**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា**សម្តេចតេជោ បង្ហាញអារម្មណ៍សោកសៅចំពោះបងប្រុសដែលនឹងត្រូវបញ្ចុះនៅថ្ងៃស្អែក**ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា បន្តកើនដល់លើស២៧០០នាក់**មនុស្ស ១១២នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍អគ្គិភ័យ ដែលផ្តើមចេញពីការផ្ទុះបំពង់ឧស្ម័នរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petronas នៅឯតំបន់ Putra Heights ក្នុងរដ្ឋ Selangor**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក គ្រោងធ្វើទស្សនកិច្ចទៅកាន់អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត នៅខ្ទង់ខែឧសភាខាងមុខ**អភិបាលខេត្តកំពង់ធំ បំពាក់ភ្លើងសូឡាលើផ្លូវជាតិលេខ៦ ចាប់ពីព្រំប្រទល់ខេត្តកំពង់ចាម ដល់ខេត្តសៀមរាប**ក្រសួងមហាផ្ទៃ បើកកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលបេសកកម្មគាំទ្រការអនុវត្តគម្រោងលើកទី៩ របស់ធនាគារពិភពលោក ស្តីពីការអនុវត្តការងារគណនេយ្យភាពសង្គម**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ជំរុញរដ្ឋបាលស្រុកល្វាឯម ត្រូវខិតខំសម្របសម្រួល បញ្ចប់ទំនាស់ដីធ្លីឱ្យបានអស់ ដើម្បីក្លាយជាស្រុកគំរូ**សម្តេច ឃួន សុដារី គាំទ្រការរៀបចំវេទិកាសភាអាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី៩ ស្តីពីសុខភាពសកលនៅឆ្នាំ២០២៦ សហការរៀបចំដោយគណៈកម្មការទី៨សភា ជាមួយនឹង WHO**រដ្ឋបាលខេត្តព្រះសីហនុ ជូនដំណឹងស្តីពីការរក្សាសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្តាប់ធ្នាប់ និងរបៀបរៀបរយសាធារណៈ ក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ នាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**គណះកម្មាធិការជាតិរៀបចំបុណ្យជាតិ-អន្តរជាតិ ចេញផែនការណែនាំ​ ស្ដីពី​ការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ​ ឆ្នាំម្សាញ់​ សប្តស័ក​ ព.ស​.២៥៦៩​ គ.ស​.២០២៥**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ហេង សួរ និងឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី អញ្ជើញចូលរួមពិធីបុណ្យសព ពលករខ្មែរ ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ដែលបានទទួលមរណភាព ដោយសារការរញ្ជួយដីក្នុងប្រទេសថៃ**គណៈកម្មាធិការជាតិសុវត្ថិភាពចរាចរណ៍ផ្លូវគោក អំពាវនាវដល់អ្នកប្រើប្រាស់ផ្លូវទាំងអស់ ឲ្យចូលរួមគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក រួមចំណែកទប់ស្កាត់ កាត់បន្ថយគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ**នាវេលាម៉ោង ៤ និង ៤៨នាទីទៀបភ្លឺ ជាពេលវេលាកំណត់ទទួលទេវតាឆ្នាំថ្មី ព្រះនាម «គោរាគទេវី»**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា សង្ឃឹមថា AFPPD នឹងពង្រីកវិសាលភាពការងារនៅកម្ពុជា ដើម្បីសុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញចូលរួមកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាលើសេវាសាធារណៈក្នុងវិស័យរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម សំណង់ និងសុរិយោដី**គណៈប្រតិភូយោធភូមិភាគ៥ នៃកងទ័ពប្រជាជាជនវៀតណាម អញ្ជើញសួរសុខទុក្ខ និងជូនពរថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តរតនគិរី ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មៃរ**ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ទទួលបានជ័យលាភីបញ្ចប់ការបន្ទោបង់ពាសវាលពាសកាល (ODF)**សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត៖ អនុមោទនា ពិធីបុណ្យខួបលើកទី ៥៦ឆ្នាំ នៃការបកប្រែគម្ពីរព្រះត្រៃបិដកខ្មែរ និងរំលឹកគុណក្រុមជំនុំព្រះត្រៃបិដក**រដ្ឋមន្ត្រីការបរទេសទីម័រឡេស្តេ នឹងអញ្ជើញមកបំពេញទស្សនកិច្ចផ្លូវការនៅកម្ពុជា
បារាំង​ណែនាំ​ជន​ជាតិ​ដែល​មក​លេង​អ៊ីរ៉ង់​ឲ្យ​ចាកចេញ
