ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​របស់​ប្រទេស​ចិន​បានធ្វើ​កិច្ច​ប្រជុំ​ដើម្បី​សុំ​យោបល់​លើ​ការងារ​សេដ្ឋកិច្ច
ប៉េកាំង៖គណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមនៃបក្សកុម្មុយនិស្តចិន (CPC) បានរៀបចំសន្និសីទមួយជាមួយបុគ្គលដែលមិនមែនជា CPC ដើម្បីសុំយោបល់ និងយោបល់លើស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំនេះ និងការងារសេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ឆ្នាំបន្ទាប់។លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការកណ្តាល CPC បានធ្វើជាអធិបតីក្នុងសន្និសីទកាលពីថ្ងៃពុធ ហើយបានថ្លែងសុន្ទរកថាដ៏សំខាន់មួយ។លោក Xi បាននិយាយថា ឆ្នាំ ២០២៤ គឺជាខួបលើកទី ៧៥ នៃការបង្កើតសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន និងជាឆ្នាំដ៏សំខាន់ដើម្បីអនុវត្តផែនការប្រាំឆ្នាំទី ១៤ ហើយថាការងារសេដ្ឋកិច្ចគួរតែអនុវត្តតាមគោលការណ៍ទូទៅនៃការបន្តការរីកចំរើន ខណៈពេលដែលធានាបាននូវស្ថិរភាព។
លោក Xi បាននិយាយថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងគួរតែត្រូវបានធ្វើឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ធ្វើឱ្យកំណែទម្រង់ស៊ីជម្រៅ និងការបើកទូលាយឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ និងជំរុញឱ្យមានការពឹងផ្អែកលើខ្លួនឯងកាន់តែខ្លាំង និងភាពរឹងមាំនៅក្នុងវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា។លោកបានជំរុញឱ្យមានការខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីពង្រឹងភាពរឹងមាំនៃសេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យ ធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវការរំពឹងទុករបស់សង្គម បង្រួបបង្រួម និងលើកកំពស់សន្ទុះនៃការស្ទុះងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ច ព្រមទាំងធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង និងពង្រីកសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសចិនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
សិក្ខាសាលានេះមានការចូលរួមដោយ Li Qiang, Wang Huning, Cai Qi និង Ding Xuexiang សមាជិកគណៈកម្មាធិការអចិន្ត្រៃយ៍នៃការិយាល័យនយោបាយនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្ស។ដែលត្រូវបានប្រគល់ឱ្យដោយគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិម CPC លោក Li Qiang បានសង្ខេបកិច្ចប្រជុំស្តីពីការងារសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំនេះ និងណែនាំការពិចារណាពាក់ព័ន្ធសម្រាប់ការងារសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំបន្ទាប់។ប្រធានគណៈកម្មាធិការកណ្តាលនៃគណបក្សមិនមែន CPC ចំនួនប្រាំបី ប្រធានសហព័ន្ធឧស្សាហកម្ម និងពាណិជ្ជកម្មចិនទាំងអស់ (ACFIC) និងអ្នកតំណាងបុគ្គលដែលមិនជាប់ពាក់ព័ន្ធគណបក្សបានធ្វើសុន្ទរកថា។
ពួកគេបានយល់ស្របជាមួយនឹងការវិភាគរបស់គណៈកម្មាធិការកណ្តាល CPC អំពីស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចបច្ចុប្បន្ន ក៏ដូចជាការធ្វើផែនការ និងការពិចារណារបស់ខ្លួនសម្រាប់ការងារសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំក្រោយ។ពួកគេក៏បានផ្តល់យោបល់លើបញ្ហានានា រួមទាំងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មបរទេសឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅ ការអនុវត្តគោលនយោបាយសារពើពន្ធសកម្ម ការកសាងបរិយាកាសទីផ្សារនៃការប្រកួតប្រជែងដោយយុត្តិធម៌ ការពង្រីកការវិនិយោគប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ជំរុញការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មសម្ភារៈថ្មី ការពន្លឿនការផ្លាស់ប្តូរការប្រើប្រាស់ និងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង ការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តទីផ្សារ។ភាពជឿនលឿនខាងវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា និងការធ្វើឱ្យស៊ីជម្រៅនូវការអភិវឌ្ឍន៍រួមបញ្ចូលគ្នាលើភាគីទាំងពីរនៃច្រកសមុទ្រតៃវ៉ាន់។
លោក Xi បាននិយាយថា មតិ និងយោបល់ទាំងនេះ នឹងត្រូវបានសិក្សា និងស្រូបដោយប្រុងប្រយ័ត្ន។លោក Xi បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងស្មោះស្ម័គ្រចំពោះពួកគេសម្រាប់ការស៊ើបអង្កេតស៊ីជម្រៅ និងការងារស្រាវជ្រាវរបស់ពួកគេ ដែលបណ្តាលឱ្យមានរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវ មតិ និងយោបល់ផ្សេងៗចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំនេះ ដែលបានផ្តល់ជាមូលដ្ឋានដ៏សំខាន់សម្រាប់ការសម្រេចចិត្តបែបវិទ្យាសាស្ត្រនៃគណៈកម្មាធិការកណ្តាល CPC ។លោកបានមានប្រសាសន៍ថា លោកសង្ឃឹមថា គណបក្សនយោបាយផ្សេងទៀតទាំងអស់ ACFIC និងបុគ្គលដែលមិនជាប់ពាក់ព័ន្ធគណបក្សនឹងតម្រឹមគំនិត និងសកម្មភាពរបស់ពួកគេជាមួយនឹងការរៀបចំរបស់គណៈកម្មាធិការកណ្តាល CPC លើការងារសេដ្ឋកិច្ច ដោយកត់សម្គាល់ថាលទ្ធផលសេដ្ឋកិច្ច និងសមិទ្ធផលការងារសេដ្ឋកិច្ចនៅឆ្នាំនេះបានបញ្ជាក់យ៉ាងពេញលេញ។ភាពត្រឹមត្រូវ និងការព្យាករណ៍របស់គណៈកម្មាធិការកណ្តាល CPC ក្នុងការវិនិច្ឆ័យស្ថានភាព និងការសម្រេចចិត្តពាក់ព័ន្ធ។
ឯកឧត្តមក៏បានអំពាវនាវឱ្យពួកគេពង្រឹងទំនុកចិត្តក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ ជួយលុបបំបាត់ការសង្ស័យ និងការកសាងមតិឯកភាព ព្រមទាំងបញ្ចេញមតិ និងសំណូមពរយ៉ាងសកម្មលើការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ដោយអនុវត្តការស៊ើបអង្កេតស៊ីជម្រៅ និងស្រាវជ្រាវលើបញ្ហាធំៗដូចជា។ដូចជាការកសាងប្រព័ន្ធឧស្សាហកម្មទំនើប ការពង្រីកតម្រូវការក្នុងស្រុក ការការពារ និងកាត់បន្ថយហានិភ័យ ជំរុញទំនើបកម្មកសិកម្ម និងជនបទ និងការលើកកម្ពស់ការកែលម្អសុខុមាលភាពរបស់ប្រជាជន។