នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ស្នើ​ឲ្យ​ជនជាតិ​ចិន​ចូល​ប្រទេសដោយ​គ្មាន​ទិដ្ឋាការជាអចិន្ត្រៃយ៍
បាងកក៖ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​បញ្ជាក់ថា​លោក​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​ជនជាតិ​ចិន​មាន​ការ​ចូល​ប្រទេសដោយ​គ្មាន​ទិដ្ឋាការ​សម្រាប់​អ្នក​ទេសចរ​ជា​អចិន្ត្រៃយ៍​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​មាន​កិច្ច​ពិភាក្សា​ទូលំទូលាយ​ជាមួយ​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ចិន លោក Li Qiang នៅ​ទីក្រុង​ប៉េកាំង។
លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​ ក៏បានជម្រាបជូនសមភាគីរបស់លោកអំពីអត្ថប្រយោជន៍នៃស្ពានដីគោកដែលបានស្នើឡើងនៅភាគខាងត្បូងប្រទេសថៃ សម្រាប់គំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវដែលគាំទ្រដោយប្រទេសចិន។
កិច្ចពិភាក្សាកាលពីថ្ងៃពុធបានគ្របដណ្តប់លើស្ពានថ្មីមួយដែលបានស្នើឡើងឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គទៅកាន់ប្រទេសឡាវ ដើម្បីជំរុញពាណិជ្ជកម្មថៃ-ចិនបន្ថែមទៀត និងការបន្ធូរបន្ថយតម្រូវការសម្រាប់ការនាំចេញគោរបស់ថៃទៅកាន់ប្រទេសចិន។
លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​ បាន​ឲ្យដឹងកាលពី​ថ្ងៃ​ព្រហស្បតិ៍​ថា​៖ «​កាលពី​ម្សិលមិញ​ខ្ញុំ​មាន​អារម្មណ៍​ថា​មាន​ទំនាក់ទំនង​ល្អ​ជាមួយ​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ចិន​។ “គាត់បានផ្តល់ឱ្យខ្ញុំនូវលេខទូរស័ព្ទរបស់គាត់សម្រាប់ការហៅដោយផ្ទាល់។ នេះជាសញ្ញាល្អ។ ប្រទេសទាំងពីរត្រូវតែពឹងផ្អែកលើគ្នាទៅវិញទៅមក។ យើងត្រូវតែពឹងផ្អែកលើប្រទេសចិនដែលជាបងប្អូនធំ”។
លោកនាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃបានធ្វើការអត្ថាធិប្បាយនៅពេលលោកបានបញ្ចប់ដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់លោកទៅកាន់ទីក្រុងប៉េកាំងសម្រាប់វេទិកាខ្សែក្រវ៉ាត់ និងផ្លូវលើកទីបីសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ។
រដ្ឋាភិបាលបានណែនាំការលើកលែងទិដ្ឋាការបណ្តោះអាសន្នសម្រាប់ការស្នាក់នៅរយៈពេល ៣០ ថ្ងៃសម្រាប់ជនជាតិចិន និងកាហ្សាក់ស្ថាន ដើម្បីជំរុញទេសចរណ៍ដែលជាផ្នែកនៃផែនការស្តារសេដ្ឋកិច្ចកាន់តែទូលំទូលាយ។ កម្មវិធីនេះបានចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី២៥ ខែកញ្ញា ហើយគ្រោងនឹងផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី២៩ ខែកុម្ភៈ។
