**សពជនរងគ្រោះម្នាក់ដែលស្លាប់ដោយរញ្ជួយដីនៅថៃ ត្រូវបានដឹកដល់លំនៅដ្ឋានជូនសាច់ញាតិ នៅស្រុកម៉ាឡៃហើយ**កាកបាទក្រហមកម្ពុជា សម្រេចផ្ដល់នូវថវិកា ១០ម៉ឺនដុល្លារ ដល់កាកបាទក្រហមមីយ៉ាន់ម៉ា ដើម្បីជួយសង្រោះពលរដ្ឋ ដែលរងគ្រោះដោយការរញ្ជួយដី**ប្រធានាធិបតីអាមេរិក ថាកិច្ចព្រមព្រៀងជាមួយក្រុមហ៊ុនមេរបស់ TikTok គឺ ByteDance នឹងត្រូវបានធ្វើឡើងមុនថ្ងៃផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី០៥ ខែមេសា**ប្រធានាធិបតីចិន គ្រោងបំពេញទស្សនកិច្ចនៅប្រទេស៣ នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍**លោក ត្រាំ ថាលោកមិននិយាយលេងទេ ជុំវិញការចង់កាន់តំណែងជាប្រធានាធិបតីអាណត្តិទីបី ដែលត្រូវបានរារាំងដោយរដ្ឋធម្មនុញ្ញអាម៉េរិក**លោក ត្រាំ អាចនឹងដាក់ពន្ធលើប្រេងរុស្ស៊ី ប្រសិនបើរុស្ស៊ី មិនឈានដល់បទឈប់បាញ់ជាមួយអ៊ុយក្រែន**ក្រុមហ៊ុន Vietjet បានដំណើរការជើងហោះហើរពិសេសចំនួនពីរ ដើម្បីដឹកជញ្ជូនក្រុមជួយសង្គ្រោះវៀតណាមទៅកាន់មីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**តម្លៃមាស កើនឡើងដល់ ៣.០៩០ដុល្លារ ក្នុងអំឡុងពេលវគ្គជួញដូរអាស៊ីដំបូង នៅថ្ងៃចន្ទនេះ**ក្រសួងការងារ៖ គិតត្រឹមម៉ោង ៣:៣០នាទីរសៀលថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា អាជ្ញាធរថៃ រកឃើញសពពលករខ្មែរម្នាក់ ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅប្រទេសថៃ**សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្ញើសារលិខិតរំលែកទុក្ខជូនក្រុមគ្រួសារសព ចំពោះមរណភាពរបស់ពលករខ្មែរម្នាក់ឈ្មោះ មាស សាវ៉ាង ក្នុងករណីគ្រោះរញ្ជួយដីនៅថៃ**អភិបាលខេត្តតាកែវ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលវប្បធម៌ដល់យុវជន ជាកត្តាសំខាន់ ដើម្បីការពារអត្តសញ្ញាណជាតិ**សង្គមស៊ីវិលកម្ពុជា-ចិនរួមគ្នាបង្កើនកម្លាំងដល់អរិយធម៌អេកូឡូស៊ី**ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន និងធនធានធម្មជាតិ ដើម្បីការអភិវឌ្ឍប្រកបចីរភាព នឹងត្រូវដាក់បញ្ជូលផែនការ «ក្របខណ្ឌហិរញ្ញប្បទានជាតិ» របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា**ប្រធានមូលនិធិចិនCFPDប្រចាំកម្ពុជា ៖ ពិធីបុណ្យឆេងម៉េងបង្កើនសាមគ្គីភាពដល់មិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន**កម្ពុជា-លុចសំបួ បញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃការបង្កើនកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីលើវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ពាណិជ្ជកម្ម ទេសចរណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូររវាងប្រជាជន-ប្រជាជន**សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនសម្រាប់ដោះស្រាយនិងបង្ការជំងឺមិនឆ្លងទាំងក្នុងប្រទេសនិងតំបន់**សម្តេច ឃួន សុដារី៖ សភាកម្ពុជាបានយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ ក្នុងការពិនិត្យ និងអនុម័តសេចក្តីព្រាងច្បាប់ នានា ដែលមានគោលដៅការពារ និងលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពប្រជាពលរដ្ឋ**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រីប្រចាំការ វង្សី វិស្សុត អញ្ជើញបើកការដ្ឋានសាងសង់ផ្លូវជនបទក្រាលកៅស៊ូពីរជាន់ (DBST) និងផ្លូវបេតុងប្រវែង ៩២,៩០គីឡូម៉ែត្រ ជានិមិត្តរូប នៅខេត្តកំពង់ធំ**អាជ្ញាធរខេត្តកណ្តាល ចុះពិនិត្យការរៀបចំក្លោងទ្វារ និងការតុបតែងផ្សេងៗ សម្រាប់ពិធីសង្ក្រាន្តខេត្តកណ្ដាល ដើម្បីចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ នាពេលខាងមុខនេះ**អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា ជូនដំណឹងស្ដីពីការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ឡើងវិញផ្លូវចេញ-ចូល ខ្លោងទ្វារខាងកើតប្រាសាទអង្គរវត្ត
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន ណែនាំដល់យោធាខេត្តពោធិ៍សាត់ ត្រូវបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ តាមដានសភាពការណ៍ប្រែប្រួលនៅតាមព្រំដែន
