UN ចោទប្រកាន់​រុស្ស៊ី និង​អ៊ុយក្រែន​ពី​ការ​ប្រហារជីវិត​អ្នក​ទោស
បរទេស៖ អង្គការសហប្រជាជាតិបានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃសុក្រថា ខ្លួនមានការព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងចំពោះអ្វីដែលខ្លួនបានបញ្ជាក់ថាជាការសង្ខេបការប្រហារជីវិតអ្នកទោសសង្គ្រាមដោយកងកម្លាំងរុស្ស៊ី និងអ៊ុយក្រែននៅក្នុងសមរភូមិ។
ការចោទប្រកាន់នេះកើតឡើងភ្លាមៗបន្ទាប់ពីទីក្រុង Kyiv បានចោទប្រកាន់កងកម្លាំងរុស្ស៊ីថាបានសម្លាប់ទាហានអ៊ុយក្រែនដែលត្រូវបានចាប់ខ្លួនដែលត្រូវបានថតដោយឲ្យដឹងថា “Glory to Ukraine” មុនពេលត្រូវបានបាញ់សម្លាប់។
ប្រធានបេសកកម្មឃ្លាំមើលសិទ្ធិមនុស្សរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិប្រចាំប្រទេសអ៊ុយក្រែន លោកស្រី Matilda Bogner បានឲ្យដឹងនៅក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានមួយក្នុងទីក្រុង Kyiv កាលពីថ្ងៃសុក្រថា អង្គការរបស់នាងថ្មីៗនេះបានកត់ត្រាការសម្លាប់ដោយភាគីទាំងពីរ។
លោកស្រី Bogner បានបញ្ជាក់ថា “យើងមានការព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងអំពីការកាត់ទោសប្រហារជីវិតអ្នកទោសសង្គ្រាមរុស្ស៊ីរហូតដល់ ២៥ នាក់ និងអ្នកប្រយុទ្ធដោយកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធអ៊ុយក្រែន ដែលពួកយើងបានចងក្រងជាឯកសារ”។
លោកស្រី​បាន​បន្ត​ថា​៖ «​វា​ជា​ញឹកញាប់​ត្រូវ​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ភ្លាមៗ​ពេល​ចាប់​បាន​នៅ​សមរភូមិ​។
លោកស្រីបានបន្ថែមថា “ខណៈពេលដែលយើងដឹងពីការស៊ើបអង្កេតដែលកំពុងបន្តដោយអាជ្ញាធរអ៊ុយក្រែនទៅលើករណីចំនួនប្រាំដែលពាក់ព័ន្ធនឹងជនរងគ្រោះ ២២ នាក់នោះ យើងមិនបានដឹងពីការកាត់ទោសជនល្មើសណាមួយឡើយ”។
លោកស្រី Bogner ក៏បានសម្តែងការព្រួយបារម្ភយ៉ាងខ្លាំងចំពោះការចោទប្រកាន់ថាបានសម្លាប់អ្នកទោសអ៊ុយក្រែន ១៥ នាក់ដោយកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធរុស្ស៊ីបន្ទាប់ពីការចាប់ខ្លួនរបស់ពួកគេ។
លោកស្រីបានបន្ថែមថាក្រុមទាហានស៊ីឈ្នួល Wagner ដែលអះអាងថាកំពុងដឹកនាំការវាយលុករបស់រុស្ស៊ីសម្រាប់ Bakhmut ដែលជាសមរភូមិដ៏វែងបំផុតនិងបង្ហូរឈាមបំផុតនៃសង្គ្រាមគឺទទួលខុសត្រូវចំពោះការសម្លាប់ចំនួន ១១ នាក់។
