**ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តពោធិ៍សាត់ ទទួលស្វាគមន៍ គណៈប្រតិភូខេត្តដុងថាប់ ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ កែវ រតនៈ ក្រើនរំលឹកដល់បងប្អូនកងទ័ព ត្រូវចូលរួមថែរក្សាការពារធនធានធម្មជាតិ និងអនុវត្តគោលនយោបាយរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ឱ្យបានរឹងមាំ**លុចសំបួ ផ្តល់ថវិកាជំនួយ ២លានអឺរ៉ូ គាំទ្រដល់សកម្មភាពមីនមនុស្សធម៌នៅកម្ពុជា តាមរយៈគម្រោងបោសម្អាតមីនដេីម្បីលទ្ធផល**ក្រសួងការងារកម្ពុជា បន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រសួងសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់ សម្រាប់សហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងអភិវឌ្ឍ**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ
ឯកឧត្ដម គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ អញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកិច្ចប្រជុំផ្សព្វផ្សាយសេចក្ដីសម្រេចចិត្ត​ នៃមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតំណាងទូទាំងប្រទេស​ របស់គណបក្សប្រជាជន
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្ដម គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ សមាជិកគណ:កម្មធិការកណ្ដាល និងជាអនុប្រធានទី១ក្រុមការងារចុះជួយមូលដ្ឋានស្រុកបាណន់ ព្រមទាំងជាប្រធានក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាលចុះជួយមូលដ្ឋានឃុំស្នឹង​ នាព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ ៦កើត ខែផល្គុន ឆ្នាំខាល​ ចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦​ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៣​ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកិច្ចប្រជុំផ្សព្វផ្សាយសេចក្ដីសម្រេចចិត្ត​ នៃមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតំណាងទូទាំងប្រទេស​ របស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​ និងផែនការសកម្មភាព​ ឆ្ពោះទៅកាន់ការបោះឆ្នោតជ្រេីសតាំងតំណាងរាស្រ្ត​ នីតិកាលទី៧​ និងទិសដៅអនុវត្តបន្តកាងារឆ្នាំ២០២៣​។
កិច្ចប្រជុំនេះក៏មានការអញ្ជេីញចូលរួមពី​ ឯកឧត្តម​ សមាជិកអចិន្រៃ្តយ៍គណ:កម្មាធិការគណបក្សខេត្ត​ ឯកឧត្តម​ លោក​ លោកស្រី​ អនុប្រធានក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានឃុំស្នឹង​ លោក​ លោកស្រីប្រធានក្រុមការងារចុះជួយភូមិភូមិទាំង១១​ នៃឃុំស្នឹង។
ជាកិច្ចចាប់ផ្ដេីម​ លោក​ ចា​ ប៊ុនឈឿម ប្រធានគណ:កម្មាធិការបក្សឃុំ​ បានអាននូវសុទ្មរកថាស្វាគមន៍​ ឯកឧត្តម​ ប្រធានក្រុមការងារ​ និងរាយការណ៍​ទាក់ទង​ លក្ខណ:​ភូមិសាស្រ្ត​ សកម្មភាពសន្តិសុខ​ ការងារបង្កបង្កេីនផល​ ផែនការបន្ត​ និងការសំណូពរ។ បន្ទាប់មក​លោក​ ផាន​ ភក្ដី​ បានអានខ្លឹមសារមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតំណាងទូទាំងប្រទេសរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​ ជូនឯកឧត្តមប្រធាន​ និងអង្គប្រជុំ។
មានប្រសាសន៍នាឱកាសនោះ​ ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងនៃការមកប្រជុំនេះគឺសំខាន់ជាការផ្សព្វផ្សាយ​ ខ្លឹមសារ​ ស្មារតីមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតំណាងទូទាំងប្រទេសរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា​ ដែលប្រារព្ធឡេីងកាលពីខែមករា​ ឆ្នាំ២០២៣​ កន្លងទៅនេះ។
ឯកឧត្តម​ បានបញ្ជក់ថាមូលហេតុបានជារាល់ពេលដែលគណ:បក្សប្រជាជនធ្វេីមហាសន្និបាតវិសាមញ្ញតែងតែរៀបចំឱ្យមានការផ្សព្វផ្សាយគ្រប់ខេត្ត-ក្រុង​ ស្រុក​ ឃុំ​ របស់គណ:បក្សប្រជាជន​ ត្រង់ចំនុចនេះមានន័យថាគណ:បក្សជាអ្នកដឹកនាំ​ តែងតែចេញនូវគោលការណ៍​ យុត្តិសាស្រ្តដឹកនាំប្រទេសជាតិថ្មីៗ​ ដេីម្បីឱ្យគណ:បក្សថ្នាក់ក្រោមយល់ជ្រាបអនុវត្តបន្ត។
ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ បានបន្តទៀតថា​មហាសន្និបាត​នេះមានលក្ខណ:សំខាន់ដូចជា​ ការពិនិត្យ​មេីលសភាពការណ៍​ ផ្សព្វផ្សាយ​ ពិភាក្សា​ វាយតម្លៃ​ និងផែនការអនុវត្តប្រទេសជាតិបន្តទៀត។
ជាចុងបញ្ចប់​ ឯកឧត្តម​ ប្រធានក្រុមការងារ​ ក៏បានណែនាំដល់ប្រធានក្រុមការងារតាមភូមិនីមួយៗយកចិត្តទុកទៅប្រជាពលរដ្ឋដែលបានចំណាកស្រុក​ ជាពិសេសត្រូវគ្រប់គ្រងឲ្យបានទៅលេីអត្តសញ្ញាប័ណ្ណ​ និងជម្រុញឱ្យអ្នកគ្រប់អាយុ​ឫរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ​ ដែលត្រូវធ្វេីថ្មី​ ផុតសុពលភាព​ មានការខូចខាតត្រូវធ្វេីឡេីងវិញ​ ព្រោះថាអត្តសញ្ញាណប័ណ្ណប្រជាពលរដ្ឋមានសារៈសំខាន់ក្នុងការប្រកបរបរប្រចាំថ្ងៃជាពិសេសសម្រាប់ការចូលរួមបោះឆ្នោតនាពេលខាងមុខដែរ។
ឯកឧត្តម​ ក៏បានអរគុណដល់ក្រុមការងារគណ:បក្សទាំងអស់ខិតខំប្រឹងប្រែងកន្លង​ និងលេីកទឹកចិត្តឱ្យបន្តខិតខំបន្ថែមទៀតដេីម្បីនយបាលដឹកនាំប្រទេសជាតិឱ្យមានការរីកចម្រេីន​ សុខសុវត្ថិភាព​ សន្តិភាព ៕