អគារសិក្សា១ខ្នង មាន៤បន្ទប់ និងបង្គន់អនាម័យ ១ខ្នង៤បន្ទប់​ ចំណាយទឹកប្រាក់ជាង ៤ម៉ឺនដុល្លារ ​ជាអំណោយ​អង្គការសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា​ ​ ត្រូវបានដាក់សម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់
ភ្នំពេញ៖ លោកស្រី រស់ សុផានី អភិបាលរងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​ឯកឧត្តម​ អ៊ុំ​ រាត្រី​ អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ​ នាថ្ងៃទី២ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ បានអញ្ជើញ​ជាអធិបតី​ភាព​ សម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារសិក្សា១ ខ្នង មាន៤បន្ទប់ និងបង្គន់អនាម័យ ១ខ្នង ៤បន្ទប់​ នៅសាលាបឋមសិក្សាតាប៉ុន ឃុំទឹកជោរ ស្រុកព្រះនេត្រព្រះ​ ដែលជាអំណោយ​ របស់អង្គការសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា ។​
ពិធីសម្ភោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារសិក្សានោះដែរក៏មានការចូលរួម​ពី លោក ម៉ាក ថូម៉ាសជេននី សហស្ថាបនិកសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា​ លោក ជូ ស្មិត និងលោកស្រី ម៉ូនីកា ជាម្ចាស់ជំនួយរបស់អង្គការសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា​ លោក លោកស្រី ប្រធាន អនុប្រធាន មន្ទីរ-អង្គភាព ជុំវិញខេត្ត​ អភិបាល​រង​ស្រុកព្រះនេត្រព្រះ​ លោក លោកស្រី មន្ត្រីរាជការ អាជ្ញាធរដែនដី កម្លាំងប្រដាប់អាវុធគ្រប់អង្គភាព – លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ អាណាព្យាបាល សិស្សានុសិស្ស​ ប្រមាណជាង៥០០នាក់។
លោក ម៉ាក ថូម៉ាសជេននី សហស្ថាបនិកសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា​ បានលើកឡើងថា​ ៖​ ក្នុងរយៈពេល២០ឆ្នាំមកនេះ​​ អង្គការបានចូលរួមសាងសង់​ អគារសិក្សា​ នៅប្រទេសកម្ពុជាសរុបចំនួន២០៤ខ្នង​មកហើយ ដើម្បីជាការចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ លើវិស័យអប់រំ​។
ជាមួយនោះលោក​ក៏បាននបង្ហាញពីអារម្មណ៍រីករាយ​ នៅពេលឃើញកុមារកម្ពុជា​ មានភាពរួសរាយរាក់ទាក់​ ស្រលាញ់ការសិក្សា​រៀនសូត្រ​ មានភាពវៃឆ្លាត។ ក្នុងនាមសហស្ថាបនិកសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា​ លោកសន្យាថានឹងចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ លើកកម្ពស់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា​ ឱ្យកាន់តែឈានមុខជាលំដាប់។
ថ្លែងនាឱកាសនោះ លោកស្រី​ រស់​ សុផានី​ ក៏បានសម្តែងនូវការ កោតសរសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់មន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡាខេត្ត ក៏ដូចជាថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ជាពិសេសអង្គការសម្រេចសុបិនកុមារកម្ពុជា ដែលបានខិតខំស្វែងរកការគាំទ្រ​ពីសប្បុរសជនក្រៅប្រទេស និងដៃគូពាក់ព័ន្ធក្នុងការជួយអភិវឌ្ឍដល់វិស័យអប់រំ ជាពិសេសក្នុងខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
លោកស្រី​ អភិបាលរងខេត្ត​ ក៏បានលើកឡើងទៀតថា​ ៖​ កុមារគ្រប់រូបត្រូវ ទទួលបានសេវាអប់រំកុមារតូច តាមគ្រប់រូបភាព ចូលរៀននៅបឋមសិក្សា មធ្យមសិក្សា និងកម្រិតឧត្តមសិក្សា ព្រមទាំងផ្តល់នូវជម្រើសផ្សេងៗទៀត ដល់កុមារនិងយុវជន ដែលពុំមានលទ្ធភាពក្នុងការសិក្សាឱ្យ ទទួលបានសេវាអប់រំក្រៅប្រព័ន្ធ។ ការសាងសង់អាគារសិក្សានេះ គឺជាការឆ្លើយតបទៅនឹងគោលនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្ររបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា គឺ ៖​ទី១ សមធម៌នៃការចូលរៀន,​ ទី២ គុណភាព និងប្រសិទ្ធភាពនៃសេវាអប់រំ,​ ទី៣ ការកសាងសមត្ថភាព និងការអភិវឌ្ឍស្ថាប័ន ។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា៖​ អគារដែលបានដាក់សម្ពោធឱ្យប្រើប្រាស់នេះ​ ជាអគារសិក្សាទី២២​ ដែលអង្គការ​សម្រេចសុបិនកុមារ​ បានផ្តល់ជូនសិស្សានុសិស្សក្នុងខេត្តបន្ទាមានជ័យ។ ដោយឡែកអគារ​ សិក្សា១ខ្នងនៅសាលាបឋមសិក្សា​តាប៉ុន មាន៤បន្ទប់​ រួមនឹងបន្ទប់ទឹក១ខ្នង​ មាម៤បន្ទប់​ ដែលចំណាយថវិកាសាងសង់សរុបចំនួន ៤៤,៧៩៩ ដុល្លារ៕