ប្រធាន IAEA ព្រមានពីហានិភ័យនៃឧប្បត្តិហេតុនុយក្លេអ៊ែរនៅក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី
មូស្គូ៖ អគ្គនាយកទីភ្នាក់ងារថាមពលបរមាណូអន្តរជាតិ (IAEA) លោក Rafael Grossi កាលពីថ្ងៃអង្គារ បានព្រមានពីហានិភ័យនៃឧបទ្ទវហេតុនុយក្លេអ៊ែរនៅរោងចក្រថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Kursk ដោយសារជម្លោះនៅក្បែរនោះ។
លោក Grossi បានបញ្ជាក់បន្ទាប់ពីបានទៅទស្សនារោងចក្រនៅតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី តាមការអញ្ជើញរបស់ប្រធានាធិបតីរុស្ស៊ី លោក Vladimir Putin ដើម្បីវាយតម្លៃស្ថានភាព និងធ្វើការជាមួយសហការីរុស្ស៊ីអំពីដំណោះស្រាយចំពោះបញ្ហាបច្ចុប្បន្នថា មានហានិភ័យនៃឧប្បត្តិហេតុនុយក្លេអ៊ែរនៅទីនេះ។
បន្ទាប់ពីដំណើរទស្សនកិច្ចរបស់លោកទៅកាន់កន្លែងសំខាន់ៗរបស់ខ្លួន លោក Grossi បានកត់សម្គាល់ថា រោងចក្រនុយក្លេអ៊ែរកំពុងដំណើរការក្រោមលក្ខខណ្ឌស្ទើរតែធម្មតា។
លោក Grossi បានបន្តថា គាត់ត្រូវបានគេជូនដំណឹងអំពីការប៉ុនប៉ងវាយប្រហារដោយយន្តហោះគ្មានមនុស្សបើកលើគ្រឿងបរិក្ខាររបស់រោងចក្រ ដោយបន្ថែមថាគាត់ផ្ទាល់បានឃើញ ដាននៃការវាយប្រហារទាំងនេះ។ លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា សកម្មភាព​យោធា​នៅ​ក្បែរ​រោងចក្រ​នុយក្លេអ៊ែរ​នៅ​ទី​បំផុត​បាន​បង្កើន​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ផ្នែក​សន្តិសុខ។
រុស្ស៊ីបានចោទប្រកាន់អ៊ុយក្រែនកាលពីថ្ងៃសុក្រថាបានព្យាយាមវាយប្រហារស្ថានីយថាមពលនុយក្លេអ៊ែរ Kursk។ បំណែកយន្តហោះគ្មានមនុស្សបើកត្រូវបានគេរាយការណ៍ថាស្ថិតនៅចម្ងាយប្រហែល ១០០ម៉ែត្រពីកន្លែងផ្ទុកនុយក្លេអ៊ែរដែលចំណាយរបស់រោងចក្រ។
លោក Grossi បានកត់សម្គាល់ថា IAEA អាចស្នើនូវជំហាន និងវិធានការបច្ចេកទេសជាច្រើន ក្នុងគោលបំណងធានាសុវត្ថិភាពនុយក្លេអ៊ែរ។
លោកបានបន្ថែមថា ក្រុមឃ្លាំមើលនុយក្លេអ៊ែររបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ បានបង្កើតក្របខណ្ឌកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រុមហ៊ុនថាមពលនុយក្លេអ៊ែររដ្ឋរបស់រុស្ស៊ី Rosatom តំណាងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធរុស្ស៊ី កងកម្លាំងសន្តិសុខ និងក្រសួងការបរទេសរុស្ស៊ី។
លោក Grossi បានបញ្ជាក់ថា តំណាង IAEA និងរុស្ស៊ីកំពុងពិភាក្សាអំពីអ្វីដែលអាចធ្វើបានដើម្បីការពារឧប្បត្តិហេតុវិទ្យុសកម្មនៅរោងចក្រ។