពុងបន្តជាច្រើន។ខណៈពេលដែល Reznikov មិនជាប់ពាក់ព័ន្ធក្នុងរឿងអាស្រូវណាមួយនោះ ពួកគេនៅតែត្រូវបានគេមើលឃើញថាធ្វើឱ្យគាត់ខូចដោយសារសមាគម។ហើយកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ មេដឹកនាំដ៏មានឥទ្ធិពលបំផុតម្នាក់របស់អ៊ុយក្រែន និងជាអ្នកគាំទ្រ Zelensky ដ៏សំខាន់គឺ Ihor Kolomoisky ត្រូវបានចាប់ខ្លួនជាផ្នែកមួយនៃការស៊ើបអង្កេតការក្លែងបន្លំ។
លោក Zelensky បានថ្លែងថា ការលុបបំបាត់អំពើពុករលួយ នៅទូទាំងរដ្ឋាភិបាលរបស់អ៊ុយក្រែន គឺមានសារៈសំខាន់ចំពោះឱកាសរបស់ Kyiv ក្នុងការទទួលបានសមាជិកភាពដែលរង់ចាំជាយូរមកហើយនៅក្នុង NATO និង សហភាពអឺរ៉ុប។យោងតាមរបាយការណ៍ឆ្នាំ ២០២១ របស់អង្គការតម្លាភាពអន្តរជាតិ អ៊ុយក្រែនគឺជាប្រទេសដែលពុករលួយបំផុតទីពីរនៅអឺរ៉ុបបន្ទាប់ពីប្រទេសរុស្ស៊ី។នៅទូទាំងពិភពលោកវាជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ទី ១២២ ក្នុងចំណោម ១៨០ ប្រទេស។
ការសន្យារបស់ Zelensky ក្នុងការលុបបំបាត់រដ្ឋាភិបាលនៃអំពើពុករលួយគឺជាហេតុផលមួយដែលនៅពីក្រោយការឡើងកាន់អំណាចយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់គាត់នៅឆ្នាំ ២០១៩ ។អតីតតារាកំប្លែងដែលដើរតួជាប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែនក្នុងកម្មវិធីទូរទស្សន៍ដ៏ល្បី Zelensky មិនមានបទពិសោធន៍នយោបាយនៅពេលបោះឆ្នោត ប៉ុន្តែអាចគ្រប់គ្រងបាន។ ចូល​ទៅ​ក្នុង​ការ​ខក​ចិត្ត​និង​ការ​ស្អប់​ខ្ពើម​យ៉ាង​ជ្រៅ​របស់​ប្រទេស​ជុំវិញ​អំពើ​ពុក​រលួយ​ដែល​កំពុង​រីក​រាល​ដាល។អ៊ុយក្រែនបានក្លាយជារដ្ឋបេក្ខភាពសហភាពអឺរ៉ុបជាផ្លូវការកាលពីឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែទីក្រុងប្រ៊ុចសែលបានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថាទីក្រុង Kyiv នឹងត្រូវបង្កើនការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងអំពើពុករលួយ ប្រសិនបើខ្លួនចង់ក្លាយជាសមាជិកពេញលេញ។