មនុស្ស ៥០០ នាក់ត្រូវបានជម្លៀសចេញ ខណៈភ្លើងឆេះយ៉ាងសន្ធោសន្ធៅ នៅក្នុងតំបន់អនាធិបតេយ្យចុងក្រោយរបស់ទីក្រុងសេអ៊ូល
សេអ៊ូល៖ យោងតាមមន្ត្រីពន្លត់អគ្គីភ័យបានឱ្យដឹងថា មនុស្សប្រហែល ៥០០ នាក់ត្រូវបានជម្លៀសចេញពីផ្ទះរបស់ពួកគេកាលពីថ្ងៃសុក្រ បន្ទាប់ពីអគ្គីភ័យបានឆាបឆេះនៅក្នុងភូមិ Guryong ដែលជាតំបន់អនាធិបតេយ្យចុងក្រោយបំផុតមួយក្នុងទីក្រុងសេអ៊ូលរបស់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។
លោក Shin Yong-ho មន្ត្រីនៅស្ថានីយ៍ពន្លត់អគ្គីភ័យ Gangnam បានឲ្យដឹងនៅក្នុងសន្និសីទទូរទស្សន៍មួយថា អគ្គីភ័យបានឆាបឆេះនៅម៉ោងប្រហែល ៦ និង ២៨ នាទីព្រឹក នៅក្នុងសង្កាត់ទី ៤ នៃភូមិ។ គាត់បានបញ្ជាក់ថាអ្នកឆ្លើយតបដំបូងបានមកដល់ប្រហែលប្រាំនាទីក្រោយមក។
វាត្រូវបានពន្លត់នៅម៉ោង ១១ និង ៥០ នាទីព្រឹកម៉ោងក្នុងស្រុក និងបានបំផ្លាញផ្ទៃដី ២,៧០០ ម៉ែត្រការ៉េ។
រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ មិន​មាន​អ្នក​ស្លាប់ ឬ​របួស​ទេ។
លោក Shin បានឲ្យដឹងថាផ្ទះប្រហែល ៦០ ត្រូវបានគេជឿថាបានឆេះដោយបន្ថែមរចនាសម្ព័ន្ធភាគច្រើនត្រូវបានផលិតពីបន្ទះក្តារ។
វីដេអូនៅលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមបង្ហាញពីភ្លើងឆេះយ៉ាងសន្ធោសន្ធៅ មើលទៅដូចផ្ទះជាជួរៗ ដោយមានផ្សែងខ្មៅយ៉ាងសន្ធោសន្ធៅព្យួរពីលើអនាធិបតេយ្យ ខណៈសំឡេងស៊ីរ៉ែនស្រែកនៅក្បែរនោះ។
លោក Shin បានឲ្យដឹងថា បុគ្គលិកឆ្លើយតបជាង ៨០០ នាក់ត្រូវបានចល័ត រួមទាំងអ្នកពន្លត់អគ្គីភ័យ ប៉ូលីស និងបុគ្គលិករដ្ឋាភិបាល ខណៈដែលឧទ្ធម្ភាគចក្រចំនួន ១០ ត្រូវបានដាក់ពង្រាយដើម្បីជួយឆ្លើយតប។
ប្រធានាធិបតីកូរ៉េខាងត្បូង លោក Yoon Suk Yeol ដែលស្ថិតនៅក្នុងប្រទេសស្វីស ចូលរួមក្នុងវេទិកាសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ត្រូវបានគេជូនដំណឹងអំពីអគ្គីភ័យ ហើយបានបញ្ជាឱ្យអាជ្ញាធរចល័ត “បុគ្គលិក និងឧបករណ៍ដែលមានទាំងអស់” នេះបើយោងតាមការិយាល័យប្រធានាធិបតី។
ការិយាល័យរបស់គាត់បានបញ្ជាក់ថា Yoon ក៏បានស្នើសុំរដ្ឋាភិបាលក្នុងតំបន់ឱ្យជម្លៀសអ្នកស្រុក និងធានាសុវត្ថិភាពរបស់បុគ្គលិកជួយសង្គ្រោះ។
អាជ្ញាធរបានព្រមានជាយូរមកហើយថាអ្នកស្រុក Guryong មានហានិភ័យជាក់លាក់នៃគ្រោះមហន្តរាយដោយរដ្ឋាភិបាល Gangnam បានឲ្យដឹងនៅលើគេហទំព័ររបស់ខ្លួនថាអនាធិបតេយ្យគឺ “ងាយរងគ្រោះនឹងភ្លើង” ក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ ។
