ប្រធានាធិបតីកូរ៉េខាងត្បូងត្រូវបានដោះលែង ខណៈដែលអយ្យការសម្រេចមិនប្តឹងឧទ្ធរណ៍
សេអ៊ូល៖ ប្រធានាធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង លោក Yoon Suk-yeol ត្រូវបានដោះលែងកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ ខណៈដែលអយ្យការបានសម្រេចចិត្តមិនប្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងនឹងការយល់ព្រមពីតុលាការ។
រូបភាពទូរទស្សន៍បានបង្ហាញឱ្យឃើញថា លោក Yoon បានចុះពីរថយន្តពណ៌ខ្មៅ ហើយដើរចេញពីមជ្ឈមណ្ឌលឃុំឃាំងទីក្រុងសេអ៊ូល ក្នុងទីក្រុង Uiwang ចម្ងាយប្រហែល ២០គីឡូម៉ែត្រពីភាគខាងត្បូងទីក្រុងសេអ៊ូល ដោយបានគ្រវីដៃ និងអោនដល់អ្នកគាំទ្ររបស់គាត់ដែលឈរនៅតាមដងផ្លូវ។
បន្ទាប់ពីមកដល់គេហដ្ឋានប្រធានាធិបតីនៅកណ្តាលទីក្រុងសេអ៊ូល មេដឹកនាំដែលត្រូវបានចោទប្រកាន់បានចុះពីរថយន្តម្តងទៀតដើម្បីចាប់ដៃជាមួយអ្នកគាំទ្ររបស់គាត់។
លោក Yoon បានឲ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា លោកកោតសរសើរចំពោះការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់តុលាការ ការគាំទ្ររបស់ប្រជាជន ទោះបីជាអាកាសធាតុត្រជាក់ និងការដឹកនាំរបស់គណបក្សអំណាចប្រជាជនដែលកំពុងកាន់អំណាចក៏ដោយ។
តុលាការក្រុងសេអ៊ូលកណ្តាលបានអនុម័តការដោះលែងប្រធានាធិបតីដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួនកាលពីថ្ងៃសុក្រដោយទទួលយកសំណើរបស់លោក Yoon ក្នុងការលុបចោលការឃុំខ្លួនដែលធ្វើឡើងដោយក្រុមច្បាប់របស់គាត់កាលពីថ្ងៃទី៤ ខែកុម្ភៈ។
លោក Yoon ត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅក្នុងការិយាល័យប្រធានាធិបតីនៅថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ហើយត្រូវបានចោទប្រកាន់ក្រោមការឃុំខ្លួននៅថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ក្នុងនាមជាអ្នកសង្ស័យថាជាមេក្រុមបះបោរ ដែលបានក្លាយជាប្រធានាធិបតីអង្គុយដំបូងរបស់ប្រទេសដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួន និងកាត់ទោស។
ព្រះរាជអាជ្ញាបាននាំការចោទប្រកាន់មកលើលោក Yoon នៅម៉ោង៦:៥២ល្ងាច។ ម៉ោងក្នុងស្រុកនៅថ្ងៃទី២៦ ខែមករា ប៉ុន្តែតុលាការក្រុងសេអ៊ូលកណ្តាលបានបញ្ជាក់ថា រយៈពេលនៃការចាប់ខ្លួនលោក Yoon បានផុតកំណត់នៅម៉ោង៩:០៧ព្រឹកម៉ោងក្នុងស្រុកនៃថ្ងៃដដែល។
អង្គភាពស៊ើបអង្កេតពិសេសរបស់អយ្យការដែលទទួលបន្ទុកលើសំណុំរឿងបះបោររបស់លោក Yoon បានព្យាយាមប្តឹងឧទ្ធរណ៍ប្រឆាំងនឹងការសម្រេចរបស់តុលាការកាលពីថ្ងៃសុក្រ ប៉ុន្តែអគ្គរដ្ឋអាជ្ញារបស់ប្រទេសបានបញ្ជាឱ្យអង្គភាពនេះធ្វើតាមការសម្រេចរបស់តុលាការ នេះបើយោងតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយក្នុងស្រុក។
លោក Yoon បានប្រកាសច្បាប់អាជ្ញាសឹកជាបន្ទាន់នៅយប់ថ្ងៃទី៣ ខែធ្នូឆ្នាំមុន ប៉ុន្តែវាត្រូវបានលុបចោលដោយរដ្ឋសភាដែលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រឆាំងជាច្រើនម៉ោងក្រោយមក។
ញត្តិដើម្បីចោទប្រកាន់លោក Yoon ត្រូវបានអនុម័តនៅក្នុងរដ្ឋសភានៅថ្ងៃទី១៤ ខែធ្នូ ហើយចាប់តាំងពីពេលនោះមក តុលាការធម្មនុញ្ញបានបើកសវនាការចំនួន១១ លើការចោទប្រកាន់របស់លោក Yoon ជាមួយនឹងសាលក្រមចុងក្រោយរបស់ខ្លួនដែលត្រូវបានគេរំពឹងយ៉ាងទូលំទូលាយថានឹងត្រូវធ្វើឡើងនៅសប្តាហ៍ក្រោយ។