**រដ្ឋមន្ត្រីសុខាភិបាល ធ្វើបាឋកថាលើភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងនវានុវត្តន៍ ស្តីពី «រូបធាតុបដិសំយោគ នៃសម្ភារនិយមវិចារវិទ្យា»**នាយកដ្ឋានសេដ្ឋកិច្ចបៃតង សហការជាមួយអង្គការ WWF រៀបចំសិក្ខាសាលាបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងអំពី “ការលុបបំបាត់ប្លាសិ្ទក សម្រាប់វិស័យសាធារណៈ និងវិស័យឯកជន”**ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា ស្នើដល់អ្នកសារព័ត៌មាន អ្នកផលិតមាតិកា ពិសេសយុវជន សូមចូលរួមទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងកុំចែកចាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយ តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល**អភិបាលខេត្តតាកែវ ទទួលស្វាគមន៍គណៈប្រតិភូអគ្គកុងស៊ុលវៀតណាម ប្រចាំខេត្តព្រះសីហនុ ចូលជួបសម្ដែងការគួរសម ពិភាក្សាការងារ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ទទួលជួបសវនាការជាមួយ រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ**សហរដ្ឋអាម៉េរិក ដាក់ទណ្ឌកម្មលើមន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ចិន និងហុងកុងចំនួន៦រូប ជុំវិញការគាបសង្កត់ឆ្លងប្រទេស និងសកម្មភាពបំផ្លាញស្វ័យភាពរបស់ហុងកុង**នាវាទេសចរណ៍បរទេស ដឹកភ្ញៀវទេសចរជាង ៦០០នាក់ មកទស្សនាកម្ពុជា**បង្ក្រាបករណីជួញដូរគ្រឿងញៀនឃាត់ខ្លួនជនជាតិចិនម្នាក់ រឹបអូសបានថ្នាំជិត ៦គីឡូក្រាម នៅខេត្តកណ្តាល**ជប៉ុននឹងបង្កើត «មជ្ឈមណ្ឌលពិគ្រោះយោបល់» ប្រហែល ១០០កន្លែង សម្រាប់អាជីវកម្មដែលរងផលប៉ះពាល់ ពីពន្ធគយរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក**កិច្ចប្រជុំថ្នាក់រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងពាណិជ្ជកម្មលើកទី១៣រវាងប្រទេសចិន ជប៉ុននិងកូរ៉េខាងត្បូងបើកធ្វើនៅក្រុងសេអ៊ូល**ទស្សនាវដ្ដី« Qiushi» ចុះផ្សាយអត្ថបទសំខាន់របស់លោក Xi Jinping អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនីស្តចិនក្រោមចំណងជើងថា « ឆ្ពោះទៅកាន់គោលដៅដ៏មហាស្ចារ្យដោយអង់អាចក្លាហាន ដើម្បីកសាងប្រទេសខ្លាំងខាងបច្ចេកវិទ្យា »**យោធភូមិភាគខាងកើតចិនរៀបចំចាត់ចែងកងទ័ពជើងគោក ជើងទឹក ជើងអាកាសនិងកងទ័ពរ៉ុក្កែតឱ្យធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះនៅជុំវិញកោះតៃវ៉ាន់**ការិយាល័យកិច្ចការតៃវ៉ាន់នៃក្រុមប្រឹក្សាកិច្ចការរដ្ឋចិន៖ ការធ្វើសមយុទ្ធចម្រុះរបស់កងទ័ពរំដោះប្រជាជនចិនគឺជាការដាក់ពិន័យនិងព្រមានយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះទង្វើបង្កហេតុចង់ឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យយ៉ាងគឃ្លើនរបស់អាជ្ញាធរ Lai Qingde**លទ្ធផលនៃព្រះរាជទស្សនកិច្ចជាន់ខ្ពស់របស់ព្រះអង្គម្ចាស់រជ្ជទាយាទ នៃប្រទេសលុចសំបួ នៅកម្ពុជា**ឆេះរោងចក្រផលិតស័ង្កសី និងសម្ភារជ័រ ព្រមទាំងផ្ទះប្រជាពលរដ្ឋនៅឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ត្រូវបានកម្លាំងសមត្ថកិច្ចគ្រប់គ្រងបានទាំងស្រុង ក្រោយប្រើរថយន្តពន្លត់អគ្គិភ័យ ៤៣គ្រឿង និងទឹកអស់ ១១៣ឡាន**អភិបាលខេត្តកណ្តាល ណែនាំកងកម្លាំងទាំងអស់ បន្តថែរក្សាការពារព្រំដែន និងបង្ក្រាបទប់ស្កាត់បទល្មើសនានា**សម្តេចតេជោ បង្ហាញអារម្មណ៍សោកសៅចំពោះបងប្រុសដែលនឹងត្រូវបញ្ចុះនៅថ្ងៃស្អែក**ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីនៅមីយ៉ាន់ម៉ា បន្តកើនដល់លើស២៧០០នាក់**មនុស្ស ១១២នាក់បានរងរបួស ក្នុងហេតុការណ៍អគ្គិភ័យ ដែលផ្តើមចេញពីការផ្ទុះបំពង់ឧស្ម័នរបស់ក្រុមហ៊ុនរដ្ឋ Petronas នៅឯតំបន់ Putra Heights ក្នុងរដ្ឋ Selangor**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក គ្រោងធ្វើទស្សនកិច្ចទៅកាន់អារ៉ាប៊ីសាអូឌីត នៅខ្ទង់ខែឧសភាខាងមុខ
វេទិកាថ្នាក់តំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១១ស្តីពី 3R និងសេដ្ឋកិច្ចចក្រា បានប្រកាសបើកជាផ្លូវការនៅសៀមរាប
