ចិន-ឥណ្ឌា គួរតែដោះស្រាយការខ្វែងគំនិតគ្នាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ដើម្បីអភិវឌ្ឍកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក
វៀងចន្ទន៍៖ រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសចិន លោក Wang Yi បានជួបជាមួយរដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសឥណ្ឌា លោក Subrahmanyam Jaishankar នៅទីក្រុងវៀងចន្ទន៍ កាលពីថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ដោយបញ្ជាក់ថា ប្រទេសទាំងពីរគួរតែដោះស្រាយភាពខុសគ្នាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ និងអភិវឌ្ឍកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដែលមានផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក។
លោក Wang ដែលជាសមាជិកការិយាល័យនយោបាយនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនិស្តចិន បានថ្លែងនៅចំពោះមុខស្ថានការណ៍អន្តរជាតិដ៏ស្មុគស្មាញនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបញ្ហាប្រឈមជាសាកលដ៏ធ្ងន់ធ្ងរ ប្រទេសចិន និងឥណ្ឌា ដែលជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ធំៗពីរ និងសេដ្ឋកិច្ចកំពុងរីកចម្រើនធំៗពីរដែលរស់នៅក្បែរនោះគ្នាទៅវិញទៅមក គួរតែពង្រឹងការសន្ទនា និងការប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នា បង្កើនការយល់ដឹង និងការជឿទុកចិត្តគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក Wang បានបន្តថា ភាគីទាំងពីរគួរតែធ្វើការសម្រាប់ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើង ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៃទំនាក់ទំនងចិន-ឥណ្ឌា ជាមួយនឹងអារម្មណ៍នៃភាពខុសគ្នា និងការកកិតដ៏លើសលប់ ដោយលោកបានបន្ថែមថាទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីមានផលប៉ះពាល់ដ៏សំខាន់ដែលហួសពីវិសាលភាពទ្វេភាគី។
លោក Wang បានបន្តទៀតថា ការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីគួរតែឆ្លុះបញ្ចាំងពីរចនាសម្ព័ន្ធយុទ្ធសាស្ត្ររបស់ប្រទេសចិន និងឥណ្ឌា ដែលជាប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗពីរ។ លោកបានបន្ថែមថា ប្រាជ្ញានយោបាយរបស់ចិន និងឥណ្ឌា ដែលជាអរិយធម៌បុរាណពីរ គួរតែត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងក្នុងការដោះស្រាយភាពខុសគ្នារបស់ពួកគេ ហើយការរួបរួម និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៃប្រទេសនានាក្នុងសកលលោកខាងត្បូង គួរតែត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាសកល។
លោក Wang បានបញ្ជាក់ថា គេសង្ឃឹមថាភាគីទាំងពីរនឹងជួបគ្នាពាក់កណ្តាលផ្លូវ ស្វែងរកយ៉ាងសកម្មនូវវិធីត្រឹមត្រូវសម្រាប់ប្រទេសជិតខាងធំៗទាំងពីរក្នុងការចុះសម្រុងគ្នា និងណែនាំគ្រប់វិស័យដើម្បីកសាងការយល់ដឹងជាវិជ្ជមានចំពោះគ្នាទៅវិញទៅមក។
លោក Wang បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការវិលត្រឡប់ទៅកាន់ផ្លូវត្រូវនៃទំនាក់ទំនងចិន-ឥណ្ឌាបម្រើផលប្រយោជន៍របស់ភាគីទាំងពីរ ហើយក៏ជាការរំពឹងទុករួមរបស់ប្រទេសនានាក្នុងសកលលោកខាងត្បូងផងដែរ។
លោក Jaishankar បានថ្លែងថា ឥណ្ឌា និងចិន គឺជាប្រទេសដែលមានប្រជាជនច្រើនជាងគេបំផុត ដែលជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចកំពុងរីកចម្រើនធំៗ និងអរិយធម៌បុរាណចំនួនពីរ ដែលមានប្រវត្តិយូរអង្វែងដើម្បីរក្សាស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍន៍ដែលអាចព្យាករណ៍បាននៃទំនាក់ទំនងទ្វេភាគី អនុលោមតាមផលប្រយោជន៍របស់ភាគីទាំងពីរ ហើយមានសារៈសំខាន់ជាពិសេសក្នុងការការពារសន្តិភាពក្នុងតំបន់ និងការលើកកម្ពស់ពហុភាគី។
ឥណ្ឌា និងចិនមានផលប្រយោជន៍ទាក់ទងគ្នាយ៉ាងទូលំទូលាយ ហើយក៏កំពុងប្រឈមមុខនឹងស្រមោលដែលនាំមកដោយស្ថានភាពព្រំដែន ប៉ុន្តែភាគីឥណ្ឌាមានឆន្ទៈក្នុងការស្វែងរកដំណោះស្រាយចំពោះភាពខុសប្លែកគ្នាជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យប្រវត្តិសាស្ត្រ ការគិតជាយុទ្ធសាស្ត្រ និងអាកប្បកិរិយាបើកចំហ ហើយនាំទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីត្រឡប់ទៅភាពវិជ្ជមានវិញ។
ភាគីទាំងពីរបានឯកភាពគ្នាធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីរក្សាសន្តិភាពនៅតំបន់ព្រំដែន និងជំរុញឱ្យមានវឌ្ឍនភាពថ្មីក្នុងការពិគ្រោះយោបល់លើកិច្ចការព្រំដែន។
ភាគីទាំងពីរបានបញ្ជាក់ថា ពួកគេនឹងពង្រឹងទំនាក់ទំនងនៅក្នុងវេទិកាសហប្រតិបត្តិការអាស៊ីបូព៌ា អង្គការសហប្រតិបត្តិការសៀងហៃ ក្រុមទីម្ភៃ BRICS និងក្របខ័ណ្ឌផ្សេងទៀត អនុវត្តរួមគ្នាពហុភាគីនិយម និងការពារសិទ្ធិ និងផលប្រយោជន៍ស្របច្បាប់នៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។