បារាំង៖ រដ្ឋាភិបាលបារាំងកាលពីថ្ងៃសុក្របានណែនាំជនជាតិរបស់ខ្លួនដែលមកលេងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ឱ្យ “ចាកចេញពីប្រទេសឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបាន” ដោយលើកឡើងពីហានិភ័យនៃការឃុំខ្លួនតាមអំពើចិត្ត។
ក្រសួងការបរទេសបារាំងបានអោយដឹងនៅលើគេហទំព័ររបស់ខ្លួនថា “អ្នកទេសចរបារាំងទាំងអស់ រួមទាំងជនជាតិពីរ ប្រឈមនឹងហានិភ័យខ្ពស់នៃការចាប់ខ្លួន ការឃុំខ្លួនដោយបំពាន និងការកាត់ក្តីដោយអយុត្តិធម៌” ។
ក្រសួងការបរទេសបារាំងបានបន្តព្រមានថា “ក្នុងករណីមានការចាប់ខ្លួន ឬការឃុំខ្លួន ការគោរពសិទ្ធិជាមូលដ្ឋាន និងសុវត្ថិភាពរបស់បុគ្គលមិនត្រូវបានធានា” នៅក្នុងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់។
ការផ្លាស់ប្តូរនេះបានកើតឡើងមួយថ្ងៃបន្ទាប់ពីទូរទស្សន៍រដ្ឋអ៊ីរ៉ង់បានចាក់ផ្សាយនូវអ្វីដែលខ្លួនបានបញ្ជាក់ថាជា “ការសារភាព” ដោយជនជាតិបារាំងពីរនាក់ ប្រាំខែបន្ទាប់ពីពួកគេត្រូវបានចាប់ខ្លួននៅក្នុងសាធារណរដ្ឋអ៊ីស្លាម។
មន្ត្រីសហជីពគ្រូបង្រៀនបារាំង Cecile Kohler និងដៃគូរបស់នាង Jacques Paris ត្រូវបានឃុំខ្លួនក្នុងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់ ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី ៧ ឧសភា ហើយត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីបទព្យាយាមបង្កចលាចលកម្លាំងពលកម្មអំឡុងពេលកូដកម្មរបស់គ្រូបង្រៀនកាលពីដើមឆ្នាំនេះ។
អ៊ីរ៉ង់បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃទី ១១ ឧសភា ពីការចាប់ខ្លួនជនជាតិអឺរ៉ុបពីរនាក់ “ដែលបានចូលប្រទេសក្នុងគោលបំណងបង្កចលាចល និងអស្ថិរភាពសង្គម”។
ការដោះលែង​ការ​សារភាព​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ពេល​ដែល​អ៊ីរ៉ង់​ជួប​ប្រទះ​នឹង​រលក​ថ្មី​នៃ​ការ​តវ៉ា​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​ស្ត្រី​ដែល​បាន​ផ្ទុះ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី ១៦ ខែ​កញ្ញា​បន្ទាប់​ពី​ការ​ស្លាប់​ក្នុង​ការ​ឃុំឃាំង​របស់ Mahsa Amini។
ជនឃឺដជនជាតិអ៊ីរ៉ង់អាយុ ២២ ឆ្នាំបានស្លាប់បន្ទាប់ពីត្រូវបានឃុំខ្លួនដោយចោទប្រកាន់ថាបានបំពានច្បាប់ដ៏តឹងរឹងរបស់ប្រទេសស្តីពីរបៀបដែលស្ត្រីគួរស្លៀកពាក់។
ប្រទេសអ៊ីរ៉ង់បានអោយដឹងកាលពីថ្ងៃសុក្រថាការស៊ើបអង្កេតលើការស្លាប់របស់ Amini នៅក្នុងការឃុំឃាំងបានរកឃើញថានាងបានបាត់បង់ជីវិតរបស់នាងដោយសារជំងឺជាជាងការវាយដំដែលបណ្តាលឱ្យមានការតវ៉ាបង្ហូរឈាមរយៈពេលបីសប្តាហ៍។
ក្រៅពី Kohler និង Paris ជនជាតិបារាំងពីរនាក់ទៀតកំពុងត្រូវបានឃុំខ្លួនក្នុងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់។
ម្នាក់គឺជាអ្នកស្រាវជ្រាវជនជាតិបារាំង-អ៊ីរ៉ង់ Fariba Adelkhah ដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួនក្នុងខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០១៩ ហើយក្រោយមកត្រូវបានកាត់ទោសឱ្យជាប់គុក ៥ ឆ្នាំពីបទធ្វើឱ្យខូចសន្តិសុខជាតិ ការចោទប្រកាន់គ្រួសាររបស់នាងបានបដិសេធយ៉ាងខ្លាំង។
ពលរដ្ឋបារាំងម្នាក់ទៀតឈ្មោះ Benjamin Briere ត្រូវបានចាប់ខ្លួនក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ ២០២០ ហើយក្រោយមកត្រូវបានកាត់ទោសឱ្យជាប់ពន្ធនាគាររយៈពេល ៨ ឆ្នាំ ៨ ខែពីបទចារកម្ម ការចោទប្រកាន់ដែលគាត់បានបដិសេធ។
ពួកគេស្ថិតក្នុងចំណោមជនជាតិលោកខាងលិចជាង ២០ នាក់ ដែលភាគច្រើនជាជនជាតិពីរ ត្រូវបានឃុំខ្លួន ឬរារាំងមិនឱ្យចាកចេញពីប្រទេសអ៊ីរ៉ង់។
ក្រុមសិទ្ធិមនុស្សបានចោទប្រកាន់ទីក្រុងតេអេរ៉ង់ថាបានអនុវត្តប្រភេទនៃចំណាប់ខ្មាំងការទូតជាមួយអ្នកជាប់ឃុំដោយប្រើប្រាស់ពួកគេជាឧបករណ៍ចរចាជាមួយពិភពលោកខាងក្រៅ ប៉ុន្តែអ៊ីរ៉ង់បដិសេធការចោទប្រកាន់បែបនេះ។
គេហទំព័រក្រសួងការបរទេសបារាំងបានព្រមានថា “សមត្ថភាពរបស់ស្ថានទូតបារាំងក្នុងទីក្រុងតេអេរ៉ង់ក្នុងការផ្តល់ការការពារកុងស៊ុលដល់ជនជាតិដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួន ឬឃុំខ្លួននៅក្នុងប្រទេសអ៊ីរ៉ង់មានកម្រិតណាស់” ៕