**រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាល ធ្វើបាឋកថាលើភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងនវានុវត្តន៍ ស្តីពី «រូបធាតុបដិសំយោគ នៃសម្ភារនិយមវិចារវិទ្យា»**នាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សហការជាមួយអង្គការ WWF រៀបចំសិក្ខាសាលាបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងអំពី “ការលុបបំបាត់ប្លាសិ្ទក សម្រាប់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន”**ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ស្នើដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកផលិតមាតិកា ពិសេសយុវជន សូមចូលរួមទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងកុំចែកចាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល**អភិបាលខេត្តតាកែវ ទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូអគ្គកុងស៊ុលវៀតណាម ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលជួបសវនាការជាមួយ រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ**សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចិន និងហុងកុងចំនួន៦រូប ជុំវិញការគាបសង្កត់ឆ្លងប្រទេស និងសកម្មភាពបំផ្លាញស្វ័យភាពរបស់ហុងកុង**នាវាទេសចរណ៍បរទេស ដឹកភ្ញៀវទេសចរជាង ៦០០នាក់ មកទស្សនាកម្ពុជា**បង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀនឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ រឹបអូសបានថ្នាំជិត ៦គីឡូក្រាម នៅខេត្តកណ្តាល**ជប៉ុននឹងបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលពិគ្រោះយោបល់» ប្រហែល ១០០កន្លែង សម្រាប់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីពន្ធគយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក**កិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្មលើកទី១៣រវាងប្រទេសចិន ជប៉ុននិងកូរ៉េខាងត្បូងបើកធ្វើនៅក្រុងសេអ៊ូល**ទស្សនាវដ្ដី« Qiushi» ចុះផ្សាយអត្ថបទសំខាន់របស់លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិនក្រោមចំណងជើងថា « ឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅដ៏មហាស្ចារ្យដោយអង់អាចក្លាហាន ដើម្បីកសាងប្រទេសខ្លាំងខាងបច្ចេកវិទ្យា »**យោធភូមិភាគខាងកើតចិនរៀបចំចាត់ចែងកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក ជើងអាកាសនិងកងទ័ពរ៉ុក្កែតឱ្យធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះនៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ការិយាល័យកិច្ចការតៃវ៉ាន់នៃក្រុមប្រឹក្សាកិច្ចការរដ្ឋចិន៖ ការធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះរបស់កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិនគឺជាការដាក់ពិន័យនិងព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះទង្វើបង្កហេតុចង់ឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យយ៉ាងគឃ្លើនរបស់អាជ្ញាធរ Lai Qingde**លទ្ធផលនៃព្រះរាជទស្សនកិច្ចជាន់ខ្ពស់របស់ព្រះអង្គម្ចាស់រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ នៅកម្ពុជា**ឆេះរោងចក្រផលិតស័ង្កសី និងសម្ភារជ័រ ព្រមទាំងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងបានទាំងស្រុង ក្រោយប្រើរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យ ៤៣គ្រឿង និងទឹកអស់ ១១៣ឡាន**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា**សម្តេចតេជោ បង្ហាញអារម្មណ៍សោកសៅចំពោះបងប្រុសដែលនឹងត្រូវបញ្ចុះនៅថ្ងៃស្អែក**ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា បន្តកើនដល់លើស២៧០០នាក់**មនុស្ស ១១២នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍អគ្គិភ័យ ដែលផ្តើមចេញពីការផ្ទុះបំពង់ឧស្ម័នរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petronas នៅឯតំបន់ Putra Heights ក្នុងរដ្ឋ Selangor**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក គ្រោងធ្វើទស្សនកិច្ចទៅកាន់អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត នៅខ្ទង់ខែឧសភាខាងមុខ
ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ខឹមជា សាឃឿន ដឹកនាំប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារ សកម្មភាពបោសសម្អាតមីន កងទ័ពជើងគោក និងផ្សព្វផ្សាយផែនការបោសសម្អាតមីនជំហានទី២ ក្នុងភូមិសាស្ត្រស្រុកភ្នំស្រួច
