គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ថៃ​ជ្រើស​រើស​លោក Prawit ជា​បេក្ខភាព​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី
បាងកក៖ គណបក្សសំខាន់នៅក្នុងសម្ព័ន្ធដែលកំពុងកាន់អំណាចរបស់ប្រទេសថៃបានតែងតាំងឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី Prawit Wongsuwan ជាបេក្ខជននាយករដ្ឋមន្ត្រីតែមួយគត់របស់ខ្លួននៅក្នុងការបោះឆ្នោតទូទៅដែលគ្រោងធ្វើនៅខែឧសភា។
គណបក្សបានឲ្យដឹងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍មួយថា លោក Prawit ដែលជាអតីតមេទ័ព និងជាសម្ព័ន្ធមិត្តដ៏យូរលង់របស់នាយករដ្ឋមន្ត្រីដែលកំពុងកាន់អំណាច លោក Prayuth Chan-Ocha គឺជាជម្រើសជាឯកច្ឆ័ន្ទរបស់សមាជិកគណបក្សប្រហែល ៥០០ នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំទូទៅនៃគណបក្ស Palang Pracharath ដែលបានធ្វើឡើងនៅទីក្រុងបាងកកកាលពីថ្ងៃសុក្រ។
ការជ្រើសរើសរបស់លោក Prawit ធ្វើឱ្យគាត់ប្រឆាំងនឹងលោក Prayuth និង Paetongtarn Shinawatra កូនស្រីរបស់អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា ដែលត្រូវបានគេរំពឹងយ៉ាងទូលំទូលាយថានឹងត្រូវបានតែងតាំងជាបេក្ខជននាយករដ្ឋមន្ត្រីដោយគណបក្សរបស់ពួកគេ។ លោក Prawit ដែលមានអាយុ ៧៧ ឆ្នាំក៏ប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈមនៃការរស់ឡើងវិញនូវទ្រព្យសម្បត្តិរបស់គណបក្សដែលគាំទ្រការបង្កើតដែលបានឃើញការថយចុះជាលំដាប់នៃប្រជាប្រិយភាពចំពេលមានការដេញថ្លៃរបស់លោក Prayuth ដើម្បីបន្តការគ្រប់គ្រងរបស់គាត់ដោយការចូលរួមក្នុងគណបក្សថ្មីមួយ។
ប្រទេសថៃត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងរៀបចំការបោះឆ្នោតទូទៅនៅក្នុងខែឧសភា ជាមួយនឹងសមាជិកសភាតំណាងរាស្រ្ត ៥០០ នាក់ ដែលគ្រោងនឹងបញ្ចប់អាណត្តិនៅថ្ងៃទី ២៣ ខែមីនា។ ការផ្លាស់ប្តូរការបោះឆ្នោតមួយចំនួន រួមទាំងការវិលត្រឡប់ទៅកាន់ប្រព័ន្ធសន្លឹកឆ្នោតពីរ និងការធ្លាក់ចុះនៃសមាជិកសភាក្នុងបញ្ជីបក្ស។ នឹងផ្តល់ឱ្យគណបក្សនយោបាយធំៗដូចជា Palang Pracharath និងគណបក្ស Pheu Thai ដែលជាគណបក្សប្រឆាំងធំជាង។
ត្រូវបានគេចាត់ទុកយ៉ាងទូលំទូលាយថាជាអ្នកបង្កើតស្តេចនយោបាយ គណបក្សរបស់លោក Prawit បានសន្យាថានឹងបង្កើនការផ្តល់សាច់ប្រាក់ដល់អ្នកកាន់ប័ណ្ណសុខុមាលភាពដល់ទៅ ៧០០ បាតក្នុងមួយខែ ដើម្បីទាក់ទាញអ្នកបោះឆ្នោត។ គណបក្សភឿថៃបានសន្យាថានឹងដំឡើងប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមា និងតម្លៃដំណាំ ខណៈដែលកាត់បន្ថយថ្លៃដើមថាមពល ដើម្បីបញ្ចប់ការគ្រប់គ្រងដែលគាំទ្រដោយយោធាជិតមួយទសវត្សរ៍។