នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ បដិសេធពីការជ្រៀតជ្រែក ក្នុងការដោះស្រាយជម្លោះដីធ្លីដ៏ល្បីចំនួនពីរ
បរទេស៖ យោងតាមសារព័ត៌មាន បាងកក ប៉ុស្តិ៍ ចេញផ្សាយនៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានឱ្យដឹងថា លោកស្រី ផែតងតាន ស៊ីណាវ៉ាត្រា នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ បានបដិសេធពីការជ្រៀតជ្រែក ក្នុងការដោះស្រាយជម្លោះដីធ្លីដ៏ល្បីពីរ ដែលមួយពាក់ព័ន្ធនឹងអចលនទ្រព្យ Alpine Real Estate and Alpine Golf and Sports Club នៅខេត្ត Pathum Thani និងមួយទៀតទាក់ទងនឹង Khao Kradong ក្នុងខេត្ត Buri Ram ដើម្បីផលប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់លោកស្រី។
នៅថ្ងៃដំបូងនៃការជជែកដេញដោលកាលពីថ្ងៃចន្ទ លោកស្រី ផែតងតាន បានពន្យល់ថា គ្រួសាររបស់លោកស្រីបានទទួលដី Alpine ដោយស្របច្បាប់នៅពេលនាងមានអាយុ ១១ ឆ្នាំ។
លោកស្រីនាយករដ្ឋមន្ត្រីបាននិយាយថា លោកស្រីលែងជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុនកាន់កាប់ដីទៀតហើយ ដោយឆ្លើយតបទៅនឹងការចោទប្រកាន់ ដែលប្រមាថដល់លោកស្រីដោយក្រុមប្រឆាំង។
កាលពីព្រឹកមិញ លោក Sutham Jaritngam សមាជិកសភានៃគណបក្ស Palang Pracharath Party (PP) ដែលជាគណបក្សប្រឆាំងដ៏ធំបានចោទប្រកាន់នាយករដ្ឋមន្ត្រីថៃ លោកស្រី ផែតងតាន ស៊ីណាវ៉ាត្រាថា បានប្រើអំណាចជាប្រតិបត្តិក្នុងការប៉ុនប៉ងពន្យារពេលការប្រគល់ដី Alpine ទៅកាន់វត្ត Thamikararam Worawihan ដែលជាវត្តព្រះពុទ្ធសាសនាតាមការណែនាំ របស់តុលាការឱ្យបានយូរតាមដែលអាចធ្វើទៅបាន ដើម្បីផលប្រយោជន៍ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់លោកស្រី។
លោក Sutham បានផ្តល់យោបល់ថា ការពន្យារពេលនេះអាចជាលទ្ធផលដែលលោកស្រី ផែតងតាន ផ្ទេរភាគហ៊ុននៅក្នុងក្រុមហ៊ុនទៅឱ្យម្តាយរបស់លោកស្រី គឺលោកស្រី Khunying Potjaman na Pombejra ៕