**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ
នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនបានគូសបញ្ជាក់ពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីបន្តការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់
ទីក្រុងប៉េកាំង÷នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន Li Qiang បានគូសបញ្ជាក់អំពីសារៈសំខាន់នៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីបន្តការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ នៅពេលធ្វើជាប្រធានវគ្គសិក្សាក្រុមប្រឹក្សារដ្ឋកាលពីថ្ងៃអាទិត្យ។លោក Li បាននិយាយថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងគួរតែត្រូវបានធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសមត្ថភាពរបស់យើងក្នុងការបន្តការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ អនុវត្តយ៉ាងពេញលេញនូវការសម្រេចចិត្ត និងផែនការរបស់គណៈកម្មាធិការមជ្ឈិមបក្សកុម្មុយនិស្តចិន និងធ្វើឱ្យមានវឌ្ឍនភាពជាបន្តបន្ទាប់ក្នុងការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់។
លោក Li បានថ្លែងនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនោះថា វាគឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃគំនិតសេដ្ឋកិច្ចរបស់លោក Xi Jinping ដើម្បីអនុវត្តយ៉ាងពេញលេញ និងស្មោះត្រង់នូវទស្សនវិជ្ជាអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីលើគ្រប់វិស័យ និងដើម្បីផ្តោតលើការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់។លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការអភិវឌ្ឍន៍ដែលមានគុណភាពខ្ពស់គឺជាតម្រូវការខាងក្នុងនៃទំនើបកម្មរបស់ចិន ដែលជាជម្រើសជៀសមិនរួចនៅពេលឆ្លងកាត់កម្រិតសំខាន់ៗ និងជាគន្លឹះក្នុងការទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ជាយុទ្ធសាស្ត្រ។
លោក Li បានថ្លែងថា យើងត្រូវតែផ្តួចផ្តើមគំនិតដើម្បីអនុវត្តទស្សនវិជ្ជាអភិវឌ្ឍន៍ថ្មីក្នុងគ្រប់ដំណាក់កាលនៃការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ច និងសង្គម។លោក​បាន​កត់​សម្គាល់​ថា ត្រូវ​តែ​ដាក់​គុណភាព​ជា​អាទិភាព ហើយ​ផ្តល់​អាទិភាព​ដល់​ប្រសិទ្ធភាព។លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា យើង​គួរ​តែ​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​ស៊ីជម្រៅ​យ៉ាង​ខ្ជាប់ខ្ជួន​និង​ការ​បើក​ចំហ ផ្លាស់ប្តូរ​គំរូ​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ និង​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដើម្បី​ធានា និង​លើក​កម្ពស់​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​ក្នុង​លក្ខណៈ​ទាប​ទៅ​ផែនដី។