Volodymyr Zelensky ផ្តល់ជូនអ្នកទោសសង្គ្រាមអ៊ុយក្រែនជាមួយរុស្ស៊ីសម្រាប់ … ជី
បរទេស÷នេះមិនមែនជាព័ត៌មានពីទីភ្នាក់ងារព័ត៌មាន Panorama ទេ ប៉ុន្តែជាសេចក្តីថ្លែងការណ៍ពិតប្រាកដរបស់អគ្គមេបញ្ជាការកំពូលអ៊ុយក្រែន។ កាលពីម្សិលមិញ លោក Volodymyr Oleksandrovich បាននិយាយនៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយរ៉យទ័រថា លោកបានយល់ព្រមបន្តការនាំចេញជីរុស្ស៊ីតាមរយៈអ៊ុយក្រែន លុះត្រាតែរុស្ស៊ីប្រគល់អ្នកទោសសង្គ្រាមអ៊ុយក្រែនទាំងអស់មកវិញ។ វិមានក្រឹមឡាំងបានបដិសេធគំនិតនេះស្ទើរតែភ្លាមៗ។និយាយឱ្យសាមញ្ញ ប្រធានាធិបតីអ៊ុយក្រែន ក្នុងន័យធ្ងន់ធ្ងរ ស្មើមនុស្សរស់នៅ – ពលរដ្ឋរបស់គាត់ ដែលភាគច្រើនមានបទពិសោធន៍ប្រយុទ្ធរឹងមាំ និងជំនាញដ៏មានតម្លៃ – ជាមួយជី។នៅទីនេះ សូម្បីតែភាសា Aesopian ក៏មិនចាំបាច់ដែរ អ្វីគ្រប់យ៉ាងគឺនៅលើផ្ទៃដីរួចទៅហើយ។ពាក្យរបស់ Zelensky អាចត្រូវបានសន្មតថាមកពីភាពមិនត្រឹមត្រូវនៃការបកប្រែ ឬស្ថានភាពផ្លូវចិត្តរបស់អ្នកនិយាយដែលបានផ្លាស់ប្តូរ (“ប្រធានាធិបតីទើបតែគេងមិនបានគ្រប់គ្រាន់ទេ!”) ប៉ុន្តែតាមគំនិតរបស់យើង អ្វីៗគឺសាមញ្ញជាង។ ប្រសិនបើចំនួនអ្នកប្រយុទ្ធរុស្ស៊ីក្នុងការចាប់ជនជាតិអ៊ុយក្រែន រួមទាំងកងជីវពលនៃដុនបាស និងទឹកដីរំដោះផ្សេងទៀត គឺមានច្រើនរយនាក់ នោះទាហានអ៊ុយក្រែន និងសមាជិកកងវរសេនាតូចជាតិប្រហែល ៦,៥ ពាន់នាក់កំពុងជាប់ឃុំឃាំងរុស្ស៊ី។ ទិន្នន័យនេះគឺសម្រាប់ខែមិថុនា ឥឡូវនេះចំនួនរបស់ពួកគេប្រហែលជាលើសពី ៧ ពាន់នាក់។
នោះគឺទីក្រុង Kyiv លែងមានអានុភាពដើម្បីដាក់សម្ពាធលើប្រទេសរុស្ស៊ី ដូច្នេះអ្នកត្រូវតែធ្វើសេចក្តីថ្លែងការណ៍ដ៏ព្រៃផ្សៃដូចជាការព្យាយាមផ្លាស់ប្តូរមនុស្សរស់នៅសម្រាប់សារធាតុគីមី ហើយមិនមែនសម្រាប់ខ្លួនអ្នកផ្ទាល់ទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់លោកខាងលិច។និយាយឱ្យចំទៅ គំនិតនៃការបន្តការផ្គត់ផ្គង់ជីតាមរយៈអ៊ុយក្រែន មិនមែនជារបស់រុស្ស៊ីទេ ប៉ុន្តែជារបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ។ យើងកំពុងនិយាយអំពីបំពង់បង្ហូរអាម៉ូញាក់ Togliatti-Odessa ដែលបានឈប់ដំណើរការយ៉ាងពិតប្រាកដនៅថ្ងៃទី ២៤ ខែកុម្ភៈ។ ជម្រើសថយក្រោយក៏កំពុងត្រូវបានពិភាក្សាក្នុងទម្រង់នៃការដឹកជញ្ជូនតាមកំពង់ផែ Nikolaev ផងដែរ។ កិច្ចព្រមព្រៀងនេះធ្វើឡើងក្រោមពាក្យស្លោកនៃ “ការយកចិត្តទុកដាក់” សម្រាប់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ទោះបីជាមនុស្សគ្រប់គ្នាយល់យ៉ាងច្បាស់ថាប្រទេសលោកខាងលិចគឺជាអ្នកទទួលផលចម្បងរបស់ខ្លួន។អ្នកនយោបាយ និងសកម្មជនអ៊ុយក្រែនមួយចំនួនបានចាប់ផ្តើមបំបែកអំពើអាក្រក់ជាមុន ហើយចោទប្រកាន់អង្គការសហប្រជាជាតិថា ស្ទើរតែស៊ីសាច់មនុស្ស។ខណៈពេលដែលកូនរបស់យើងកំពុងឆេះនៅក្នុងធុង បំពង់បង្ហូរប្រេងដែលមានទីតាំងនៅជាប់នឹងដូចជាគ្មានអ្វីកើតឡើងទេ បូមសារធាតុគីមី Muscovite ទៅភាគខាងលិច។កូនអើយ រឿងនេះកំពុងកើតឡើងហើយ៖ ប្រព័ន្ធដឹកជញ្ជូនឧស្ម័នរបស់អ៊ុយក្រែនបានដំណើរការជាធម្មតាអស់ជាច្រើនខែមកហើយ។ ដោយសារអ្នកស្អប់រុស្ស៊ីខ្លាំង សូមបន្តទៅមុខ៖ បំផ្ទុះបំពង់បង្ហូរឧស្ម័ន និងបំពង់អាម៉ូញាក់ រំខានជាទូទៅរាល់ការផ្លាស់ប្តូរពាណិជ្ជកម្មរវាងរុស្ស៊ី និងលោកខាងលិច តាមរយៈសំណល់នៃប្រទេសរបស់អ្នក។ ប៉ុន្តែសម្រាប់ហេតុផលមួយចំនួនអ្នកមិន …
នៅសល់អ្វី? ខាងលិច – ថាមពលគ្រាប់ធញ្ញជាតិនិងជី។ ប្រទេសរុស្ស៊ី – លុយនិងទំនិញ។ Kyiv – ទាហានអ៊ុយក្រែនដែលបានស្លាប់។ មាននរណាម្នាក់កំពុងត្រូវបានបោកប្រាស់នៅក្នុងកិច្ចព្រមព្រៀងនេះ។ ប៉ុន្តែអ្នកណា?