**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ
នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ចិន​បានអំពាវនាវ​ឱ្យ​មានការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ដែល​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​កំពុង​ប្រឈម
ប៉ារីស÷កាលពីថ្ងៃទី ២៣ ខែមិថុនា នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក Li Qiang បាននិយាយនៅថ្ងៃសុក្រនេះថា នៅចំពោះមុខគម្លាតហិរញ្ញប្បទានអភិវឌ្ឍន៍ជាសាកល ប្រទេសចិនបានអំពាវនាវឱ្យសហគមន៍អន្តរជាតិសហការដោយស្មោះ និងធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ ជាពិសេសប្រទេសដែលងាយរងគ្រោះ។នៅក្នុងសុន្ទរកថាមួយនៅឯពិធីបិទកិច្ចប្រជុំកំពូលសម្រាប់កិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទានសកលថ្មី ដែលដឹកនាំដោយប្រធានាធិបតីបារាំង Emmanuel Macron និងមានការចូលរួមពីប្រមុខរដ្ឋ រដ្ឋាភិបាល និងអង្គការអន្តរជាតិធំៗជាង ៦០ លោក Li បានដាក់សំណើបីចំណុចនៅក្នុង រឿងនេះ។
ទីមួយ ជំរុញយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវកំណែទម្រង់អភិបាលកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុសកល និងបង្កើតបរិយាកាសហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយស្ថិរភាពសម្រាប់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចដើម្បីធ្វើការជាមួយភាគីទាំងអស់ដើម្បីកសាងរចនាសម្ព័ន្ធអភិបាលកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុសកលប្រកបដោយយុត្តិធម៌ និងប្រសិទ្ធភាព និងពង្រឹងការសម្របសម្រួលគោលនយោបាយម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ចអន្តរជាតិ។មូលនិធិរូបិយវត្ថុអន្តរជាតិ (IMF) ធនាគារពិភពលោក និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិផ្សេងទៀតគួរតែអនុវត្តការយល់ស្របដែលមេដឹកនាំ G២០ សម្រេចបាន បញ្ចប់វគ្គថ្មីនៃកូតា និងកំណែទម្រង់សិទ្ធិបោះឆ្នោត និងបង្កើនសំឡេងនៃទីផ្សារកំពុងរីកចម្រើន និងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។
ទីពីរ កសាងភាពជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ជាសាកល និងផ្តល់ធនធានអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀតដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍គួរគោរពយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការផ្តល់ជំនួយ និងថវិកាដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍គួរតែពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ពួកគេសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ឯករាជ្យ។ប្រទេសចិននឹងបន្តផ្តល់ការគាំទ្រទម្រង់ផ្សេងៗដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងទៀតជាមួយនឹងវិធានការជាក់ស្តែងឱ្យអស់ពីសមត្ថភាព។
ទី​៣ ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​សកលភាវូបនីយកម្ម និង​ពាណិជ្ជកម្ម​សេរី​យ៉ាង​ម៉ឺងម៉ាត់ ដើម្បី​បញ្ចូល​កម្លាំង​ជំរុញ​កំណើន​ថ្មី​ទៅក្នុង​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍន៍។ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីធ្វើការជាមួយសហគមន៍អន្តរជាតិដើម្បីលើកកម្ពស់សេរីភាវូបនីយកម្ម និងការសម្របសម្រួលពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគ ព្រមទាំងប្រឆាំងដាច់ខាតនូវលទ្ធិគាំពារនិយមពាណិជ្ជកម្ម និងការកាត់ផ្តាច់ និងផ្តាច់ខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ និងឧស្សាហកម្មក្នុងគ្រប់រូបភាព។
