រដ្ឋ​មន្ត្រី​ការ​បរទេស​អាមេរិក​ប្រមូល​ផ្តុំ​នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា​ដើម្បី​ត្រៀម​ខ្លួន​សម្រាប់​តំបន់ Gaza ក្រោយ​សង្គ្រាម
បទេស៖ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសអាមេរិក លោក Antony Blinken បាននិយាយកាលពីថ្ងៃចន្ទ ទី៨ ខែមករា ថា ប្រទេសអារ៉ាប់សំខាន់ៗចំនួនបួន និងតួគីបានព្រមព្រៀងគ្នាដើម្បីចាប់ផ្តើមរៀបចំផែនការសម្រាប់ការកសាងឡើងវិញ និងអភិបាលកិច្ចនៃតំបន់ហ្គាហ្សា នៅពេលដែលសង្រ្គាមរបស់អ៊ីស្រាអែលប្រឆាំងនឹងក្រុមហាម៉ាសបានបញ្ចប់។
លោក Blinken ដែល​កំពុង​បំពេញ​បេសកកម្ម​បន្ទាន់​នៅ​មជ្ឈិមបូព៌ា​ក្នុង​គោល​បំណង​ជា​ចម្បង​ក្នុង​ការ​ការពារ​ជម្លោះ​កុំ​ឲ្យ​រីក​រាល​ដាល​ខណៈ​ដែល​ការ​ភ័យ​ខ្លាច​នៃ​សង្គ្រាម​ក្នុង​តំបន់​បាន​ឲ្យដឹងថា អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ហ្ស៊កដានី កាតា អារ៉ាប់រួម និង​តួគី​នឹង​ពិចារណា​ចូល​រួម​និង​រួម​ចំណែក​ដល់​ថ្ងៃ​បន្ទាប់។
សេណារីយ៉ូសម្រាប់ទឹកដីប៉ាឡេស្ទីនដែលត្រូវបានបំផ្លិចបំផ្លាញដោយការទម្លាក់គ្រាប់បែកដ៏ប្រល័យរបស់អ៊ីស្រាអែលរយៈពេលបីខែ។
ប្រទេសទាំងនោះពីមុនបានទប់ទល់នឹងការអំពាវនាវរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់ការចាប់ផ្តើមផែនការក្រោយសង្គ្រាម ដោយទទូចថាដំបូងត្រូវតែមានបទឈប់បាញ់ និងការកាត់បន្ថយយ៉ាងខ្លាំងនៃការឈឺចាប់របស់ជនស៊ីវិលដែលបណ្តាលមកពីការឆ្លើយតបយោធារបស់អ៊ីស្រាអែលចំពោះការវាយប្រហារសម្លាប់ក្រុមហាម៉ាសកាលពីថ្ងៃទី ៧ ខែតុលា។
ឥឡូវនេះ លោក Blinken ស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសអ៊ីស្រាអែល ដែលជាការធ្វើដំណើរលើកទីបួនរបស់គាត់ទៅកាន់មជ្ឈិមបូព៌ា ចាប់តាំងពីសង្រ្គាមបានចាប់ផ្តើមនៅក្នុងខែតុលា។
លោក​បាន​បន្ត​ថា ប្រទេស​ក្នុង​តំបន់​ឥឡូវ​នេះ​បើក​ចំហ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ផែនការ ហើយ​ថា​ប្រទេស​នីមួយៗ​នឹង​ពិចារណា​អំពី​ការ​ចូល​រួម​របស់​ពួកគេ​ក្នុង​អ្វី​ដែល​ត្រូវ​បាន​សម្រេច​ជា​ចុងក្រោយ។
មេដឹកនាំនៃប្រទេសទាំងនោះ បានយល់ព្រមធ្វើការជាមួយគ្នា និងសម្របសម្រួលកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើង ដើម្បីជួយតំបន់ហ្គាហ្សាឱ្យមានស្ថិរភាព និងការស្តារឡើងវិញ ដើម្បីកំណត់ផ្លូវនយោបាយឆ្ពោះទៅមុខសម្រាប់ប៉ាឡេស្ទីន និងធ្វើការឆ្ពោះទៅរកសន្តិភាពយូរអង្វែង សន្តិសុខ និងស្ថិរភាពក្នុងតំបន់ទាំងមូល។ Blinken បានបញ្ជាក់។
លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា ពួកគេ ត្រៀម​ខ្លួន​ដើម្បី​ធ្វើ​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ការ​សម្រេច​ចិត្ត​ដ៏​លំបាក​ដើម្បី​ជំរុញ​គោល​បំណង​ទាំង​អស់​នេះ ក្នុងការជំរុញ​ចក្ខុវិស័យ​នេះ​សម្រាប់​តំបន់។