**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
ការរាប់សន្លឹកឆ្នោតបានដំណើរការនៅក្នុងការបោះឆ្នោតសកលរបស់ប្រទេសថៃ គឺណបក្សភឿថៃ ដែលជាគណបក្សប្រឆាំងដ៏សំខាន់ កំពុងនាំមុខ
បាងកក៖ ការរាប់សន្លឹកឆ្នោតបានដំណើរការនៅក្នុងការបោះឆ្នោតសកលរបស់ប្រទេសថៃកាលពីថ្ងៃអាទិត្យជាមួយនឹងគណបក្សប្រឆាំងដែលគាំទ្រលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យបានព្យាករណ៍ថានឹងយកឈ្នះរដ្ឋាភិបាលដែលគាំទ្រដោយយោធាអភិរក្សនិយមរបស់នាយករដ្ឋមន្ត្រី Prayut Chan-O-Cha បន្ទាប់ពីកាន់អំណាចជិតមួយទសវត្សរ៍។
ការស្ទាបស្ទង់មតិបានចង្អុលបង្ហាញពីការបរាជ័យដ៏ខ្លាំងមួយសម្រាប់អតីតមេទ័ព និងមេដឹកនាំរដ្ឋប្រហារលោក ប្រាយុទ្ធ បន្ទាប់ពីយុទ្ធនាការដែលលេងជាការប៉ះទង្គិចគ្នារវាងយុវជនជំនាន់ក្រោយដែលចង់បានការផ្លាស់ប្តូរ និងប្រពៃណីនិយម ការបង្កើតរាជានិយម។
គណបក្សភឿថៃ ដែលជាគណបក្សប្រឆាំងដ៏សំខាន់ ដែលនាំមុខដោយកូនស្រីរបស់មហាសេដ្ឋី អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា បានឈានមុខគេក្នុងការស្ទង់មតិចុងក្រោយ។
ប៉ុន្តែនៅក្នុងរាជាណាចក្រមួយ ដែលជ័យជម្នះក្នុងប្រអប់សន្លឹកឆ្នោតជារឿយៗត្រូវបានរំលំដោយរដ្ឋប្រហារ និងបញ្ជារបស់តុលាការ មានការភ័យខ្លាចថា យោធាអាចស្វែងរកការតោងជាប់ ដោយបង្កើនការរំពឹងទុកនៃអស្ថិរភាពថ្មី។
ការិយាល័យបោះឆ្នោតបានបិទនៅម៉ោង ៥:០០ ល្ងាច (១០០០ GMT) បន្ទាប់ពីថ្ងៃបោះឆ្នោតយ៉ាងរលូន ដោយមិនមានបញ្ហាអ្វីធំដុំដែលត្រូវបានរាយការណ៍ដោយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយថៃ។
លទ្ធផលបឋមត្រូវបានគេរំពឹងទុកនៅពេលក្រោយនៅពេលល្ងាច ទោះបីជាចំនួនអាសនៈចុងក្រោយដែលគណបក្សនីមួយៗឈ្នះនឹងមិនត្រូវបានបញ្ជាក់ជាផ្លូវការអស់រយៈពេលជាច្រើនសប្តាហ៍ក៏ដោយ។
បន្ទាប់ពីបោះឆ្នោតនៅទីក្រុងបាងកក បេក្ខភាពសំខាន់របស់បក្សភឿថៃ គឺលោកស្រី Paetongtarn Shinawatra មិនមានសញ្ញាអ្វីគួរឲ្យព្រួយបារម្ភឡើយ។
កីឡាករវ័យ ៣៦ ឆ្នាំបានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានដោយញញឹមយ៉ាងទូលំទូលាយថា “ថ្ងៃនេះនឹងក្លាយជាថ្ងៃដ៏ល្អ។ ខ្ញុំមានថាមពលវិជ្ជមានអំពីវា” ។
ប្រជាជនថៃរាប់លាននាក់បានទៅបោះឆ្នោតនៅការិយាល័យបោះឆ្នោតចំនួន ៩៥,០០០ ដែលនៅរាយប៉ាយពីភ្នំព្រៃខៀវស្រងាត់នៃភាគខាងជើងទៅកាន់ឆ្នេរខ្សាច់ដ៏ស្រស់ស្អាតនៃឆ្នេរភាគខាងត្បូង។
