**គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ឲ្យចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមចំណែកទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**នាវេលាម៉ោង ៤ និង ៤៨នាទីទៀបភ្លឺ ជាពេលវេលាកំណត់ទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ព្រះនាម «គោរាគទេវី»**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា សង្ឃឹមថា AFPPD នឹងពង្រីកវិសាលភាពការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេវាសាធារណៈក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី**គណៈប្រតិភូយោធភូមិភាគ៥ នៃកងទ័ពប្រជាជាជនវៀតណាម អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ និងជូនពរថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តរតនគិរី ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មៃរ**ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ទទួលបានជ័យលាភីបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF)**សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អនុមោទនា ពិធីបុណ្យខួបលើកទី ៥៦ឆ្នាំ នៃការបកប្រែគម្ពីរព្រះត្រៃបិដកខ្មែរ និងរំលឹកគុណក្រុមជំនុំព្រះត្រៃបិដក**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**ក្រសួងអប់រំ ណែនាំឱ្យលេងល្បែង និងរបាំប្រជាប្រិយខ្មែរ ក្នុងឱកាសត្រៀមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិ នៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សា**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា**យោធាចិន ចាប់ផ្ដើមធ្វើសមយុទ្ធរួមគ្នានៃកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក និងកងកម្លាំងរ៉ុក្កែត នៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ករណីរំលោភសេពសន្ថវៈកាលពីឆ្នាំ២០២៣ នៅស្រុកមោងឫស្សី ចាប់ខ្លួនជនត្រូវចោទបានហើយ**ឃាត់ខ្លួនជនសង្ស័យ ១៥នាក់ ពាក់ព័ន្ធករណីកាន់កាប់ដឹកជញ្ជូនអាវុធដោយគ្មានការអនុញ្ញាត និងករណីជួញដូរដោយខុសច្បាប់នូវសារធាតុញៀន ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកបាទី**ក្មេងទំនើងប្រយ័ត្ន ចូលឆ្នាំក្នុងពន្ធនាគារ!**វិវាទពាក់ព័ន្ធនឹងកិច្ចសន្យាខ្ចីប្រាក់ មួយករណីទៀត ត្រូវបានសម្រុះសម្រួលផ្សះផ្សាបញ្ចប់ដោយជោគជ័យនៅអាជ្ញាធរជាតិដោះស្រាយវិវាទក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ**ប្រធានាធិបតីចិនលោក ស៊ី ជីនពីង នឹងចាប់ផ្តើមដំណើរទស្សនកិច្ចទៅកាន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍នៅខែមេសានេះ**ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប៉ែន វិបុល ដឹកនាំគណៈប្រតិភូចូលរួមគោរពវិញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន**លោក Donald Trump នឹងហៅទូរស័ព្ទជាមួយលោក Vladimir Putin នៅប៉ុន្មានថ្ងៃខាងមុខនេះ ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកការបញ្ចប់ដោយសន្តិវិធី ចំពោះជម្លោះអ៊ុយក្រែន**លោក Donald Trump៖ ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោននឹងកាន់កាប់ទឹកដី Greenland**ក្រុមការងារនៃទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាម៉េរិកសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិ កំពុងធ្វើដំណើរទៅកាន់ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីជួយកំណត់តម្រូវការបន្ទាន់បំផុតរបស់ប្រទេសកម្សត់នេះ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី
រដ្ឋផ្ដល់បណ្ណព្យាបាលមិនគិតថ្លៃ ដល់កីឡាករ-ការិនី ជម្រើសជាតិកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមវ៉ាត់ ចំរើន អគ្គលេខាធិការNOCC បានឱ្យដឹងថា ក្នុងអាណត្តិនេះ ទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល និងគណៈកម្មា ធិការជាតិអូឡាំពិក(NOCC)កម្ពុជា យកចិត្តទុកដាក់ លើការផ្ដល់បណ្ណមូលនិធិសមធម៌សុខភាព ទៅលើ កីឡាករ-កីឡាការិនី ដោយបានឲ្យអាទិភាព ដល់ អត្ដពលិក ជម្រើសជាតិ និងអត្ដពលិកជំនាញ តាមសហព័ន្ធកីឡាជាតិ។
ឯកឧត្តមវ៉ាត់ ចំរើន បន្តថា ការផ្ដល់បណ្ណមូលនិធិសមធម៌សុខភាព ដែលជាបណ្ណមួយសម្រាប់កីឡាករ-កីឡាការិនី ពេលមាន គ្រោះថ្នាក់ ក្នុងពេលហ្វឹកហាត់ អាចទៅព្យាបាល នៅ មន្ទីពេទ្យសាធារណៈ និងមន្ទីរពេទ្យរដ្ឋដោយ មិនគិត ថ្លៃ។
ឯកឧត្ដមបញ្ជាក់ថា “យើងបានជំរុញឲ្យគាត់ ប្រសិនជាមានលទ្ធភាព ត្រូវចូលរួម ក្នុងការបង់លុយចូលក្នុង ប.ស.ស ដែលជា ប្រព័ន្ធមួយ ដែលធ្វើឲ្យកីឡាករមានទំនុបចិត្ត ក្នុង ការ លះបង់ និងគ្រោះថ្នាក់ ក្នុងការហ្វឹកហាត់ ព្រោះ ហានី ភ័យរបស់កីឡាករ-កីឡាការិនី មានច្រើន ជាង ប្រជាពលរដ្ឋធម្មតា ព្រោះគាត់ហាត់រាល់ថ្ងៃ គាត់អាច មាន បញ្ហាថ្លោះគ្រិច និងបញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ អីផ្សេងៗ ទៀត នៅលើសុខភាពផ្លូវកាយរបស់គាត់ច្រើន។ រាជរដ្ឋា ភិបាលកម្ពុជា បានផ្ដល់អតិភាពទៅកីឡាករ-កីឡាការិនីជម្រើសជាតិ និងកីឡាករ-កីឡាការិនី ជំនាញ នៅក្នុងសហព័ន្ធកីឡាជាតិ”៕