នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​ថ្មី​រក្សា​ការ​ជំរុញ​ទឹក​ប្រាក់ ១៤ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ដ៏​ចម្រូងចម្រាស
បាងកក៖ មេដឹកនាំថ្មីរបស់ប្រទេសថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានបញ្ជាក់ជាថ្មីពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់នាងក្នុងការរក្សាផែនការដ៏ចម្រូងចម្រាសជាច្រើនរបស់គណបក្សរបស់នាងក្នុងការប្រគល់ប្រាក់ចំនួន ១០,០០០បាត (២៩២ដុល្លារអាមេរិក) ដល់ប្រជាជនថៃពេញវ័យស្ទើរតែទាំងអស់ ហើយបាននិយាយថា ជួរគណៈរដ្ឋមន្ត្រីរបស់នាងរួចរាល់ហើយ។
លោកស្រី Paetongtarn បានរំពឹងថានឹងចុះហត្ថលេខាលើបញ្ជីគណៈរដ្ឋមន្ត្រីរបស់នាងនៅថ្ងៃអង្គារបន្ទាប់ពីការតែងតាំងនឹងត្រូវបានដាក់សម្រាប់ការយល់ព្រមពីព្រះមហាក្សត្រ។ លោកស្រី​មិន​បាន​បង្ហាញ​ពី​បញ្ជី​ឈ្មោះ​ដែល​នឹង​ត្រូវ​ចុះ​ផ្សាយ​នៅ​ក្នុង​រាជវាំង​នៅ​ពេល​ដែល​វា​ត្រូវ​បាន​អនុម័ត។
លោកស្រី Paetongtarn បានបន្តថា រដ្ឋាភិបាលបច្ចុប្បន្នកំពុងកែសម្រួលព័ត៌មានលម្អិតនៃផែនការផ្តល់សាច់ប្រាក់របស់ខ្លួន។
កម្មវិធីដែលត្រូវបានរចនាឡើងដំបូងដើម្បីជំរុញប្រាក់ចំណូល និងការបញ្ចូលថាមពលសេដ្ឋកិច្ចដែលយឺតយ៉ាវដល់កំណើនអ្នកជិតខាងរបស់ខ្លួនដែលមានសាច់ប្រាក់ប្រហែល ១៤ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក ត្រូវបានរិះគន់ចំពោះការចំណាយ ប្រភពមូលនិធិ និងការគ្របដណ្តប់ទូលំទូលាយ។
លោកថាក់ស៊ីនកាលពីខែមុនបានឲ្យដឹងថារដ្ឋាភិបាលរបស់កូនស្រីរបស់លោកនឹងកែប្រែកម្មវិធីអំណោយជាសាច់ប្រាក់ ហើយផ្តោតលើការផ្តល់ជំនួយផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជាមុនដល់ជនខ្វះខាតបំផុត។ មួយសប្តាហ៍មុននោះ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុកបានរាយការណ៍ថា លោកថាក់ស៊ីន បានណែនាំកូនស្រីរបស់លោកឱ្យបោះបង់ចោលផែនការនេះ។
ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​នៅ​ថ្ងៃ​ទី២២ ខែ​សីហា អតីត​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ដាក់​ចេញ​នូវ​សំណើ​របស់​លោក​ដើម្បី​សម្រួល​ការ​ជំរុញ​នេះ។ លោកថាក់ស៊ីនបានបញ្ជាក់ថាក្នុងតម្លៃប្រហែល ១៤៥ពាន់លានបាត រដ្ឋបាលអាចនឹងផ្តល់ប្រាក់ ១០,០០០បាតដល់ប្រជាជនប្រហែល ១៤,៥លាននាក់ រួមទាំងជនពិការថៃ ១លាននាក់ផងដែរ ចាប់ពីខែកញ្ញា។ លោក​បន្ត​ថា បន្ទាប់​ពី​នោះ រដ្ឋាភិបាល​អាច​ធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​លើ​ការ​ពង្រីក​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាជន ៣០ លាន​នាក់​ទៀត។
លោកស្រី Paetongtarn ប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមនៃការស្តារឡើងវិញនូវសេដ្ឋកិច្ចធំបំផុតទីពីររបស់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ដែលត្រូវបានរាំងស្ទះដោយបំណុលជិតកំណត់ត្រា ការនាំចេញធ្លាក់ចុះ និងវិស័យផលិតកម្មដែលចុះខ្សោយដោយការនាំចូលថោក។ លោកស្រី​បាន​បញ្ជា​ឱ្យ​ពិនិត្យ​ឡើងវិញ​លើ​ការ​ទូទាត់​ចំពេល​មាន​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ជុំវិញ​បញ្ហា​ប្រឈម​ផ្លូវ​ច្បាប់​ចំពោះ​ផែនការ។
លោកស្រី Paetongtarn បានបញ្ជាក់នៅថ្ងៃអង្គារថា ព័ត៌មានលម្អិតបន្ថែមនឹងត្រូវបានប្រកាសនៅពេលក្រោយ រួមទាំងលើការផ្តល់មូលនិធិនៃកម្មវិធីផងដែរ។
កាលពីថ្ងៃអង្គារ សភារបស់ប្រទេសថៃក៏បានចាប់ផ្តើមការពិភាក្សារយៈពេលបីថ្ងៃលើកញ្ចប់ថវិកាចំនួន ១០២ពាន់លានដុល្លារសម្រាប់ឆ្នាំសារពើពន្ធបន្ទាប់ ដោយផ្នែកមួយត្រូវបានបម្រុងទុកសម្រាប់ការផ្តល់សាច់ប្រាក់។ សភាជាន់ទាបគ្រោងនឹងបោះឆ្នោតលើការអានលើកទីពីរ និងទីបីនៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍។