**ការិយាល័យអ្នកនាំពាក្យក្រសួងព័ត៌មាន ចេញសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន ទាក់ទងនឹងការបើកយុទ្ធនាការប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ**រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាល ធ្វើបាឋកថាលើភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងនវានុវត្តន៍ ស្តីពី «រូបធាតុបដិសំយោគ នៃសម្ភារនិយមវិចារវិទ្យា»**នាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សហការជាមួយអង្គការ WWF រៀបចំសិក្ខាសាលាបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងអំពី “ការលុបបំបាត់ប្លាសិ្ទក សម្រាប់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន”**ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ស្នើដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកផលិតមាតិកា ពិសេសយុវជន សូមចូលរួមទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងកុំចែកចាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល**អភិបាលខេត្តតាកែវ ទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូអគ្គកុងស៊ុលវៀតណាម ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលជួបសវនាការជាមួយ រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ**សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចិន និងហុងកុងចំនួន៦រូប ជុំវិញការគាបសង្កត់ឆ្លងប្រទេស និងសកម្មភាពបំផ្លាញស្វ័យភាពរបស់ហុងកុង**នាវាទេសចរណ៍បរទេស ដឹកភ្ញៀវទេសចរជាង ៦០០នាក់ មកទស្សនាកម្ពុជា**បង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀនឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ រឹបអូសបានថ្នាំជិត ៦គីឡូក្រាម នៅខេត្តកណ្តាល**ជប៉ុននឹងបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលពិគ្រោះយោបល់» ប្រហែល ១០០កន្លែង សម្រាប់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីពន្ធគយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក**កិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្មលើកទី១៣រវាងប្រទេសចិន ជប៉ុននិងកូរ៉េខាងត្បូងបើកធ្វើនៅក្រុងសេអ៊ូល**ទស្សនាវដ្ដី« Qiushi» ចុះផ្សាយអត្ថបទសំខាន់របស់លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិនក្រោមចំណងជើងថា « ឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅដ៏មហាស្ចារ្យដោយអង់អាចក្លាហាន ដើម្បីកសាងប្រទេសខ្លាំងខាងបច្ចេកវិទ្យា »**យោធភូមិភាគខាងកើតចិនរៀបចំចាត់ចែងកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក ជើងអាកាសនិងកងទ័ពរ៉ុក្កែតឱ្យធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះនៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ការិយាល័យកិច្ចការតៃវ៉ាន់នៃក្រុមប្រឹក្សាកិច្ចការរដ្ឋចិន៖ ការធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះរបស់កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិនគឺជាការដាក់ពិន័យនិងព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះទង្វើបង្កហេតុចង់ឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យយ៉ាងគឃ្លើនរបស់អាជ្ញាធរ Lai Qingde**លទ្ធផលនៃព្រះរាជទស្សនកិច្ចជាន់ខ្ពស់របស់ព្រះអង្គម្ចាស់រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ នៅកម្ពុជា**ឆេះរោងចក្រផលិតស័ង្កសី និងសម្ភារជ័រ ព្រមទាំងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងបានទាំងស្រុង ក្រោយប្រើរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យ ៤៣គ្រឿង និងទឹកអស់ ១១៣ឡាន**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា**សម្តេចតេជោ បង្ហាញអារម្មណ៍សោកសៅចំពោះបងប្រុសដែលនឹងត្រូវបញ្ចុះនៅថ្ងៃស្អែក**ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា បន្តកើនដល់លើស២៧០០នាក់**មនុស្ស ១១២នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍អគ្គិភ័យ ដែលផ្តើមចេញពីការផ្ទុះបំពង់ឧស្ម័នរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petronas នៅឯតំបន់ Putra Heights ក្នុងរដ្ឋ Selangor
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន ដឹកនាំប្រជុំត្រួតពិនិត្យលក្ខណៈសម្បត្តិយោធិន ដែលត្រូវត្រៀមដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍ នៅឆ្នាំ២០២៣ តាមការកំណត់របស់ បញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោក
ភ្នំពេញ៖ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន មេបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ នៅថ្ងៃទី១៦ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ បានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំថ្នាក់ដឹកនាំនៃបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ រួមជាមួយមេបញ្ជាការកងឯកភាពនិងស្ថាប័ន ជំនាញដែលមានការពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យឯកសារ និងលក្ខណៈសម្បត្តិរបស់យោធិន ដែលត្រូវត្រៀមដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍តាមផែនការកំណត់របស់បញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោក និងបញ្ជាការដ្ឋានយោធភូមិភាគទី៤ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ ។
លោកវរសេនីយ៍ទោ នូ វុទ្ធា នាយការិយាល័យទី១ នៃបញ្ជាការដ្ឋានតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ បានឡើងអានផែនការដាក់យោធិនទាំង២ ប្រភេទ ដល់អាយុចូលសោធននិវត្តន៍ សោធនបាត់បង់សមត្ថភាពការងារ និងការផ្ទេរយោធិនប្រភេទ២ ចេញពីក្របខណ្ឌកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ របស់បញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោក និងបានរាយការណ៍អំពីលក្ខខណ្ឌកំណត់មួយចំនួន ដែលត្រូវដាក់ឲ្យយោធិនចូលនិវត្តន៍តាមការកំណត់នៅឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ និងបានរាយការណ៍អំពីសមាសភាពយោធិន ដែលមានគ្រប់លក្ខខណ្ឌកំណត់ ហើយត្រូវត្រៀមដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍ចំនួន១០ រូប នៅឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខនេះ ដើម្បីឆ្លងមតិពិភាក្សាក្នុងអង្គប្រជុំសម្រេច ។
បន្ទាប់មកអង្គប្រជុំបានឡើងពិភាក្សាគ្នានិងវាយតម្លៃយ៉ាងល្អិតល្អន់ អំពីលក្ខណៈសម្បត្តិ និងលក្ខខណ្ឌកំណត់ របស់យោធិនម្នាក់ៗ ដែលត្រូវត្រៀមដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍នៅពេលខាងមុខតាមការកំណត់របស់បញ្ជាការដ្ឋានកងទ័ពជើងគោក និងបញ្ជាការដ្ឋានយោធភូមិភាគទី ៤ ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះនាយទាហាន និងនាយទាហានរង ដែលមានគ្រប់លក្ខខណ្ឌកំណត់ក្នុងការដាក់ឲ្យចូលនិវត្តន៍តាមការកំណត់នៅពេលខាងមុខ ដោយកន្លងមកពួកគាត់បានខិតខំប្រឹងប្រែងគ្រប់បែបយ៉ាង ក្នុងការបំពេញតួនាទីភារកិច្ច ដែលថ្នាក់លើបានប្រគល់ជូន តែពេលនេះពួកគាត់មានសុខភាពទ្រុឌទ្រោម ហើយមានការស្ម័គ្រចិត្តដើម្បីបានសុំទៅរស់នៅជួបជុំក្រុមគ្រួសារ នៅតាមមូលដ្ឋានរៀងៗខ្លួន ក្រោមការគ្រប់គ្រងយកចិត្តទុកដាក់បន្តពីរគណៈកម្មាធិការសមាគមអតីតយុទ្ធជននៅគ្រប់បណ្ដាថ្នាក់នៅតាមមូលដ្ឋាននានានៅពេលខាងមុខ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សោម ស៊ុន បានណែនាំឱ្យស្ថាប័នជំនាញ រៀបចំសំណុំបែបបទគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីរាយការណ៍សុំការសម្រេចពីថ្នាក់លើ និងបានសុំឱ្យមេបញ្ជាការគ្រប់គ្រងឯកភាព និងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធបន្តមើលថែទាំយកចិត្តទុកដាក់ពីសុខភាព និងជីវភាពរស់នៅរបស់ពួកគាត់ឱ្យបានល្អប្រសើរ ដើម្បីរង់ចាំការសម្រេចពីថ្នាក់លើនៅពេលខាងមុខ ៕