**អាមេរិក​សម្តែង​ការ​រំលែក​ទុក្ខ​ដល់​កូរ៉េ​ខាង​ជើង​ចំពោះ​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ ដោយ​សន្យា​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់**អភិបាល​ស្រុកសូទ្រនិគម អំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ បន្តយកចិត្តទុកដាក់តាមដានសភាពការណ៍ និងព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធករណីរញ្ជួយដី **រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព**ក្រសួងសុខាភិបាល៖ មនុស្ស៩២១នាក់ ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងដែនដីប៉ាឡេស្ទីន ចាប់តាំងពីអ៉ីស្រាអែល បានបន្តការវាយប្រហារក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំសាជាថ្មី**UN ទាត់ចោលយោបល់របស់លោក ពូទីន ដែលចង់ឱ្យអ៊ុយក្រែនត្រូវដាក់ឱ្យស្ថិតក្រោម រដ្ឋាភិបាលបណ្តោះអាសន្នមួយ ដើម្បីអាចបញ្ចប់សង្រ្គាម**អាមេរិក ចោទប្រកាន់លើដាណឺម៉ាក ថាធ្វើមិនបានល្អក្នុងការរក្សាការពារដែនដី Greenland ឱ្យមានសុវត្ថិភាព**ប្រមុខការពារជាតិអាម៉េរិក អះអាងជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តដែកថែបរបស់រដ្ឋធានីវ៉ាស៊ីនតោន ចំពោះសន្ធិសញ្ញាការពារជាតិជាមួយហ្វីលីពីន**ប្រទេសថៃមានបំណងកាត់បន្ថយអតិរេកពាណិជ្ជកម្មរបស់ខ្លួនជាមួយសហរដ្ឋអាមេរិកមកត្រឹម ២០ពាន់លានដុល្លារតាមរយៈការនាំចូលផលិតផលសហរដ្ឋអាមេរិកបន្ថែមទៀត**មាសបានឡើងថ្លៃដល់កម្រិតខ្ពស់បំផុត!**ផ្សារហ៊ុនថៃបានផ្អាកសកម្មភាពជួញដូរទាំងអស់ បន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងខ្លា**តោះមកស្គាល់ប្រទេសទាំង៨ ដែលរងគ្រោះដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីញឹកញាប់ជាងគេ គិតចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩០ ដល់ ឆ្នាំ២០២៤**នាយករដ្ឋមន្រ្តីជប៉ុន ចូលរួមរំលែកទុក្ខដល់មីយ៉ាន់ម៉ានិងថៃ ក្រោយរងគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងក្លា**តំបន់ជាច្រើននៅប្រទេសថៃ រួមមានទាំងភាគខាងជើង ភាគកណ្តាល និងទីក្រុងបាងកក បានរងឥទ្ធិពលញ័ររញ្ជួយដី**ការិយាល័យគណៈកម្មាធិការធានារ៉ាប់រងថៃ ចេញសារព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ដល់ទីភ្នាក់ងារ និងឈ្មួញកណ្តាលធានារ៉ាប់រង ដែលអនុវត្តដោយអយុត្តិធម៌ចំពោះឆ្លើយតបនឹងការខូចខាតដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដី**អ្នកនាំពាក្យបរិស្ថាន៖ សូមបង្ការកុំឱ្យមានភ្លើងឆេះព្រៃ ដែលជាមូលហេតុអ្វើឱ្យមានការធ្លាក់ចុះគុណភាពខ្យល់ និងការបាត់បង់ជីវៈចម្រុះនិងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី**លោក ដូណាល់ ត្រាំ ហៅទូរសព្ទប្រកបដោយផ្លែផ្កា ជាមួយនាយករដ្ឋមន្រ្តីកាណាដា ចំពេលមានភាពតានតឹងកើនឡើងរវាងសម្ព័ន្ធមិត្តមានព្រំដែនជាប់គ្នាទាំង២**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សិទ្ធិ ឡោះ អញ្ជើញជាវាគ្មិន ក្នុងសិក្ខាសាលាចែករំលែកបទពិសោធន៍ ស្តីពីវិធីសាស្ត្រស្រាវជ្រាវរឿងក្តី និងបំបែករឿងក្តីព្រហ្មទណ្ឌដោយនគរបាលយុត្តិធម៌ ដល់និសិ្សត នៃសាកលវិទ្យាល័យគ្រប់គ្រង និងសេដ្ឋកិច្ច (UME)**គ្គ្រោះរញ្ជួយដីបានបំផ្លិចបំផ្លាញ​វាយប្រហារ​ប្រទេស​មី​យ៉ាន់​ម៉ា និងថៃ សម្លាប់​មនុស្ស​ជាង​១.០០០​នាក់​**លោក Elon Musk កំពុងប្រឈមមុខនឹងបណ្តឹងក្លែងបន្លំ ជុំវិញការបង្ហាញភាគហ៊ុន Twitter យឺតយ៉ាវ**អ៉ីរ៉ង់ ថាទីក្រុងតេហេរ៉ង់នឹងវាយប្រហារទៅលើ មូលដ្ឋានយោធាអាមេរិកនៅក្នុងតំបន់
វិទ្យាស្ថានពហុបច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនឦសាន សហការជាមួយកម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ SDP រៀបចំកិច្ចប្រជុំរវាងគ្រឹះស្ថាន អ.ប.វ និងវិស័យឯកជន ដើម្បីដាក់គម្រោងសំណើររួមគ្នាទៅមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៏SDF