ភ្នំពេញ៖ នាថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ នៅបន្ទប់ប្រជុំទីបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក បានដំណើរការប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងកាកសំណល់សង្គ្រាមជំហានទី២ និងផ្សព្វផ្សាយផែនការបន្ត របស់កងអនុសេនាតូចបោសសម្អាតមីនទាំង ១៦កង ក្នុងភូមិសាស្ត្រ ស្រុកភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ស្ថិតក្រោមអធិបតីភាព ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ខឹមជា សាឃឿន មេបញ្ជាការរង នាយសេនាធិការ កងទ័ពជើងគោក និងជាអនុប្រធាន គណៈកម្ម្មការគ្រប់គ្រងសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងកាកសំណល់សង្គ្រាមកងទ័ពជើងគោក។
ព្រមទាំងវត្តមានចូលរួមពីសំណាក់ អនុគណៈកម្មការមីនយោធភូមិភាគ និងក្រុមការងារមីនរបស់អង្គភាពបញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោកផងដែរ ។
នៅក្នុងរបាយការណ៍ លទ្ធផលការងារសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងកាកសំណល់សង្គ្រាមជំហានទី២ របស់កងអនុសេនាតូចបោសសម្អាតមីនទាំង ១៦កង ចាប់ផ្តើមអនុវត្តពីថ្ងៃទី០៨ ខែតុលា រហូតដល់ថ្ងៃទី១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ក្នុងភូមិសាស្ត្រ. ស្រុកភ្នំស្រួច ខេត្តកំពង់ស្ពឺ រួមមាន៖ ឃុំត្រែងត្រយឹង ឃុំដំបូករូង ឃុំជាំសង្កែ និងឃុំព្រៃក្មេង សរុបបានបោសសម្អាតរំដោះបានផ្ទៃដីទំហំ ៨,៤៦៤,៩៤៩ ម៉ែត្រក្រឡា លើផែនការ ២៤,៩៤៤,៤៥១ម៉ែត្រក្រឡា ស្មើនឹង ៣៣,៩៣ភាគរយ នៅសល់ទំហំដី ១៦,៤៧៩,៥០២ម៉ែត្រក្រឡា ស្មើនឹង៦៦,០៧ភាគរយ ។ រុករកឃើញមីនប្រឆាំងមនុស្សចំនួន ២២គ្រាប់ យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះចំនួន ៧១គ្រាប់ អំបែកគ្រាប់គ្រប់ប្រភេទចំនួន ១៤,៣១៥ បំណែក ។ ប្រើប្រាស់កម្លាំងសរុប ៤២១នាក់ បំពាក់ដោយសម្ភារៈប្រើប្រាស់រួមមាន រថយន្ត ម៉ាស៊ីនរាវមីន អាវការពារ មួកសុវត្ថិភាព សម្ភារ: ឈុតKit តង់ គ្រែ និងសម្ភារៈប្រើប្រាស់បម្រើលើការងារបោសសម្អាតមីនជាច្រើនទៀត ។
អង្គប្រជុំក៏បានដាក់ចេញនូវផែនការរងារអនុវត្តបន្តសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន យុទ្ធភណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងកាកសំណល់សង្គ្រាមជំហានទី២ ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ ។
មានប្រសាសន៍បូកសរុបអង្គប្រជុំ ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ខឹមជា សាឃឿន បានថ្លែងអំណរគុណដល់គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងសកម្មភាពបោសសម្អាតមីន យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះ និងកាកសំណល់សង្គ្រាមកងទ័ពជើងគោក និងកងកម្លាំងកងប្រតិបត្តិការទាំង ១៦កង បានចូលរួម និងអនុវត្តន៍ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិដ៏មានសារៈសំខាន់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងបទបញ្ជា មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក ក្នុងការចូលរួមអនុវត្តន៍ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រជាតិ បោសសម្អាតមីន មនុស្សធម៌ក្នុងគម្រោង សម្តេចតេជោ សម្រាប់សកម្មភាពមីន ក្រោមមូលបទ « ផ្តល់ដីសុវត្ថិភាព បង្កើតស្នាមញញ៉ឹម» ដោយមានការសហការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយអជ្ញាធរមីន អង្គភាពCMAC និងអង្គភាពNPMEC ។
ឧត្តមសេនីយ៍ឯក ខឹមជា សាឃឿន បន្តជំរុញលើកទឹកចិត្តដល់បណ្តាកងអនុសេនាតូចបោសសម្អាតមីនទាំង ១៦កង ត្រូវខិតខំបំពេញភារកិច្ចរបស់ខ្លួនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ក្នុងស្មារតីទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុត និងឈានទៅសម្រេចគោលដៅដែលថ្នាក់លើប្រគល់ជូនសម្រេចតាមផែនការដែលបានដាក់ចេញ ៕