៣-សន្តិសុខបច្ចេកវិទ្យា និងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងបទល្មើសបច្ចេកវិទ្យា
៤-អភិបាលកិច្ចបច្ចេកវិទ្យា
៥-ការស្រាវជ្រាវ និងអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យា
៦-ការពង្រឹងគុណភាពការងារ និងសេវាសាធារណៈ។
តាមការលើកឡើងរបស់ក្រុមការងាររដ្ឋាភិបាលឌីជីថលបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មានក្រសួងមហាផ្ទៃ នាពេលកន្លងមក ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងប្រើប្រាស់នៅតាមបណ្តាអគ្គនាយកដ្ឋាននានាក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន មានប្រព័ន្ធជាច្រើនដែលនឹងត្រូវប្តូរមកកាន់ទីស្តីការថ្មីរបស់ក្រសួង ដែលត្រូវរៀបចំប្រព័ន្ធថ្មីមួយឲ្យបានម៉ត់ចត់បំផុតដើម្បីគ្រប់គ្រង ឬរក្សាទុកឯកសារ ព្រមទាំងទិន្នន័យនានាផងដែរ។
ប៉ុន្តែទន្ទឹមនោះ បច្ចុប្បន្នមានប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាដែលកំពុងប្រតិបត្តិការជាច្រើន រួមទាំងប្រព័ន្ធរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ដែលមានលក្ខណៈស្មុគស្មាញច្រើន និងតម្រូវឲ្យមានការរៀបចំអភិវឌ្ឍយន្តការគ្រប់គ្រង ប្រើប្រាស់ ថែទាំ និងរក្សាទិន្នន័យដែលស្មុគស្មាញទាំងនោះ និងបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឲ្យបានសមស្រប។ ហេតុដូចនេះ ទើបកិច្ចប្រជុំក្នុងឱកាសនេះត្រិះរិះពិចារណា និងពិភាក្សាគ្រប់ជ្រុងជ្រោយអំពីការរៀបចំរចនាសម្ព័ន្ធនៃប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យារបស់អគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ ដែលមានសរុបចំនួន១៣ប្រព័ន្ធ ដើម្បីផ្សាភ្ជាប់ទៅនឹងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាថ្មីរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ។
លើសពីនេះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ ក៏បានចង្អុលបង្ហាញក្រុមការងារបច្ចេកទេស ឲ្យរៀបចំរបាយការណ៍បរិយាយអំពីលក្ខណៈនៃប្រព័ន្ធនីមួយៗក្នុងចំណោមប្រព័ន្ធទាំង១៣នេះ ធ្វើជាមូលដ្ឋានក្នុងការបង្ហាញជូនក្រុមការងាររដ្ឋាភិបាលឌីជីថលបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មានក្រសួងមហាផ្ទៃ ដើម្បីទទួលយកនូវមតិយោបល់ផ្នែកបច្ចេកទេស និងស្នើសុំគោលការណ៍ដឹកនាំដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពី សម្តេចក្រឡាហោម ស ខេង ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃ ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ឯកឧត្តម នាយឧត្តមសេនីយ៍ គៀត ច័ន្ទថារិទ្ធ បានសម្តែងការកោតសរសើរចំពោះក្រុមការងារបច្ចេកទេស នៃនាយកដ្ឋានជនបរទេសមិនមែនអន្តោប្រវេសន្តនិងបច្ចេកវិទ្យា ដែលបានខិតខំអនុវត្តតួនាទីប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងលទ្ធផលគួរឲ្យកត់សម្គាល់។ ជាមួយគ្នានោះ ឯកឧត្តម អគ្គនាយក ក៏បានណែនាំដល់ក្រុមការងារឲ្យបន្តសិក្សា រៀបចំ និងអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាទាំងឡាយរបស់អគ្គនាយកដ្ឋានអន្តោប្រវេសន៍ឲ្យមានសណ្តាប់ធ្នាប់ល្អ របៀបរៀបរយ ដើម្បីឈានទៅធ្វើសមាហរណកម្មជាមួយនឹងប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាថ្មីរបស់ក្រសួងមហាផ្ទៃ នៅថ្ងៃអនាគត ៕