នាយករដ្ឋមន្ត្រីអ៊ីស្រាអែល កំពុងរៀបចំផែនការវាយលុកលើដីថ្មីដ៏ធំមួយ ដែលគ្រោងនឹងដណ្តើមយកទឹកដីដ៏ធំនៅក្នុងតំបន់ហ្គាហ្សា
បរទេស៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រីអ៊ីស្រាអែល លោក Benjamin Netanyahu និងក្រុមសន្តិសុខជាតិរបស់លោក ត្រូវបានគេចោទប្រកាន់ថា កំពុងរៀបចំផែនការវាយលុកលើដីថ្មីដ៏ធំមួយ ដែលគ្រោងនឹងដណ្តើមយកទឹកដីដ៏ធំនៅក្នុងតំបន់ហ្គាហ្សា។
យោងតាមការចេញផ្សាយរបស់ កាសែត Wall Street Journal បានរាយការណ៍ថា ផែនការដែលបានចោទប្រកាន់នេះ កើតឡើងចំពេលមានការវាយប្រហារតាមផ្លូវអាកាសជាថ្មី របស់អ៊ីស្រាអែលលើតំបន់ព័ទ្ធជុំវិញប៉ាឡេស្ទីន បន្ទាប់ពីបទឈប់បាញ់បណ្តោះអាសន្នរវាងក្រុមហាម៉ាស់ និងរដ្ឋជ្វីហ្វបានផុតកំណត់ នៅថ្ងៃទី១ ខែមីនាមកម្ល៉េះ។
ការសម្រុះសម្រួលដោយសហរដ្ឋអាមេរិក កាតា និងអេហ្ស៊ីប បទឈប់បាញ់បាននាំឱ្យមានការ ដកអ៊ីស្រាអែលមួយផ្នែក និងការដោះលែងចំណាប់ខ្មាំងមានកំណត់។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ចាប់តាំងពីការដួលរលំនៃ ការចរចានេះ ភាគីទាំងពីរបានស្តីបន្ទោសគ្នាទៅវិញទៅមក ចំពោះការខកខានក្នុងការឈានដល់កិច្ចព្រមព្រៀងជាថ្មី។
កាសែតWSJ បានរាយការណ៍កាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា កងកម្លាំងអ៊ីស្រាអែលបានផ្លាស់ប្តូររួចហើយ ទៅកាន់ភាគខាងជើង Gaza តំបន់នៅជិត Rafah និងច្រករបៀង Netzarim កណ្តាល ដែលជាការកត់សម្គាល់ ការចាប់ផ្តើមនៃយុទ្ធនាការដណ្តើមយកមកវិញ និងកាន់កាប់ទឹកដីដែលទំនេរពីមុនមកក្រោមការរៀបចំបទឈប់បាញ់។
យោងតាមគេហទំព័រដដែលនេះ ទីប្រឹក្សាថ្មីរបស់លោក Netanyahu បាននិងកំពុងតស៊ូមតិសម្រាប់យុទ្ធសាស្ត្រដែលពឹងផ្អែកលើការវាយប្រហារបន្ថែមទៀត ទៅលើក្រុមហាម៉ាសនៅលើសមរភូមិដោយកម្លាំងអាវុធ មុនពេលបន្តដំណោះស្រាយនយោបាយណាមួយ ចំពោះជម្លោះនៅតំបន់ហ្គាហ្សា៕