វាក៏រងការវាយប្រហារយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរផងដែរដោយទឹកជំនន់កាលពីខែសីហាឆ្នាំមុន នៅពេលដែលទឹកភ្លៀងធ្លាក់ក្នុងកំណត់ត្រាបានសម្លាប់មនុស្សយ៉ាងហោចណាស់ ១៣ នាក់នៅក្នុងទីក្រុងសេអ៊ូល រួមទាំងអ្នកស្រុកមួយចំនួនដែលជាប់នៅក្នុងផ្ទះជាន់ក្រោម “banjiha” កខ្វក់ដែលបង្ហាញនៅក្នុងខ្សែភាពយន្ត “Parasite” ។
តំបន់អនាធិបតេយ្យ Guryong ត្រូវបានគេមើលឃើញថាជានិមិត្តរូបនៃគម្លាតរវាងអ្នកមាននិងអ្នកក្រក្នុងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង ដែលជាប្រទេសមានសេដ្ឋកិច្ចធំជាងគេទីបួនរបស់អាស៊ី។ វាជាផ្នែកមួយនៃសង្កាត់ Gangnam ដ៏ភ្លឺស្វាងដែលមានទ្រព្យសម្បត្តិស្តុកស្តម្ភ ដែលល្បីល្បាញដោយបទចម្រៀង “Gangnam Style” ឆ្នាំ ២០១២ របស់ Psy ហើយជួនកាលគេហៅថា Beverly Hills នៃទីក្រុងសេអ៊ូល។
អគារផ្ទះល្វែងខ្ពស់ៗរបស់ Gangnam ស្ថិតនៅចម្ងាយតិចជាងមួយគីឡូម៉ែត្រពីខ្ទមរបស់ Guryong ដែលជាកន្លែងដែលអ្នកស្រុកជាច្រើនរស់នៅក្នុងផ្ទះបណ្តោះអាសន្នចង្អៀតដែលសាងសង់ពីវត្ថុធាតុដើមដូចជាឈើ និងដែកជ្រុង។
ទោះបីជាផែនការអភិវឌ្ឍឡើងវិញតំបន់នេះលាតសន្ធឹងយ៉ាងហោចណាស់មួយទសវត្សរ៍ក៏ដោយ សំណើជាច្រើនបានធ្លាក់ចុះដោយសារតែការខ្វែងគំនិតគ្នារវាងស្ថាប័នគ្រប់គ្រងក្នុងតំបន់ និងការចរចាលើសំណងដីធ្លី។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងនេះកំពុងបន្ត ដោយមាន ៤០៦ គ្រួសារ – ច្រើនជាងមួយភាគបីនៃចំនួនប្រជាជននៃតំបន់អនាធិបតេយ្យ ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរទីលំនៅគិតត្រឹមឆ្នាំ ២០១៩ នេះបើយោងតាមគេហទំព័ររបស់រដ្ឋាភិបាល Gangnam ។ មន្ត្រី Gangnam បានបញ្ជាក់កាលពីថ្ងៃសុក្រថា អ្នកស្រុកជាង ១,០០០ នាក់នៅតែរស់នៅទីនោះ។
ស្រុកបានចែករំលែកផែនការអភិវឌ្ឍន៍ឡើងវិញបន្ថែមទៀតកាលពីខែឧសភាឆ្នាំមុន ដោយមន្ត្រីក្នុងតំបន់បានបញ្ជាក់ថា ដីនេះនឹងត្រូវបានប្រែក្លាយទៅជា “អគារលំនៅដ្ឋានប្រណីតដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន”។
រដ្ឋាភិបាលក្រុងសេអ៊ូលបានឲ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានកាលពីខែវិច្ឆិកាឆ្នាំមុនថា អាជ្ញាធរកំពុងធ្វើការដើម្បីជួយផ្លាស់ប្តូរទីលំនៅប្រហែល ១,៥០០ គ្រួសារដែលរស់នៅក្នុងខ្ទមឆ្លងកាត់តំបន់អនាធិបតេយ្យធំៗចំនួនបី រួមទាំង Guryong ទៅកាន់លំនៅដ្ឋានសាធារណៈជំនួសវិញ ។
វា​បាន​បន្ថែម​ថា ទីក្រុង​នេះ​មាន​គោល​បំណង​ជា​ទី​បំផុត​ដើម្បី “លុប​បំបាត់​លំនៅឋាន​មិន​ប្រក្រតី​ដូច​ជា​ខ្ទម និង​ផ្ទះ​វីនីល”។