លោក Blinken បានថ្លែងថា​ការ​ឈាន​ដល់​បទ​ឈប់​បាញ់​នៅ​តំបន់​ហ្គាហ្សា​អាច​ឱ្យ​ក្រុម​ហាម៉ាស់​អាច​ប្រមូល​ផ្តុំ​ឡើង​វិញ
បរទេស÷ទីភ្នាក់ងារព័ត៌មានរដ្ឋរបស់ហ្ស៊កដានី លោក Antony Blinken បាននិយាយកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ថា ការឈានដល់បទឈប់បាញ់ភ្លាមៗនៅក្នុងតំបន់ហ្គាហ្សា នឹងជួយឱ្យចលនាហាម៉ាសអាចប្រមូលផ្តុំកងកម្លាំងរបស់ខ្លួនឡើងវិញ នេះបើតាមទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មានរដ្ឋរបស់ហ្ស៊កដានី បានរាយការណ៍ថា Petra News ។លោកបានធ្វើការកត់សម្គាល់នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានរួមគ្នាមួយនៅរដ្ឋធានី Amman នៃប្រទេសហ្ស៊កដានី ជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសហ្សកដានី Ayman Safadi និងរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអេហ្ស៊ីប Sameh Shoukry បន្ទាប់ពីជំនួបជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសនៃប្រទេសអារ៉ាប់មួយចំនួន ព្រមទាំងមន្ត្រី PLO ស្តីពីជម្លោះអ៊ីស្រាអែល និងក្រុមហាម៉ាស់។
នៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន Blinken បានបញ្ជាក់ជាថ្មីនូវការគាំទ្ររបស់អាមេរិកចំពោះ “ការផ្អាកមនុស្សធម៌” នៅក្នុងតំបន់ហ្គាហ្សា ដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យផ្តល់ជំនួយ និងជនស៊ីវិលផ្លាស់ទីដោយសេរីទៅកាន់កន្លែងមានសុវត្ថិភាព។លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ពីតម្រូវការដើម្បីការពារជនស៊ីវិលប៉ាឡេស្ទីន ខណៈពេលដែលបញ្ជាក់ឡើងវិញនូវការគាំទ្ររបស់ប្រទេសរបស់លោកចំពោះសិទ្ធិរបស់អ៊ីស្រាអែលក្នុងការ “ការពារខ្លួនប្រឆាំងនឹងចលនាហាម៉ាស”។
លោកបាននិយាយថា សហរដ្ឋអាមេរិកនឹងបង្កើនឥទ្ធិពលរបស់ខ្លួន ដើម្បីការពារប្រទេសបន្ថែមណាមួយពីការបើករណសិរ្សថ្មីនៅក្នុងជម្លោះអ៊ីស្រាអែល និងក្រុមហាម៉ាស់។សម្រាប់ផ្នែករបស់គាត់ លោក Safadi បានរំលឹកឡើងវិញនូវការអំពាវនាវរបស់ហ្ស៊កដានី ឱ្យមានបទឈប់បាញ់ជាបន្ទាន់ និងការផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ដល់ហ្គាហ្សា។លោកបានបដិសេធមិនពិពណ៌នាការវាយប្រហាររបស់អ៊ីស្រាអែលដែលកំពុងបន្តលើតំបន់ហ្គាហ្សាថាជា “ការការពារខ្លួន” ដោយបដិសេធការប៉ុនប៉ងណាមួយដើម្បីជម្លៀសប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីនចេញពីទឹកដីរបស់ពួកគេ ខណៈពេលដែលបង្ហាញពីការព្រួយបារម្ភរបស់គាត់អំពីស្ថានភាពនៅតំបន់ West Bank ។
រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអេហ្ស៊ីបបានអំពាវនាវឱ្យមានបទឈប់បាញ់ជាបន្ទាន់នៅតំបន់ហ្គាហ្សាដោយគ្មានលក្ខខណ្ឌ ដោយបន្ថែមថាឧប្បត្តិហេតុសម្លាប់មនុស្សអកុសលនៅហ្គាហ្សាមិនអាចត្រូវបានរាប់ជាសុចរិតទេ។លោក​បាន​ជំរុញ​អ៊ីស្រាអែល​ឱ្យ​បញ្ឈប់​ការ​រារាំង​ការ​ចូល​មក​នៃ​ជំនួយ​មនុស្សធម៌ និង​ធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​សុវត្ថិភាព និង​រហ័ស​នៃ​ការ​បញ្ជូន​ទៅ​កាន់​តំបន់​ដែល​ឡោមព័ទ្ធ។
ប្រទេសហ្ស៊កដានីបានរៀបចំកិច្ចប្រជុំបិទទ្វាររវាង Blinken និងរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសនៃប្រទេសអារ៉ាប់ទាំងប្រាំ ក៏ដូចជាអគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការប្រតិបត្តិនៃអង្គការរំដោះប៉ាឡេស្ទីននៅទីក្រុង Amman កាលពីថ្ងៃសៅរ៍។