ភ្នំពេញ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១៥រោច ខែពិសាខ ឆ្នាំរោង ឆស័ក ព.ស.២៥៦៨ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ លោក ភឹម ភីរ៉ា អភិបាលរងខេត្តក្រចេះ និងជាប្រធានPTB បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកិច្ចប្រជុំពិភាក្សា ភាពជាដៃគូរវាងគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ និងវិស័យឯកជននានានៅក្នុងខេត្តក្រចេះ ដោយមានការចូលរួមពីមន្ទីរពាក់ព័ន្ធ អភិបាលក្រុងស្រុក មេឃុំ ចៅសង្កាត់ ដៃគូពាក់ព័ន្ធ សហគ្រាស សិស្ស និស្សិត ប្រមាណជាង៤៥០នាក់។
តាមរបាយការណ៍របស់ លោក អ៊ង់ គឹមភឿន នាយកវិទ្យាស្ថាន បានឲ្យដឹងថា នៅឆ្នាំ (២០១៦-២០២៤) វិទ្យាស្ថាន បានសហការណ៍ជាមួយអង្គការស្វីសខន់ថាក់ គម្រោងសម្បត្តិ និងជំនាញបន្ថែម ស្ទែមប្រកបដោយជោគជ័យដែលបានបង្កើនប្រាក់ចំណូល និងបង្កើតការងារសមរម្យសម្រាប់បុរស និងស្ត្រីមានការសម្របសម្រួលល្អប្រសើរ និងលក្ខណៈបរិយាបន្ន។ នៅក្នុងដំណាក់កាល៥ឆ្នាំចុងក្រោយវិទ្យាស្ថានបានសហការណ៍ជាមួយអង្គការស្វីសខន់ថាក់ គម្រោង សម្បត្តិ និង ជំនាញន្ថែមស្ទែម ធ្វើការ បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈសរុបចំនួន ៤,៤៩៨នាក់ ស្រី ១,៥៦០នាក់ គម្រោងសម្បត្តិចំនួន ៨៩នាក់ ស្រី ៤៦នាក់ ជំនាញបន្ថែមស្ទែមចំនួន ៦០នាក់ ស្រី ៣៩នាក់ ហើយវិទ្យាស្ថានបានសហការណ៍ជាមួយក្រុមហ៊ុន សហគ្រាសក្នុងខេត្តបានចំនួន ១០៣ដៃគូរ។
លោក ភឹម ភីរ៉ា អភិបាលរងខេត្ត និងជាប្រធានPTB មានប្រសាសន៍ថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៤នេះ វិទ្យាស្ថានទទួលភារកិច្ចបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេសក្នុងកម្មវិធី 1.5M លើយុវជន មកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ដោយទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុងមួយខែ រយៈពេលបួនខែ ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន ត្រូវអនុវត្តនៅក្នុងអាណត្តិទី៧នៃរដ្ឋសភា ដែលមានសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី។
លោកអភិបាលរងខេត្ត បានបន្តថា ក្រុមហ៊ុនសហគ្រាសឯកជនពិតជាដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងសកម្មភាពជំរុញសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារសង្គមឲ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ជាពិសេសសម្រាប់យុវជននៅក្នុងខេត្ត ហើយវិស័យការងារបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ គឺជាវិស័យមួយដែលបានយកចិត្តទុកដាក់ពីសំណាក់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា វិស័យនេះបានជំរុញឲ្យមានការអភិវឌ្ឍន៍ ផ្នែកវិស័យឯកជននិងបានចូលរួមចំណែកធ្វើឲ្យមាន ការកើនឡើងនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ តាមរយៈកម្លាំងពលកម្មមានជំនាញនិងការីសហគ្រាសសិប្បកម្ម ភោជនីយ ដ្ឋានសណ្ឋាគារក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយចំនួននៅក្នុងខេត្តក្រចេះ ហើយការរីកចម្រើនវិស័យឯកជនទាំងនេះវាអាស្រ័យទៅ លើដោយមានកម្លាំងពលកម្មមានធនធានមនុស្សប្រកប ដោយចំណេះដឹងនិងជំនាញពិតប្រាកដ នៅកិច្ចដំណើរការរបស់សហគ្រាសឲ្យមានសកម្មភាពរស់រវើកជានិរន្តប្រកបដោយជីរភាព ហើយប្រសិនបើគ្មានធនធានមនុស្សក៏គ្មានកំលាំងពលកម្ម តែបើមានកំលាំងហើយគ្មានជំនាញក៏មិនអាចធានាការផលិតបានដែរ ៕