សហរដ្ឋអាមេរិក និងអ៊ុយក្រែនបញ្ចប់កិច្ចចរចាប្រកបដោយផលិតភាព នៅទីក្រុងរីយ៉ាដ
រីយ៉ាដ៖ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការពារជាតិអ៊ុយក្រែន លោក Rustem Umerov បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា កិច្ចចរចារវាងគណៈប្រតិភូអាមេរិក និងអ៊ុយក្រែនបានបញ្ចប់នៅក្នុងរដ្ឋធានី Riyadh របស់ប្រទេសអារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ដោយនិយាយថា ការពិភាក្សានេះគឺ ផលិតភាព និងផ្តោត ជាមួយនឹងចំណុចសំខាន់ៗ រួមទាំងថាមពល។
នៅក្នុងការបង្ហោះនៅលើវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម X លោក Umerov ដែលដឹកនាំគណៈប្រតិភូអ៊ុយក្រែនបានសង្កត់ធ្ងន់ថាគោលដៅរបស់ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន លោក Volodymyr Zelensky គឺដើម្បីទទួលបានសន្តិភាពដ៏ត្រឹមត្រូវ និងយូរអង្វែង សម្រាប់អ៊ុយក្រែន និងអឺរ៉ុបទាំងមូលដោយអះអាងថា យើងកំពុងធ្វើការដើម្បីធ្វើឱ្យគោលដៅនោះក្លាយជាការពិត។
យោងតាមទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Ukrinform គណៈប្រតិភូអ៊ុយក្រែនក៏បានរួមបញ្ចូលរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងការបរទេសអ៊ុយក្រែន Oleksandr Karasevych អនុប្រធានការិយាល័យប្រធានាធិបតី Pavlo Palisa និង Ihor Zhovkva ក៏ដូចជាអនុរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងថាមពល Mykola Kolisnyk ផងដែរ។
កិច្ចពិភាក្សានេះបានកើតឡើងជិតពីរសប្តាហ៍បន្ទាប់ពីកិច្ចប្រជុំលើកមុនរវាងភាគីទាំងពីរនៅទីក្រុងកំពង់ផែ Jeddah អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត ឃើញថាអ៊ុយក្រែនមិនអីទេចំពោះផែនការបទឈប់បាញ់រយៈពេល ៣០ថ្ងៃដែលស្នើឡើងដោយសហរដ្ឋអាមេរិកជាថ្នូរនឹងការដែលក្រុងវ៉ាស៊ីនតោនលុបចោលការផ្អាកលើជំនួយយោធា និងការចែករំលែកចារកម្មជាមួយអ៊ុយក្រែន។
គួរកត់សម្គាល់ថា ជំនួបនោះមានមុនកិច្ចចរចារវាងគណៈប្រតិភូអាមេរិក និងរុស្ស៊ី ដែលគ្រោងធ្វើនៅថ្ងៃចន្ទ។ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបានរាយការណ៍កាលពីល្ងាចថ្ងៃអាទិត្យថាគណៈប្រតិភូរុស្ស៊ីបានមកដល់ទីក្រុងរីយ៉ាដ។ គណៈប្រតិភូរួមមាន Grigory Karasin ប្រធានគណៈកម្មាធិការកិច្ចការអន្តរជាតិក្នុងសភាជាន់ខ្ពស់របស់រុស្ស៊ី និងលោក Sergey Beseda ទីប្រឹក្សាប្រធានសេវាសន្តិសុខសហព័ន្ធរុស្ស៊ី នេះបើតាមជំនួយការប្រធានាធិបតីរុស្ស៊ី Yuri Ushakov បាននិយាយមុននេះ។