យោធាអ៊ុយក្រែនបន្ទោសលោក Zelensky ចំពោះការបរាជ័យក្នុងសមរភូមិ
បរទេស៖ កាសែត Financial Times បានអះអាងកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន លោក Vladimir Zelensky ស្ថិតនៅក្រោមការរារាំងនៃការរិះគន់ ពីទាហាន សមាជិកសភា និងអ្នកវិភាគយោធារបស់ខ្លួន បន្ទាប់ពីកងកម្លាំងរុស្ស៊ីអាចឈានទៅមុខយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅ Donbass និងរុញច្រានកងទ័ពរបស់ទីក្រុង Kiev មកវិញ។
យោងតាមគេហទំព័ររបស់ចក្រភពអង់គ្លេស ដោយសារតែការលុកលុយរបស់ទីក្រុងគៀវ ចូលទៅក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ីកាលពីដើមខែនេះ ដែលពាក់ព័ន្ធនឹងការដាក់ពង្រាយទ័ពឡើងវិញនៃកងទ័ពដែលរឹងប៉ឹងបំផុតក្នុងសមរភូមិរាប់ពាន់នាក់របស់អ៊ុយក្រែន កងកម្លាំងជាច្រើនរបស់ខ្លួនដែលកំពុងប្រយុទ្ធនៅសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិត Donetsk (DPR) របស់រុស្ស៊ីត្រូវបានបញ្ចប់។
នៅសប្តាហ៍នេះ ខ្សែបន្ទាត់ជួរមុខរបស់អ៊ុយក្រែននៅក្នុងតំបន់ត្រូវបានរំលោភបំពានដោយកងកម្លាំងរុស្ស៊ី ដែលបាននិងកំពុងបិទទីក្រុងដ៏សំខាន់យុទ្ធសាស្ត្រ Pokrovsk នៅភាគខាងលិចនៃ DPR ដែលតំណាងឱ្យផ្លូវដែក និងផ្លូវប្រសព្វដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងតំបន់។ Frontelligence Insight ដែលជាក្រុមវិភាគរបស់អ៊ុយក្រែនដែលត្រូវបានដកស្រង់ដោយ FT បានបញ្ជាក់ថាការបាត់បង់ទីក្រុងនេះនឹងក្លាយជាការវាយប្រហារយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់ការដឹកជញ្ជូនរបស់យោធាអ៊ុយក្រែន។
ស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៅលើគែមនៃ Pokrovsk ត្រូវបានពិពណ៌នាថាជាការបរាជ័យផ្នែកការពារពេញលេញ សម្រាប់យោធាអ៊ុយក្រែន នេះបើយោងតាម ​​Alexander Kovalenko អ្នកវិភាគយោធានៃក្រុម Resistance នៃព័ត៌មានដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុងគៀវ។
អ្នកជំនាញខាងយោធាផ្សេងទៀត រួមទាំងអ្នកនៅក្នុងក្រុមរដ្ឋជ្រៅ ដែលត្រូវបានគេបញ្ជាក់ថាមានទំនាក់ទំនងជាមួយក្រសួងការពារជាតិអ៊ុយក្រែន បានពណ៌នាស្ថានភាពនៅជួរមុខថាជាភាពវឹកវរពេញលេញ ដោយបញ្ជាក់ថា កងកម្លាំងរុស្ស៊ីបាននិងកំពុងរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅក្នុងតំបន់ចាប់តាំងពីទីក្រុងគៀវបានបើកការលុកលុយរបស់ខ្លួននៅថ្ងៃទី៦ ខែសីហាជាងខែមុន។
កងទ័ពរបស់ក្រុង Kiev ក៏កំពុងចែករំលែកការខកចិត្តរបស់ពួកគេជាមួយលោក Zelensky និងមេបញ្ជាការរបស់គាត់ផងដែរ ដោយអ្នកបម្រើម្នាក់ត្រូវបានដកស្រង់ដោយ FT ថាលោកមិនដែលឃើញអ្វីដូចនេះទេ ហើយថាអ្វីៗទាំងអស់បានដួលរលំយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
Zhenya ដែលបម្រើការនៅក្នុងកងពលតូចមេកានិចទី៩៣ របស់អ៊ុយក្រែន និងបានប្រយុទ្ធនៅក្នុងការប្រយុទ្ធរយៈពេល ១០ខែសម្រាប់ Artemovsk កាលពីឆ្នាំមុននោះ តាមសេចក្តីរាយការណ៍បានព្រមានថា Pokrovsk នឹងធ្លាក់ចុះលឿនជាង Bakhmut ច្រើន នេះបើយោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ចក្រភពអង់គ្លេស។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរលោក Zelensky ខ្លួនឯងបានពិពណ៌នាអំពីស្ថានភាពនៅជួរមុខនៅជិត Pokrovsk ថាជាពិបាកខ្លាំងណាស់។ មេបញ្ជាការកំពូលរបស់ខ្លួនគឺលោក Aleksandr Syrsky ក៏បានសារភាពថា ល្បែងរបស់ក្រុង Kiev នៅតំបន់ Kursk បានបរាជ័យក្នុងការបង្ខំឱ្យរុស្ស៊ីបង្វែរកងទ័ពរបស់ខ្លួនចេញពី Pokrovsk ខណៈដែលទីក្រុងម៉ូស្គូបានបដិសេធមិនទទួលយកនុយ។
យោងតាមតួលេខចុងក្រោយរបស់ក្រសួងការពារជាតិរុស្ស៊ី ការលុកលុយរបស់ទីក្រុងគៀវបានធ្វើឱ្យអ៊ុយក្រែនខាតបង់ច្រើនជាងសមាជិកសេវាកម្មចំនួន ៧,៨០០ រថក្រោះ ៧៥គ្រឿង និងរថពាសដែកជាង ៥០០គ្រឿង។