ទីក្រុងមូស្គូ និងទីក្រុងគៀវបានចោទប្រកាន់គ្នាទៅវិញទៅមកថាបានធ្វើបាបអ្នកទោសសង្គ្រាមចាប់តាំងពីប្រធានាធិបតីរុស្ស៊ី វ្ល៉ាឌីមៀ ពូទីន បានឈ្លានពានកាលពីមួយឆ្នាំមុន។
របាយការណ៍មួយរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិដែលបានចេញផ្សាយកាលពីថ្ងៃសុក្របានអះអាងថា បុគ្គលិកយោធាអ៊ុយក្រែនបានទទួលរងការគំរាមកំហែងពីអ្នកទោសប្រហារជីវិត ការចំអកការប្រហារជីវិត ឬការគំរាមកំហែងនៃអំពើហិង្សាផ្លូវភេទ។ វាបានបន្តថា ការវាយដំមួយចំនួនគឺ “ជាការសងសឹកសុទ្ធសាធ”។
“ក្នុងករណីខ្លះ មន្ត្រីបានវាយ POWs ដោយនិយាយថា៖ ‘នេះគឺសម្រាប់ Bucha'” បេសកកម្មបានរាយការណ៍អ្នកជាប់ឃុំដោយបញ្ជាក់សំដៅទៅកាន់ទីក្រុងមួយនៅជិតទីក្រុង Kyiv ជាកន្លែងដែលកងកម្លាំងរុស្ស៊ីត្រូវបានចោទប្រកាន់ពីអំពើឃោរឃៅរីករាលដាល។
របាយការណ៍​បាន​ដក​ស្រង់​សំដី POW របស់​រុស្សី​ដែល​បញ្ជាក់​ថា​៖ «​មុន​នឹង​សាកសួរ ពួកគេ​បាន​បង្ហាញ​ដៃ​ពូថៅ​មួយ​ដែល​ប្រឡាក់​ដោយ​ឈាម​មក​ខ្ញុំ​។
អ្នក​ជាប់​ឃុំ​រូប​នេះ​បាន​ឲ្យដឹង​ថា​៖ «ការ​សាក​សួរ​នេះ​មាន​រយៈ​ពេល​ប្រហែល​មួយ​ម៉ោង ហើយ​ពួក​គេ​បាន​ប្រើ​ភ្លើង​៦​ដង​គ្រប់​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​គិត​ថា​ខ្ញុំ​កុហក»។
POWs អ៊ុយក្រែនដែលបានដកស្រង់បានឲ្យដឹងថា ពួកគេត្រូវបានទទួលរងការធ្វើទារុណកម្ម អំពើហឹង្សាផ្លូវភេទ កង្វះអាហារ និងទឹក ហើយបានបដិសេធការយកចិត្តទុកដាក់ខាងវេជ្ជសាស្ត្រ ដែលជួនកាលនាំទៅដល់ការស្លាប់។
បេសកកម្មបានឲ្យដឹងថា ពួកគេត្រូវបានគេធ្វើទារុណកម្ម និងធ្វើបាបដើម្បីទាញយកព័ត៌មាន ឬជាទម្រង់នៃការដាក់ទណ្ឌកម្ម។
អ្នកទោស​អ៊ុយក្រែន​បាន​រាយការណ៍​ថា​ត្រូវ​បាន​គេ​វាយ​នឹង​ប៉ែល ចាក់​ត្រូវ​ចរន្ត​អគ្គិសនី និង​ច្របាច់ក។
របាយការណ៍​បាន​បន្ត​ថា​៖ «​ពួកគេ​ខ្លះ​បាត់បង់​ធ្មេញ ឬ​ម្រាមដៃ បាក់ឆ្អឹង​ជំនី ម្រាមដៃ ឬ​ច្រមុះ​»​។
“គេមិនគ្រាន់តែវាយយើងទេ គេវាយយើង។ ពួក​គេ​បាន​ប្រើ​កណ្តាប់​ដៃ ជើង ដំបង និង​ដំបង។ មាន POWs ដែលបាក់ដៃឬជើង” បុរសម្នាក់ត្រូវបានដកស្រង់សម្តី។
ស្នងការសិទ្ធិមនុស្សរបស់សភាអ៊ុយក្រែន លោក Dmytro Lubinets បានឲ្យដឹងកាលពីថ្ងៃសុក្រថា លោក “ភ្ញាក់ផ្អើល” ចំពោះការចោទប្រកាន់ប្រឆាំងនឹងកងទ័ពអ៊ុយក្រែន ហើយបានបញ្ជាក់ថា លោកមិនត្រូវបានគេជូនដំណឹងអំពីពួកគេជាមុនទេ។
គាត់បានសរសេរនៅលើ Telegram ថាគាត់ចង់ “ដឹងពីការពិតនិងអំណះអំណាងដែលមិនអាចប្រកែកបានដែលការសន្និដ្ឋាន” នៃរបាយការណ៍របស់អង្គការសហប្រជាជាតិគឺផ្អែកលើ។