**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភទំនុកបម្រុងការព្យាបាលលោកស្រី សឿន សំណាង ពលការិនីធ្វើការនៅប្រទេសថៃ ដែលជួបគ្រោះថ្នាក់បាក់កែងជើង ដោយសារឧបទ្ទវហេតុរញ្ជួយដី
ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​ប្រទេស​ថៃ៖ គណបក្ស​ប្រឆាំង​កើន​ឡើង​នៅ​ពេល​ដែល​ការ​រាប់​បន្ត
បាងកក៖ លទ្ធផល​ដំបូង​បង្ហាញ​ថា គណបក្ស​ផ្លាស់ទី​ទៅ​មុខ និង​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ បាន​កើន​ឡើង​មុន​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ប្រាយុទ្ធ ចាន់អូចា។
ការបោះឆ្នោត​ត្រូវ​បាន​គេ​ពណ៌នា​ថា​ជា​ចំណុច​របត់​មួយ​សម្រាប់​ប្រទេស​ថៃ​ដែល​បាន​ឆ្លងកាត់​រដ្ឋប្រហារ​យោធា​ក្នុង​រយៈពេល​ប៉ុន្មាន​ឆ្នាំ​ចុងក្រោយ​នេះ។
លោក Prayuth បានដឹកនាំរដ្ឋប្រហារចុងក្រោយក្នុងឆ្នាំ ២០១៤ ហើយបានស្វែងរកអាណត្តិមួយផ្សេងទៀត។
ប៉ុន្តែ​លោក​បាន​ប្រឈម​មុខ​នឹង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​យ៉ាង​ខ្លាំង​ពី​ចលនា​ឆ្ពោះទៅ​មុខ និង​គណបក្ស​ភឿ​ថៃ ដែល​ជា​គណបក្ស​ប្រឆាំង​យោធា​ពីរ។
គណបក្ស Move Forward ត្រូវបានដឹកនាំដោយអតីតនាយកប្រតិបត្តិផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាលោក Pita Limjaroenrat ខណៈដែល លោកស្រីPaetongtarn Shinawatra ដែលជាកូនស្រីរបស់អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រីថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា គឺជាបេក្ខជនគណបក្សភឿថៃ។
ជាមួយនឹងការរាប់សន្លឹកឆ្នោតចំនួន ៩៧% ការគណនាដោយទីភ្នាក់ងារសារព័ត៌មាន Reuters ដោយផ្អែកលើទិន្នន័យពីគណៈកម្មាធិការរៀបចំការបោះឆ្នោតបានស្នើថាគណបក្ស Move Forward នឹងឈ្នះអាសនៈច្រើនជាងគេតាមពីក្រោយដោយគណបក្សភឿថៃនៅក្នុងលំដាប់ទីពីរ។
លោក Pita Limjaroenrat បាន​ពណ៌នា​លទ្ធផល​យប់​នេះ​ថា​ជា​រឿង​គួរ​ឲ្យ​ចាប់អារម្មណ៍ ហើយ​បាន​សន្យា​ថា​គណបក្ស​របស់​លោក​នឹង​នៅ​តែ​ប្រឆាំង​នឹង​គណបក្ស​ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​យោធា​នៅពេល​បង្កើត​រដ្ឋាភិបាល។
លោកបានប្រាប់អ្នកយកព័ត៌មានថា គណបក្សនឹងស្វែងរកការចរចាជាមួយគណបក្សភឿថៃ ហើយកិច្ចព្រមព្រៀងចម្រុះគឺ “ពិតជានៅលើសន្លឹកបៀ”។
មេដឹកនាំគណបក្សភឿថៃ លោកស្រី Paetongtarn Shinawatra បានអបអរសាទរចំពោះការផ្លាស់ប្តូរឆ្ពោះទៅមុខ និងបាននិយាយថា “យើងអាចធ្វើការជាមួយគ្នាបាន”។
នាង​បាន​បន្ថែម​ថា​៖ «​យើង​ត្រៀម​ខ្លួន​ជា​ស្រេច​ដើម្បី​ពិភាក្សា​ជាមួយគណបក្ស​ Move Forward ប៉ុន្តែ​យើង​កំពុង​រង់ចាំ​លទ្ធផល​ផ្លូវ​ការ​»។
ប៉ុន្តែទោះបីជាពួកគេទទួលបានជោគជ័យក៏ដោយ ក៏ចលនាឆ្ពោះទៅមុខ និងភឿថៃ នៅតែអាចប្រឈមមុខនឹងការប្រយុទ្ធដើម្បីដណ្តើមអំណាច។
