**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌសកលប្រចាំឆ្នាំ២០២៥ នឹងធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាក្លាយជាគោលដៅទាក់ទាញបន្ថែមទៀតទាំងអាជីវកម្មនិងវិនិយោគទុន **អភិបាលខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់លោក មាស សាវ៉ាង ក្នុងឧបទ្ទវហេតុគ្រោះធម្មជាតិរញ្ជួយដីនៅថៃ**រដ្ឋមន្ត្រី នេត្រ ភក្រ្តា៖ ព័ត៌មានក្លែងក្លាយបង្កហានិភ័យធ្ងន់ធ្ងរដល់សង្គមជាតិ បង្កជាជម្លោះ អំពើហិង្សា ការរើសអើង និងការស្អប់ខ្ពើមជាតិសាសន៍**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា ចុះត្រួតពិនិត្យសមិទ្ធផលការងារសាងសង់សំណង់ការពារច្រាំងទន្លេបាសាក់ និងព្រែកជ្រៃធំ ព្រមទាំងពិនិត្យស្ថានភាពច្រាំង និងទន្លេដែលរងហានិភ័យនៃការបាក់ច្រាំង**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវបណ្ឌិត ផ្តល់ការឧបត្ថម្ភជាប្រចាំខែដល់កុមារកំព្រា និងកុមារមានទុក្ខលំបាកនៅមណ្ឌលមែកឈើ**អភិបាលខេត្តព្រៃវែង ចុះត្រួតពិនិត្យប៉ុស្តិ៍នគរបាលការពារព្រំដែន និងសួរសុខទុក្ខកងកម្លាំង តាមខ្សែបន្ទាត់ការពារព្រំដែនកម្ពុជា-វៀតណាម**កម្ពុជា-ជប៉ុន ចុះហត្ថលេខាលើកិច្ចព្រមព្រៀងផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានឥតសំណង សម្រាប់គម្រោងនានាពាក់ព័ន្ធទៅនឹងសកម្មភាពកម្ចាត់មីនកម្ពុជា**រដ្ឋមន្រ្តី ជា វ៉ាន់ដេត លើកទឹកចិត្តដល់ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាទូរគមនាគមន៍ទាំងអស់ ផ្តល់កិច្ចសហការលើគម្រោងរៀបចំសណ្តាប់ធ្នាប់បណ្តាញខ្សែកាបអុបទិក នៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ ដើម្បីពង្រឹងសោភ័ណ្ឌភាពទីក្រុង**រដ្ឋមន្ត្រីព័ត៌មាន៖ យុវជនងាយប្រឈមនឹងទទួលបានព័ត៌មានក្លែងក្លាយបំផុត**រដ្ឋមន្ត្រីធនធានទឹក និងរដ្ឋមន្រ្ដីអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ អញ្ជើញពិនិត្យការដ្ឋានសាងសង់ទំនប់ផ្គត់ផ្គង់ទឹកដងកាំបិតខេត្តកំពង់ធំ**ក្រសួងការងារ ជូនដំណឹងស្ដីពីការលើកលែងតម្លៃសេវាការអនុញ្ញាតចេញ-ចូលប្រទេសថៃនៅតាមច្រកទ្វារព្រំដែន អន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ សម្រាប់បងប្អូនពលករខ្មែរវិលត្រលប់មកស្រុកកំណើត ក្នុងអំឡុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**អភិបាលខេត្តព្រះវិហារ ណែនាំឲ្យធ្វើជំរឿនមន្ត្រីរាជការ និងមន្ត្រីកិច្ចសន្យា ដែលបម្រើការងារចាប់ពី១០ឆ្នាំឡើង តែពុំទាន់ទទួលបានមេដាយការងារ ដើម្បីស្នើសុំបំពាក់ជូនពួកគាត់**ក្រសួងកសិកម្ម បន្តគាំទ្រក្រុមហ៊ុនសិប្បករអង្គរ ក្នុងការដាំដុះដើមមននិងចិញ្ចឹមដង្កូវនាង ដើម្បីរួមចំណែកការអភិរក្សនិងលើកតម្លៃមរត៌ក វប្បធម៌អរូបី**លោក សាំងលី សារ៉ាក់ ត្រូវបានតុលាការដោះលែងឱ្យមានសេរីភាពឡើងវិញ**សពជនរងគ្រោះម្នាក់ដែលស្លាប់ដោយរញ្ជួយដីនៅថៃ ត្រូវបានដឹកដល់លំនៅដ្ឋានជូនសាច់ញាតិ នៅស្រុកម៉ាឡៃហើយ**កាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្រេចផ្ដល់នូវថវិកា ១០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីជួយសង្រោះពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក ថាកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយក្រុមហ៊ុនមេរបស់ TikTok គឺ ByteDance នឹងត្រូវបានធ្វើឡើងមុនថ្ងៃផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី០៥ ខែមេសា**ប្រធានាធិបតីចិន គ្រោងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេស៣ នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍**លោក ត្រាំ ថាលោកមិននិយាយលេងទេ ជុំវិញការចង់កាន់តំណែងជាប្រធានាធិបតីអាណត្តិទីបី ដែលត្រូវបានរារាំងដោយរដ្ឋធម្មនុញ្ញអាម៉េរិក**លោក ត្រាំ អាចនឹងដាក់ពន្ធលើប្រេងរុស្ស៊ី ប្រសិនបើរុស្ស៊ី មិនឈានដល់បទឈប់បាញ់ជាមួយអ៊ុយក្រែន
ភ្នំ១៥០០ទឹកធ្លាក់ថ្មដាតូច ជាកន្លែងល្អសម្រាប់អ្នកចូលចិត្តដើរកម្សាន្តបែបព្រៃភ្នំ
ខេត្តពោធិ៍សាត់៖ សម្រាប់អ្នកដែលចូលចិត្តការដើររកម្សាន្តបែបព្រៃភ្នំពេញកុំភ្លេចរមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ថ្មដាតូច ខេត្តពោធិ៍សាត់ ប្រសិនបើបងប្អូន ចង់ធ្វើដំណើរកម្សាន្តតាមបែបព្រៃភ្នំធម្មជាតិ ដែលមានទឹកជ្រោះ ទឹកធ្លាក់ អមទៅដោយរុក្ខជាតិ ពណ៌បៃតងស្រស់នោះ បងប្អូនត្រូវធ្វើដំណើរចេញពីរង្វង់មូលស្រុកវាលវែង ក្នុងចម្ងាយ៤៤គ.ម នឹងបានដល់ភ្នំ១៥០០ ដែលនៅទីនោះ មាន ”រមណីយដ្ឋានទឹកធ្លាក់ថ្មដាតូច” ។
មន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តពោធិ៍សាត់បញ្ជាក់ថាជាក់ស្តែង ចាប់ពីគីឡូម៉ែត្រ លេខ ១៤១-១៤៥ បងប្អូននឹងអាចធ្វើដំណើរលើផ្លូវអន្ទង់អាំង (ផ្លូវបុប្ផាលាក់ខ្លួន) ដែលមានភាពបត់បែនជាអន្លើៗ តាមជើងភ្នំ និងជម្រាលភ្នំ គួរឲ្យទាក់ទាញនិងរំភើបរីករាយ ។
លុះមកដល់គីឡូម៉ែត្រលេខ ១៤៩-១៥៣ បងប្អូនអាចសំចតមធ្យោបាយធ្វើដំណើរ ដើម្បីស្រូបយកខ្យល់អាកាសបរិសុទ្ធ និងគយគន់ទេសភាពដ៏ស្រស់បំព្រង ហើយថតរូបភាព “សែលហ្វី” ទុកជាអនុស្សាវរីយ៍ ។
តមក ពេលបងប្អូនធ្វើដំណើរមកដល់បង្គោលគីឡូម៉ែត្រលេខ១៦២- ១៦៣ ត្រង់ជម្រាលភ្នំមួយកន្លែង បងប្អូននឹងឃើញទីតាំងដែលមានទឹកហូរ ទឹកធ្លាក់ថ្នាក់ៗ (មានតូបលំហែ) ដែលជាទីតាំង “រមណីយដ្ឋានទឹក ធ្លាក់ថ្មដាតូច” ដែលនៅទីនោះ មានលក់ម្ហូបអាហារជាច្រើនមុខ មានតម្លៃទទួលយកបាន។ រីឯប៉ែកខាងក្រោមទីតាំងនេះ មានទឹកធ្លាក់កម្ពស់ជិត១០ម៉ែត្រ មានទឹកថ្លាខ្មៅយង់ ហូរកាត់ផ្ទាំងថ្មដា អមទៅដោយព្រៃព្រឹក្សាលតាវល្លិត្រឈឹងត្រឈៃ គួរជាទីមនោរម្យ។ ទីតាំងរមណីយដ្ឋានខាងលើ មានចម្ងាយ៣៤៤គ.ម ពីរាជធានីភ្នំពេញ និង១៥៣គ.ម ពីទីរួមខេត្តពោធិ៍សាត់៕