សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី៖ កោះគុតមិនបានបាត់បង់ដូចការញុះញង់របស់ក្រុមប្រឆាំងនោះទេ
ភ្នំពេញ៖ ថ្លែងក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីសម្ពោធអគារសិក្សា អគារស្នាក់នៅរបស់គ្រូបង្រៀន និងសមិទ្ធផលនានានៅស្រុកព្រៃនប់ ខេត្តព្រះសីហនុ នាថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានប្រកាសអះអាងជាថ្មីម្តងទៀតថា កោះគុតមិន បានបាត់បង់ដូចការលើកឡើងរបស់ក្រុមប្រឆាំងមួយក្តាប់តូចនោះទេ ហើយករណីកោះគុតនេះក៏ពុំមាន ភាពអ្វីចាំបាច់ប្តឹងទៅតុលាការអន្តរជាតិICJនោះដែរ ខណៈកម្ពុជា និងថៃបានកំពុងបន្តចរចាគ្នាដោយសន្តិវិធី និងស្របទៅតាមច្បាប់ជាតិ និងអន្តរជាតិ។
សម្តេចធិបតីបានលើកឡើងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំពុងដោះស្រាយគ្នាដោយសន្តិវិធី និងម៉ត់ចត់បំផុតទាក់ទងនឹងបញ្ហាព្រំដែនជាមួយប្រទេសជិតខាង ទាំងព្រំដែនទឹក និងព្រំដែនគោក ដូច្នេះជនអគតិខ្លះចោទប្រកាន់ថា ការដឹកនំារបស់រាជរដ្ឋាភិបាលបានធ្វើឲ្យបាត់បង់ទឹកដី ជាពិសេសកោះគុតនោះគឺជាការញុះញង់បំភ្លើស បំភ្លៃការពិត និងមានចេតនាធ្វើឲ្យកងទ័ពកម្ពុជា នឹងថៃច្បាំងគ្នាដូចកាលពីឆ្នាំ២០០៨ និងឆ្នាំ២០១១ យ៉ាងដូច្នេះដែរ។
សម្តេចធិបតី បានលើកឡើងទៀតថា រឿងការការពារទឹកដីគឺរាជរដ្ឋាភិបាលជាអ្នក ទទួលខុសត្រូវ ហើយបញ្ហាព្រំដែននេះគឺរាជរដ្ឋាភិបាលបានត្រៀមលក្ខណៈគ្រប់បែបយ៉ាងទំាងអស់ ប៉ុន្តែ រាជរដ្ឋាភិបាលចង់ដោះស្រាយគ្នាតាមយន្តការព្រំដែន ពោលគឺតាមគណៈកម្មការព្រំដែន ដោយមិនចង់ប្រើ កងទ័ពនោះទេ។ យ៉ាងណាក៏ដោយសម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានប្រកាសផងដែរថា បច្ចុប្បន្នរាជរដ្ឋាភិបាលបានត្រៀមរួចអស់ហើយសម្រាប់វិស័យការពារជាតិ ប្រសិនបើភាគីណាហ៊ានរំលោភបំពាននូវអធិបតេយ្យរបស់កម្ពុជានោះគឺមិនអាចទៅរួចនោះទេ ខណៈបច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានទាំងអាវែងនិងអាខ្លី៕