ការឆ្លើយតបដំបូងពីអ្នកដំណើរចិនគឺជាការលើកទឹកចិត្ត ប៉ុន្តែការបាញ់ប្រហារកាលពីថ្ងៃទី 3 ខែតុលានៅ Siam Paragon ដែលក្នុងនោះភ្ញៀវចិនម្នាក់ក្នុងចំណោមមនុស្ស ៣ នាក់បានស្លាប់បាននាំឱ្យមានការព្រួយបារម្ភអំពីសន្តិសុខកាន់តែខ្លាំងដែលអាជ្ញាធរបានសន្យាថានឹងដោះស្រាយ។
ប្រទេសចិនគឺជាប្រភពនៃភ្ញៀវអន្តរជាតិដ៏ធំបំផុតរបស់ប្រទេសមុនការរាតត្បាត Covid-១៩ ដែលមានចំនួនជិត ១១ លាននាក់បានមកដល់ក្នុងឆ្នាំ២០១៩។ អាជ្ញាធរទេសចរណ៍រំពឹងថានឹងមានជនជាតិចិនប្រហែល ៥ លាននាក់មកទស្សនាប្រទេសនៅឆ្នាំនេះ។
លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​ក៏​បាន​ធានា​ដល់​សមភាគី​ចិន​ថា ថៃ​នឹង​បន្ត​គាំទ្រ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ខ្សែក្រវាត់ និង​ផ្លូវ។ ជាឧទាហរណ៍ ស្ពានថ្មីមួយដែលបានស្នើឡើងឆ្លងកាត់ទន្លេមេគង្គពីណងខៃទៅកាន់ប្រទេសឡាវ នឹងជួយសម្រួលដល់ការនាំចេញទំនិញពីប្រទេសថៃតាមរយៈឡាវទៅកាន់ប្រទេសចិន។
លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​គម្រោង​ស្ពាន​អាកាស​ដើម្បី​តភ្ជាប់​ឈូង​សមុទ្រ​ថៃ និង​សមុទ្រ​អាន់ដាម៉ាន់ កាត់​តាម​ខេត្ត​ឈុំផុន និង​រ៉ាណុង​ភាគ​ខាង​ត្បូង។ លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​ ក៏បាននឹងពង្រឹងសក្តានុពលនៃខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវ ដើម្បីបង្កើនការតភ្ជាប់ជាមួយគោលដៅអន្តរជាតិ ដូចដែលប្រទេសចិនបានរំពឹងទុក។
លោកបានបន្តថា ស្ពានអាកាសប្រវែង ៩០ គីឡូម៉ែត្រនឹងកាត់បន្ថយពេលវេលាដឹកជញ្ជូនទំនិញរវាងសមុទ្រចិនខាងត្បូង និងសមុទ្រ Andaman ពី ៦ ទៅ ៩ ថ្ងៃ បើធៀបនឹងការដឹកជញ្ជូនតាមច្រកសមុទ្រ Malacca។
លោក​បាន​បន្ថែម​ថា គម្រោង​ស្ពាន​ដី​គោក និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​រោងចក្រ​ចិន​នៅ​ប្រទេស​ថៃ នឹង​ប្រែក្លាយ​ប្រទេស​ថៃ​ឲ្យ​ទៅ​ជា​មជ្ឈមណ្ឌល​ដឹក​ជញ្ជូន​របស់​ពិភពលោក។
លោក ស្រី​ថា​ ថាវីស៊ីន​ បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​ក៏​បាន​ស្នើ​ឱ្យ​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​នាំ​ចេញ​គោ​កាន់តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ដោយ​មាន​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​មុន​ពេល​នាំ​ចេញ​ទៅ​ប្រទេស​ចិន។ បច្ចុប្បន្ននេះ ប្រទេសចិនតម្រូវឲ្យមានការត្រួតពិនិត្យ រួមទាំងការពិនិត្យសុខភាព និងការចាក់វ៉ាក់សាំង ដែលត្រូវធ្វើឡើងនៅប្រទេសឡាវ។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ប្រសិន​បើ​ដំណើរ​ការ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ប្រទេស​ថៃ សត្វ​គោ​អាច​ត្រូវ​បាន​នាំ​ចេញ​ដោយ​ងាយ​ស្រួល​តាម​ផ្លូវ​ដែក និង​ផ្លូវ​សមុទ្រ​ទៅ​ប្រទេស​ចិន។