អ្នកចូលរួមបោះឆ្នោតចំនួន ៩០ ភាគរយនៅក្នុងជុំដំបូងកាលពីថ្ងៃអាទិត្យមុននេះ បានចង្អុលបង្ហាញអ្នកបោះឆ្នោតដែលកំពុងស្វែងរកការផ្លាស់ប្តូរ ប៉ុន្តែគណបក្សប្រឆាំងប្រឈមមុខនឹងការប្រយុទ្ធគ្នាយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីទទួលបានអំណាច ដោយសាររដ្ឋធម្មនុញ្ញឆ្នាំ ២០១៧ ដែលត្រូវបានសរសេរដោយរបបយោធា។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថ្មីនឹងត្រូវបានជ្រើសរើសរួមគ្នាដោយសមាជិកសភាជាប់ឆ្នោតចំនួន ៥០០ នាក់ និងសមាជិកព្រឹទ្ធសភាចំនួន ២៥០ នាក់ដែលត្រូវបានតែងតាំងដោយរបបយោធារបស់លោក Prayut ដោយដាក់ជង់លើនាវានៅក្នុងការពេញចិត្តរបស់កងទ័ព។
នៅក្នុងការបោះឆ្នោតចុងក្រោយដ៏ចម្រូងចម្រាសក្នុងឆ្នាំ ២០១៩ លោក Prayut បានជិះការគាំទ្រពីព្រឹទ្ធសភាដើម្បីក្លាយជានាយករដ្ឋមន្ត្រីនៅប្រមុខនៃសម្ព័ន្ធពហុបក្សដ៏ស្មុគស្មាញមួយ។
ការបោះឆ្នោតនេះគឺជាលើកទីមួយចាប់តាំងពីការតវ៉ាគាំទ្រលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យដែលដឹកនាំដោយយុវជនដ៏ធំបានផ្ទុះឡើងនៅទូទាំងទីក្រុងបាងកកក្នុងឆ្នាំ ២០២០ ជាមួយនឹងការទាមទារដើម្បីទប់ស្កាត់អំណាច និងការចំណាយរបស់ស្តេចថៃ ដែលជាការរំលោភលើបម្រាមដែលបានអូសបន្លាយជាយូរមកហើយលើការសាកសួររាជាធិបតេយ្យ។
បាតុកម្មបានផ្ទុះឡើង នៅពេលដែលការទប់ស្កាត់ Covid-១៩ ត្រូវបានដាក់ និងមេដឹកនាំរាប់សិបនាក់ត្រូវបានចាប់ខ្លួន ប៉ុន្តែថាមពលរបស់ពួកគេបានជំរុញឱ្យមានការកើនឡើងនូវការគាំទ្រសម្រាប់គណបក្សប្រឆាំងរ៉ាឌីកាល់ Move Forward (MFP) ។
នៅពេលគាត់មកដល់ដើម្បីបោះឆ្នោតនៅទីក្រុងបាងកក មេដឹកនាំ MFP លោក Pita Limjaroenrat អាយុ ៤២ ឆ្នាំបាននិយាយថាគាត់រំពឹងថានឹងមាន “អ្នកចូលរួមជាប្រវត្តិសាស្ត្រ” ។
លោក​បាន​ប្រាប់​ក្រុម​អ្នក​យក​ព័ត៌មាន​ថា​៖ «​ក្មេងៗ​ជំនាន់​នេះ​គិត​ពី​សិទ្ធិ​របស់​ពួកគេ ហើយ​ពួកគេ​នឹង​ចេញ​មក​បោះឆ្នោត​»។
ខណៈពេលដែល MFP កំពុងស្វែងរកការគាំទ្រពីអ្នកបោះឆ្នោតរាប់សតវត្ស និង Gen Z ដែលបង្កើតបានជិតពាក់កណ្តាលនៃអ្នកបោះឆ្នោតខ្លាំងចំនួន ៥២ លាននាក់ មូលដ្ឋានរបស់ភឿថៃគឺនៅជនបទភាគឦសានដែលអ្នកបោះឆ្នោតនៅតែដឹងគុណចំពោះគោលនយោបាយសុខុមាលភាពដែលអនុវត្តដោយថាក់ស៊ីននៅដើមដំបូងឆ្នាំ ២០០០។
លោក Prayut ក៏​បាន​ជំរុញ​អ្នក​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​ទៅ​បោះឆ្នោត​ឲ្យ​បាន​ច្រើន ខណៈ​លោក​បាន​បោះឆ្នោត​នៅ​ថ្ងៃ​អាទិត្យ។