ភ្នំពេញ៖ ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន មេបញ្ជាការរង និងជានាយសេនាធិការ យោធភូមិភាគទី៥ បានណែនាំដល់យោធាខេត្តពោធិ៍សាត់ត្រូវបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ តាមដានសភាពការណ៍ប្រែប្រួលនៅតាមព្រំដែន ក៏ដូចជាផ្ទៃក្នុងភូមិសាស្ត្រ ទទួលខុសត្រូវ និងប្រមូលព័ត៌មានឲ្យបានទាន់ពេលវេលា រាយការណ៍ជូនថ្នាក់លើ។
ការណែនាំនេះបានធ្វើឡើង នៅថ្ងៃទី១៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ ខណៈឧត្តមសេនីយ៍ទោ និងលោក ពៅ ពិសិដ្ឋ អភិបាលអភិបាលខេត្តស្តីទី អញ្ជើញបើកកិច្ចប្រជុំបូកសរុបលទ្ធផលការងារយោធាសន្តិសុខ ឆ្នាំ២០២២ និងផ្សព្វផ្សាយផែនការសកម្មភាពការងារយោធាសន្តិសុខ ឆ្នាំ២០២៣ នៅទីបញ្ជាការតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងពោធិ៍សាត់។
លោក ពៅ ពិសិដ្ឋ អភិបាលអភិបាលខេត្តស្តីទី បានកោតសរសើរចំពោះតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងខេត្ត ក៏ដូចជាយោធភូមិភាគទី៥ និងអង្គភាពកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងអស់ ដែលបានផ្ដល់នូវកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ជាមួយគណៈបញ្ជាការរដ្ឋបាលឯកភាពខេត្ត ក្នុងរយៈពេលកន្លងមកនេះ លើផ្នែកសន្តិសុខសណ្ដាប់ធ្នាប់ ក៏ដូចជាផ្នែកការងារជួយសង្គ្រោះប្រជាពលរដ្ឋ ពលករចំណាកស្រុក ក្នុងដំណាក់កាលជំងឺកូវីដ១៩ ពិសេសការពារដំណើរបេសកកម្មរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្តីនៃកម្ពុជា នៅវារីអគ្គីសនីស្ទឹងពោធិ៍សាត់១ ស្រុកវាលវែងនាពេលថ្មីៗនេះ។
លោកបានជម្រាបជូនថា សព្វថ្ងៃនេះអភិបាលខេត្ត កំពុងមមាញឹកក្នុងការកែលម្អរសោភ័ណភាពក្នុងទីប្រជុំជនខេត្ត ដោយបានដាក់បង្គោលភ្លើងតាមដងផ្លូវ តាមសួនច្បារ គូសគំនូសចរាចរណ៍តាមផ្លូវ តុបតែងបុរីវប្បធម៌កោះសំពៅមាស ដើម្បីរៀបចំប្រគុំតន្ត្រីនិងបាញ់កាំជ្រួច អបអរសាទរក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិខ្មែរនៅពេលខាងមុខនេះ ជូនបងប្អូនមន្ត្រីរាជការ កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធ និងប្រជាពលរដ្ឋយើងសប្បាយរីករាយ ឆ្លើយតបទៅនឹងការដឹងគុណចំពោះប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានខិតខំស្វែងរកសុខសន្តិភាពជូន។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន បានថ្លែងថា ក្នុងនាមថ្នាក់ដឹកនាំយោធភូមិភាគទី៥ សូមកោតសរសើរតំបន់ប្រតិបត្តិការសឹករងពោធិ៍សាត់ ដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែងយកចិត្តទុកដាក់ អនុវត្តបទបញ្ជារបស់ថ្នាក់លើគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ធ្វើឲ្យអង្គភាពសម្រេចភារកិច្ច និងមានស្នាដៃយ៉ាងធំធេង រកឃើញអ្នកដែលមានស្នាដៃល្អក្នុងការបំពេញភារកិច្ចកន្លងមក ទទួលបានមេដាយ ប័ណ្ណសរសើរ លិខិតសរសើរ ដែលត្រូវប្រគល់ជូននាពេលនេះ។
ឧត្តមសេនីយ៍ទោ សេង ធារិន បន្តទៀតថា “ដើម្បីអនុវត្តឲ្យបានជោគជ័យការពារជាតិឆ្នាំ២០២៣នេះ អង្គភាពត្រូវបន្តយកចិត្តទុកដាក់ អនុវត្តបទបញ្ជារបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្រសួងការពារជាតិ អគ្គមេបញ្ជាការ មេបញ្ជាការកងទ័ព ជើងគោក និងខិតខំការពារជំនះរាល់បញ្ហាប្រឈមផ្សេងៗរបស់អង្គភាព ដើម្បីទទួលបានជោគជ័យគ្រប់ភារកិច្ច។ បង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ តាមដានសភាពការណ៍ប្រែប្រួលនៅតាមព្រំដែន ក៏ដូចជាផ្ទៃក្នុងភូមិសាស្ត្រ ទទួលខុសត្រូវ និងប្រមូលព័ត៌មានឲ្យបានទាន់ពេលវេលា រាយការណ៍ជូនថ្នាក់លើ”៕