នាយករដ្ឋមន្ត្រីថ្មីនឹងត្រូវបានជ្រើសរើសរួមគ្នាដោយសមាជិកសភាជាប់ឆ្នោតចំនួន ៥០០ នាក់ និងសមាជិកព្រឹទ្ធសភាចំនួន ២៥០ នាក់ដែលត្រូវបានតែងតាំងដោយរបបយោធារបស់លោក ប្រាយុទ្ធ ដែលដាក់ជាជួរនៅក្នុងការពេញចិត្តរបស់កងទ័ព។
សមាជិកព្រឹទ្ធសភាតែងតែបោះឆ្នោតគាំទ្ររដ្ឋាភិបាលបច្ចុប្បន្ន ដែលមាននិន្នាការនយោបាយ ហើយមិនដែលគាំទ្របក្សប្រឆាំងឡើយ។
ការរាប់សន្លឹកឆ្នោតបានដំណើរការបន្ទាប់ពីការបោះឆ្នោតបិទនៅម៉ោង ១៧:០០ (១០:០០ GMT) កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ – ប្រាំបួនម៉ោងបន្ទាប់ពីការបោះឆ្នោតបានចាប់ផ្តើមនៅការិយាល័យបោះឆ្នោតចំនួន ៩៥,០០០ នៅទូទាំងប្រទេសថៃ។
មនុស្សប្រហែល ៥០ លាននាក់ត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបោះឆ្នោតរបស់ពួកគេដើម្បីជ្រើសរើសសមាជិកសភាចំនួន ៥០០ នាក់នៃសភាជាន់ទាប ហើយមនុស្សប្រហែល ២ លាននាក់បានបោះឆ្នោតមុនកាលកំណត់។
គណៈកម្មាធិការរៀបចំការបោះឆ្នោតមិនត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងបញ្ជាក់ជាផ្លូវការនូវចំនួនអាសនៈចុងក្រោយដែលគណបក្សនីមួយៗទទួលបានក្នុងរយៈពេលជាច្រើនសប្តាហ៍។
ប៉ុន្តែវាជាការផ្លាស់ប្តូរគួរឱ្យកត់សម្គាល់នៅក្នុងមតិសាធារណៈនៅក្នុងប្រទេសថៃ ខណៈដែលអ្នកបោះឆ្នោតគ្រប់វ័យហាក់ដូចជាមានឆន្ទៈក្នុងការទទួលយកឱកាសលើអ្នកនយោបាយវ័យក្មេងដែលមិនមានការសាកល្បង និងឧត្តមគតិ។
ត្រលប់ទៅឆ្នាំ ២០១៤ លោក Prayuth ដែលមានអាយុ ៦៩ ឆ្នាំបានដណ្តើមអំណាចពីរដ្ឋាភិបាលរបស់ប្អូនស្រីលោក Thaksin គឺលោកស្រី Yingluck Shinawatra បន្ទាប់ពីមានភាពចលាចលជាច្រើនខែ។
ប្រទេស​ថៃ​បាន​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ឆ្នាំ ២០១៩ ប៉ុន្តែ​លទ្ធផល​បាន​បង្ហាញ​ថា​គ្មាន​គណបក្ស​ណា​ដែល​បាន​ឈ្នះ​សំឡេង​ភាគ​ច្រើន​ទេ។
ប៉ុន្មានសប្តាហ៍ក្រោយមក គណបក្សគាំទ្រយោធាមួយបានបង្កើតរដ្ឋាភិបាល ហើយដាក់ឈ្មោះលោក Prayuth ជាបេក្ខជននាយករដ្ឋមន្ត្រីរបស់ខ្លួន នៅក្នុងដំណើរការមួយដែលគណបក្សប្រឆាំងបាននិយាយថា អយុត្តិធម៌។
នៅឆ្នាំបន្ទាប់ សេចក្តីសម្រេចរបស់តុលាការដ៏ចម្រូងចម្រាសមួយបានរំលាយគណបក្ស Future Forward ដែលជាការធ្វើឡើងវិញមុននៃចលនាឆ្ពោះទៅមុខ ដែលបានអនុវត្តយ៉ាងខ្លាំងនៅក្នុងការបោះឆ្នោត ដោយសារការគាំទ្រយ៉ាងពេញទំហឹងរបស់អ្នកបោះឆ្នោតវ័យក្មេង។
នោះ​បាន​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ការ​តវ៉ា​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​ដែល​មាន​រយៈពេល​ប្រាំមួយ​ខែ​ដែល​បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​មាន​កំណែទម្រង់​យោធា និង​របបរាជានិយម។