**ថ្នាក់ដឹកនាំខេត្តពោធិ៍សាត់ ទទួលស្វាគមន៍ គណៈប្រតិភូខេត្តដុងថាប់ ក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី​ កែវ រតនៈ ក្រើនរំលឹកដល់បងប្អូនកងទ័ព ត្រូវចូលរួមថែរក្សាការពារធនធានធម្មជាតិ និងអនុវត្តគោលនយោបាយរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ឱ្យបានរឹងមាំ**លុចសំបួ ផ្តល់ថវិកាជំនួយ ២លានអឺរ៉ូ គាំទ្រដល់សកម្មភាពមីនមនុស្សធម៌នៅកម្ពុជា តាមរយៈគម្រោងបោសម្អាតមីនដេីម្បីលទ្ធផល**ក្រសួងការងារកម្ពុជា បន្តពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយក្រសួងសហព័ន្ធអាល្លឺម៉ង់ សម្រាប់សហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច និងអភិវឌ្ឍ**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ
ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ ចុះទៅពិនិត្យអំពូលភ្លេីងសូឡាតាមដងផ្លូវជាតិលេខ៥៧ ប្រវែង ១០ គីឡូម៉ែត្រក្នុងភូមិសាស្រ្តឃុំស្នឹង ស្រុកបាណន់​ ខេត្តបាត់ដំបង
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ អនុប្រធានទី១ ក្រុមការងារគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជាចុះជួយស្រុកបាណន់ និងជាប្រធានក្រុមការងារគណបក្សចុះជួយឃុំស្នឹង និងក្រុមការងារ នាព្រឹកថ្ងៃសៅរ៍ ៣រោច ខែចេត្រ ឆ្នាំខាល​ ចត្វាស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៦ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៣​ បានអញ្ជេីញចុះទៅពិនិត្យអំពូលភ្លេីងសូឡាតាមដងផ្លូវជាតិលេខ៥៧ ប្រវែង ១០ គីឡូម៉ែត្រក្នុងភូមិសាស្រ្តឃុំស្នឹង​ និងជួបសំណេះសំណាលសួរសុខទុកជាមួយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋចំនួន​ ១៣៦នាក់​ នៅចំនុចអូរស្វាយ​ ស្ថិតនៅភូមិរំជៃ​ ឃុំស្នឹង​ ស្រុកបាណន់​ ខេត្តបាត់ដំបង។
ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ បានគូសបញ្ជាក់ថា ក្រោមម្លប់សន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ ដែលដឹកនាំដោយគណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា រក្សាបានយ៉ាងល្អប្រសើរនូវសុខសន្តិភាព ស្ថេរភាព នយោបាយ លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ជំរុញដំណើរការអភិវឌ្ឍសង្គម សេដ្ឋកិច្ច និងសម្រេចបានសមិទ្ធផលថ្មីៗ ប្រកបដោយមោទនភាព ទោះបីជាយើងត្រូវជួបប្រទះបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន ជាពិសេសការឆ្លងរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងការវិវត្តដ៏ស្មុគស្មាញនៃសភាពការណ៍នយោបាយ សេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិ និងសង្គ្រាមរុស្ស៊ី-អ៊ុយក្រែនក្ដី។​
ឯកឧត្តម​ បានបញ្ជាក់ទៀតថា សមិទ្ធផលទាំងអស់ដែលប្រទេសជាតិសម្រេចបានរហូតមកទល់ពេលនេះ ពិតជាកើតឡើងដោយសារកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រោមការដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលបានដាក់ចេញយ៉ាងត្រឹមត្រូវនូវកម្មវិធីនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្រ និងកម្មវិធីនានាជាមួយការចាត់តាំងអនុវត្ត ដោយមានការគាំទ្រ និងការចូលរួមពីប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាននៅទូទាំងប្រទេសទេីបធ្វេីឱ្យប្រទេសជាតិមានសុខសុវត្តិភាព​ ក្រោមម្លប់សន្តិភាព។ ទន្ទឹមគ្នានឹងនេះដែរ ​ឃុំស្នឹង​ ស្រុកបាណន់​ ខេត្តបាត់ដំបង នេះក៏ដូចគ្នាដែលមានការអភិវឌ្ឍន៍ទៅមុខគឺដោយសារការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋាន​ និងបងប្អូនប្រជាលរដ្ឋដែលរស់នៅនៅឃុំស្នឹងគាំទ្រចូលរួមការពាថែរក្សា។
ឯកឧត្តម​បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជូនចំពោះក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល និងក្រុមការងារចុះមូលដ្ឋានឃុំស្នឹង និងសប្បុរសជនដែលបានបរិច្ចាគនូវធនធាន និងកំលាំង កាយចិត្ត បញ្ញាស្មារតី ជាច្រើនទៀត ដើម្បីអភិវឌ្ឍមូលដ្ឋានឃុំស្នឹង​ ស្រុកបាណន់​ ខេត្តបាត់ដំបងឱ្យមានការរីកចំរេីនដូចមកដល់ពេលបច្ចុប្បននេះ។
នាឱកាសនោះជាការឆ្លេីយតបទៅនូវសំណូរពររបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលរស់នៅភូមិរំជៃ ឃុំស្នឹង​ ឯកឧត្តម​បានចុះទៅត្រួតពិនិត្យទីតាំងសាលាមត្តេយ្យ​ ដោយឃេីញថាសាលាមានសភាពចាស់ទ្រុឌទ្រោមខ្លាំង​ ឯកឧត្តម​ក៏បានសម្រេចផ្ដល់ជូនការសាងសង់អគារ១ខ្នង មានបីបន្ទប់ជូនតាមសំណូមពរ។
ចុងបញ្ចប់ឯកឧត្តម​ គៀត​ ច័ន្ទថារិទ្ធ​ ក៏បានផ្ដាំផ្ញេីរសុំឱ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់គ្នាដែលរស់ភូមិរំជៃ​ និងភូមិទាំង១១ដែលរស់នៅឃុំស្នឹងទាំងអស់ចូលរួមថែរក្សាការពារហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរបស់ភូមិ​ឱ្យបានល្អបន្ថែមជាងនេះ។ ឯកឧត្តម​ក៏បានសំណូមពរប្រពលរដ្ឋទាំងអស់ដែលគ្រប់អាយុបោះឆ្នោតត្រៀមលក្ខណ:ទុកជាមុន​ សំភារ:​ឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់​ និងអញ្ជេីញចូលរួមទៅបោះឆ្នោតនាពេលខាងមុខនេះឱ្យបានគ្រប់ៗគ្នា​ ៕