អតីតឧត្តមសេនីយរូបនេះបានបញ្ចេញមតិជាតិនិយមដោយមិនខ្មាស់អៀនចំពោះអ្នកបោះឆ្នោតវ័យចំណាស់ ដោយបានលាបពណ៌ខ្លួនឯងថាជាបេក្ខជនតែមួយគត់ដែលមានសមត្ថភាពជួយសង្គ្រោះប្រទេសថៃពីភាពវឹកវរ និងការបំផ្លិចបំផ្លាញ។
ប៉ុន្តែលោកបានយឺតយ៉ាវយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរនៅក្នុងការបោះឆ្នោត ដោយបានស្តីបន្ទោសចំពោះសេដ្ឋកិច្ចដែលកំពុងធ្លាក់ចុះ និងការងើបឡើងវិញតិចតួចពីជំងឺរាតត្បាត ដែលបានបំផ្លាញឧស្សាហកម្មទេសចរណ៍ដ៏សំខាន់របស់ព្រះរាជាណាចក្រ។
អ្នកបោះឆ្នោត Pakorn Adulpan អាយុ ៨៥ ឆ្នាំបានឲ្យដឹងថាគាត់ចាប់អារម្មណ៍នឹងគុណភាពនៃការប្រលងឆ្នាំនេះ។
គាត់បានប្រាប់ AFP ថា “ខ្ញុំមានក្តីសង្ឃឹមខ្លាំងណាស់ ពីព្រោះមានការប្រកួតប្រជែងខ្លាំងរវាងបេក្ខជនដែលមានទេពកោសល្យជាច្រើន បើប្រៀបធៀបទៅនឹងការបោះឆ្នោតនាពេលកន្លងមក” ។ក្រុមសិទ្ធិមនុស្សបានចោទប្រកាន់លោក ប្រាយុទ្ធ ថាបានត្រួតពិនិត្យការបង្រ្កាបដ៏ធំលើសេរីភាពជាមូលដ្ឋាន ជាមួយនឹងការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងនៃការកាត់ទោសក្រោមច្បាប់បរិហារកេរ្តិ៍ព្រះមហាក្សត្ររបស់ប្រទេសថៃ។
ប្រទេសនេះបានឃើញរដ្ឋប្រហាររាប់សិបនៅក្នុងសតវត្សចុងក្រោយនេះ ហើយត្រូវបានចាក់សោរក្នុងរយៈពេលពីរទសវត្សរ៍ចុងក្រោយនេះ នៅក្នុងវដ្តវិលជុំនៃការតវ៉ាតាមដងផ្លូវ រដ្ឋប្រហារ និងដីកាតុលាការរំលាយគណបក្សនយោបាយ។
ជម្លោះដ៏ជូរចត់របស់គ្រួសារ ស៊ីណាវ៉ាត្រា ជាមួយនឹងការបង្កើតរបបរាជានិយម-យោធា បានក្លាយជាចំណុចសំខាន់នៃរឿងភាគ ដោយថាក់ស៊ីន ត្រូវបានបណ្តេញចេញពីរដ្ឋប្រហារឆ្នាំ ២០០៦ ហើយប្អូនស្រីរបស់គាត់ គឺលោកស្រី យីងឡាក់ មិនត្រូវបានកាន់កាប់ដោយលោក ប្រាយុទ្ធ ក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ ។
លទ្ធផលមិនច្បាស់លាស់ ឬជម្លោះលើកនេះ អាចនាំឱ្យមានបាតុកម្មជាថ្មី និងអស្ថិរភាព។
បន្ថែមលើភាពមិនប្រាកដប្រជា ពាក្យចចាមអារ៉ាមកំពុងរីករាលដាលរួចទៅហើយថា MFP អាចត្រូវបានរំលាយដោយដីការបស់តុលាការ ដែលជាជោគវាសនាដូចគ្នាដែលកើតឡើងចំពោះគណបក្សអនាគតទៅមុខរបស់ខ្លួនបន្ទាប់ពីវាដំណើរការបានល្អដោយមិននឹកស្មានដល់នៅឯការស្ទង់មតិឆ្នាំ ២០១៩ ។
នៅពេលដែលលទ្ធផលចេញមក ការយកចិត្តទុកដាក់នឹងបង្វែរទៅគណៈកម្មការរៀបចំការបោះឆ្នោត ចៅក្រម និងឧត្តមសេនីយ៍ ដើម្បីមើលថាតើជំហានបន្ទាប់នឹងទៅជាយ៉ាងណា។