ភ្នំពេញ៖ វេទិកាថ្នាក់តំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១១ស្តីពី «3R និងសេដ្ឋកិច្ចចក្រា»ក្រោមប្រធានបទ «សមាហរណកម្មសេដ្ឋកិច្ចចក្រាទៅក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍វិស័យចម្បងៗដើម្បីឈានឆ្ពោះទៅសម្រេចបានសង្គមគ្មានសំណល់ និងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព» បានបើកជាផ្លូវការនៅព្រឹកថ្ងៃទី៨ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣។
ពិធីនេះបានធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថាន ដោយមានការអញ្ជើញចូលរួមពីលោក Shigeki KOBAYASHI, រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថានជប៉ុន លោកបណ្ឌិត Dr. Kazushige Endo,នាយកមជ្ឍមណ្ឌលសហប្រជាជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់ លោកស្រី Alissa Chaker, តំណាងកម្មវិធីសហប្រជាជាតិប្រចាំនៅកម្ពុជា លោកស្រី Ms. Maimunah Mohd Sharif, អគ្គលេខាធិការងនៃអង្គការសហប្រជាជាតិ និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការ UN Habitat លោក Li Jinhua អគ្គលេខាធិការរង ទទួលបន្ទុកកិច្ចការសង្គម និង សេដ្ឋកិច្ច នៃ UN DEAនិងបណ្តាលប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាហ្វិកចំនួន ៣៩ ប្រទេស និងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិនៃខេត្ត២៥ រាជធានី ខេត្ត សរុបជាង ៥០០នាក់។
ឯកឧត្តម នេត្រ ភក្ត្រា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងបរិស្ថាន បានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងខ្លឹមសាររួមនៃការបើកវេទិកាថ្នាក់តំបន់អាសុី និងប៉ាសុីហ្វិចនេះគឺបានផ្ដោតជាសំខាន់គឺទៅលើគោលការណ៍ 3R ដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងការកាត់បន្ថយ ការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ និងការកែច្នៃដែលការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ ការកែច្នៃ និងការកាត់បន្ថយនេះ គឺសំដៅជារួមពាក់ព័ន្ធជាមួយនិងការដាក់ចុះនូវគោលការណ៍ 3R នៅក្នុងដំណើរការនៃការអភិវឌ្ឍមានន័យថា វិស័យអភិវឌ្ឍន៍សំខាន់ៗដើម្បីកាត់បន្ថយ៖
ទី១- សំដៅទៅលើសម្ពាធនៃធនធានធម្មជាតិដែលជាផ្នែកមួយនៃទុនសម្រាប់ការយកមកផលិត ឬយកមកប្រើប្រាស់
ទី២- ធ្វើឲ្យសង្គមមានគ្មានសំណល់មានន័យថា យើងត្រូវតែធ្វើការកាត់បន្ថយឬក៏ការប្រើប្រាស់ឡើងវិញ ការកែច្នៃឡើងវិញ ដើម្បីកុំឲ្យមានសំណល់នៅក្នុងសង្គមរបស់យើង។
ជាមួយគ្នានេះគឺការផ្សារភ្ជាប់រវាងគោលការណ៍ 3R និងសេដ្ឋកិច្ចចក្រា គឺសំដៅទៅលើធ្វើយ៉ាងម៉េចដើម្បីឲ្យទាញនូវសំណល់ដែលបានប្រើប្រាស់យកមកកែច្នៃឡើងវិញ បង្កើតជាផលិតផលដែលមានតម្លៃសម្រាប់ការប្រើប្រាស់និងមានលក្ខណៈជាវិលជុំ។
តាមការកត់សម្គាល់ជារួមពីសំណាក់អង្គការសហប្រជាជាតិ ពីសំណាក់របស់ប្រទេសជប៉ុន និងពីសំណាក់របស់ប្រទេសកម្ពុជា គឺបច្ចុប្បន្នយើងបានប្រើប្រាស់ច្រើនទៅលើធនធានធម្មជាតិនៃភពផែនដីរបស់យើងនៅក្នុងរយៈពេលកន្លងទៅនេះហើយដើម្បីធ្វើឲ្យធនធានធម្មជាតិក៏ដូចជាធនធាននៅលើភពផែនដីរបស់យើងនេះគឺមាននិរន្តរភាពនិងការប្រើប្រាស់ប្រកបដោយចីរភាពនេះគឺយើងត្រូវគិតគូរអំពីគោលការណ៍ 3Rនិងសេដ្ឋកិច្ចចក្រានេះ។
ការអនុវត្តនូវគោលការណ៍ 3R និងសេដ្ឋកិច្ចចក្រា បានកាត់បន្ថយសម្ពាធ ធនធានធម្មជាតិវាគឺជាផ្នែកមួយដើម្បីធានាឲ្យមានការអភិវឌ្ឍដោយចីរភាពហើយការអនុវត្តនូវគោលការណ៍ 3R និងសេដ្ឋកិច្ចចក្រា នេះមិនមែនត្រឹមតែធ្វើឲ្យមានការការពារនូវបរិស្ថាននោះទេក៏ប៉ុន្តែគោលការណ៍នេះក៏បានចូលរួមចំណែកនៅក្នុង ការសម្រេចបាននូវគោលការណ៍អភិវឌ្ឍន៍ដោយចេរភាពនៅដែលយើងបានកំណត់ដែរដូចជា៖