លោក Zelensky គាំទ្រ​ការ​លើក​ឡើង​នៃ​ការ​រឹត​បន្តឹង​របស់​អាមេរិក​លើ​អាវុធ​រយៈ​ចម្ងាយ​ឆ្ងាយ
បរទេស៖ មេដឹកនាំអ៊ុយក្រែន លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ហ្សេលេនស្គី បានចេញការគម្រាមកំហែង ក្នុងការប្រើកាំជ្រួចរយៈចម្ងាយឆ្ងាយ ដែលផ្គត់ផ្គង់ដោយសហរដ្ឋអាមេរិក សម្រាប់ការវាយប្រហារ ចូលជ្រៅក្នុងប្រទេសរុស្ស៊ី។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍នេះបានធ្វើឡើងបន្ទាប់ពីស្ថាប័នព័ត៌មានលោកខាងលិចជាច្រើនបានរាយការណ៍ថាសេតវិមានរបស់ប្រធានាធិបតីផុតអាណត្តិ លោក Joe Biden បានផ្លាស់ប្តូរគោលនយោបាយដ៏យូរអង្វែងរបស់ខ្លួនដែលមិនអនុញ្ញាតឱ្យទីក្រុងគៀវប្រើប្រាស់មីស៊ីល ATACMS ដើម្បីវាយប្រហារគោលដៅនៅលើទឹកដីដែលទទួលស្គាល់ជាអន្តរជាតិរបស់រុស្ស៊ី។
លោក Zelensky បានបញ្ជាក់ថា ផែនការពង្រឹងអ៊ុយក្រែន គឺជាផែនការជ័យជំនះ ដែលខ្ញុំបានបង្ហាញដល់ដៃគូរបស់យើង។ ចំណុចសំខាន់មួយរបស់វាគឺសមត្ថភាពរយៈចម្ងាយឆ្ងាយសម្រាប់កងទ័ពរបស់យើង។ ថ្ងៃនេះ មានការនិយាយជាច្រើននៅក្នុងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយអំពីពួកយើងដែលទទួលបានការអនុញ្ញាតសម្រាប់សកម្មភាពរៀងៗខ្លួន។
អ៊ុយក្រែនបាននិងកំពុងប្រើប្រាស់កាំជ្រួច ATACMS និងបារាំង-អង់គ្លេស SCALP-EG/Storm Shadow កាំជ្រួច ដើម្បីវាយប្រហារគោលដៅនៅ Crimea និងអតីតតំបន់ចំនួនបួនផ្សេងទៀតរបស់អ៊ុយក្រែន ដែលបានចូលរួមជាមួយរុស្ស៊ីក្រោយឆ្នាំ២០១៤។
រដ្ឋបាលលោក Biden ធ្លាប់បានបដិសេធសំណើសុំពង្រីកការធ្វើកូដកម្មដោយលើកឡើងពីការព្រួយបារម្ភអំពីការកើនឡើងដែលអាចកើតមាន។ សេតវិមាន និងមន្ទីរបញ្ចកោណបានបដិសេធមិនធ្វើអត្ថាធិប្បាយលើរបាយការណ៍ចុងក្រោយដែលថាការរឹតបន្តឹងត្រូវបានដកចេញ។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយលោកខាងលិចជាច្រើនបានឲ្យដឹងថា ក្រុងគៀវ ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងប្រើប្រាស់សមត្ថភាពថ្មីនៅក្នុង និងជុំវិញតំបន់ Kursk របស់ប្រទេសរុស្ស៊ី ដែលត្រូវបានឈ្លានពានដោយអ៊ុយក្រែនកាលពីដើមខែសីហា។ ការប្រយុទ្ធគ្នាយ៉ាងខ្លាំងក្លាត្រូវបានគេរាយការណ៍ថានៅក្នុងតំបន់នេះ នៅពេលដែលទាហានរុស្ស៊ីចូលរួមក្នុងការវាយលុកមួយដើម្បីរុញកងកម្លាំងអ៊ុយក្រែនត្រឡប់មកវិញឆ្លងកាត់ព្រំដែន។
ប្រធានាធិបតីរុស្ស៊ី លោក វ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន បានព្រមានកាលពីខែកញ្ញាថា ការពង្រីកការវាយប្រហារយ៉ាងជ្រៅនៅក្នុងប្រទេសរុស្ស៊ីដោយប្រើអាវុធលោកខាងលិចនឹងផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងសំខាន់នូវធម្មជាតិនៃជម្លោះ។
លោក​បាន​អះអាង​ថា ការ​វាយប្រហារ​បែប​នេះ​នឹង​មិន​អាច​ទៅ​រួច​ទេ បើ​គ្មាន​ការ​ចូលរួម​ពី​បុគ្គលិក​បរទេស។ លោលោកបានបន្ត​ថា វា​នឹង​មាន​ន័យ​ថា បណ្តា​ប្រទេស​ណាតូ​ពាក់ព័ន្ធ​ដោយ​ផ្ទាល់​ក្នុង​ជម្លោះ​យោធា ជាមួយ​នឹង​រុស្ស៊ី។