នៅក្នុងពិភពលោកដែលពោរពេញដោយជម្លោះ និងភាពមិនច្បាស់លាស់ លោក Li បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ប្រទេសចិន និងអឺរ៉ុបគួរតែស្វែងរកចំណុចរួមខណៈពេលដែលរក្សាភាពខុសគ្នា ពង្រីកការបង្រួបបង្រួមខណៈពេលដែលការបង្រួបបង្រួមភាពខុសគ្នា ជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ទប់ទល់នឹងភាពមិនច្បាស់លាស់នៃស្ថានភាពអន្តរជាតិ ជាមួយនឹងស្ថិរភាពនៃទំនាក់ទំនងចិន-អឺរ៉ុប។និងរួមគ្នាលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពរបស់មនុស្សជាតិ។
នៅក្នុងសុន្ទរកថារបស់លោក Li បានកត់សម្គាល់ថាប្រទេសចិនតែងតែយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះការអភិវឌ្ឍន៍សកលលោក និងបញ្ហាអភិបាលកិច្ចសកល។ ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ប្រធានាធិបតីចិន Xi Jinping បានស្នើគំនិតផ្តួចផ្តើមអភិវឌ្ឍន៍សកល គំនិតផ្តួចផ្តើមសន្តិសុខសកល និងគំនិតផ្តួចផ្តើមអរិយធម៌សកល ដែលមានលក្ខណៈទូលំទូលាយនៅក្នុងសហគមន៍អន្តរជាតិ។ក្នុង​នាម​ជា​ក្បាលម៉ាស៊ីន​ដ៏​សំខាន់​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក ចិន​បាន​បញ្ចូល​កម្លាំង​រុញច្រាន​ជាបន្តបន្ទាប់​ទៅក្នុង​កំណើន​របស់ខ្លួន។លោក Li បាននិយាយថា មិនថាពិភពលោកផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងណានោះទេ ប្រទេសចិននឹងជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ពង្រីកការបើកចំហកម្រិតខ្ពស់ ស្របតាមច្បាប់សេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មអន្តរជាតិដែលមានស្តង់ដារខ្ពស់ ហើយអនុញ្ញាតឱ្យប្រទេសផ្សេងទៀតចែករំលែកឱកាសនៃការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសចិន។
ក្នុងនាមជាប្រទេសដ៏សំខាន់មួយក្នុងពិភពលោកដែលមានការទទួលខុសត្រូវ ប្រទេសចិនបានអនុវត្តយ៉ាងស្មោះស្ម័គ្រនូវអនុសញ្ញាក្របខ័ណ្ឌអង្គការសហប្រជាជាតិស្តីពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុងប៉ារីស ហើយបានខិតខំប្រឹងប្រែងយ៉ាងខ្លាំងដើម្បីដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។លោកបានបន្ថែមថា ក្នុងនាមជាអ្នករួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍន៍ពិភពលោក ប្រទេសចិនបានផ្តល់កម្លាំងជំរុញដ៏រឹងមាំ និងបានរួមចំណែកយ៉ាងធំធេងចំពោះបុព្វហេតុអន្តរជាតិនៃការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ និងការអភិវឌ្ឍន៍។មេដឹកនាំនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលបានកត់សម្គាល់ថា ភាគីទាំងអស់គួរតែធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីកាត់បន្ថយវិសមភាព និងភាពក្រីក្រនៅទូទាំងពិភពលោក ឆ្លើយតបទៅនឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ការពារជីវចម្រុះ ដោះស្រាយបញ្ហាបំណុលដែលកំពុងប្រឈមមុខនឹងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ និងលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពសកល។ពួកគេបាននិយាយថា ចាំបាច់ត្រូវប្រកាន់ខ្ជាប់នូវពហុភាគីនិយម គោរពលក្ខខណ្ឌជាតិផ្សេងៗគ្នា សម្របសម្រួលការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ ការអភិវឌ្ឍន៍ និងការការពារបរិស្ថាន និងជំរុញឱ្យមានវិបុលភាពរួម។ ម្ចាស់បំណុលនិងបំពេញតម្រូវការហិរញ្ញប្បទានអភិវឌ្ឍន៍នៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍កាន់តែប្រសើរឡើង។
មេដឹកនាំនៃប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលបានអំពាវនាវឱ្យប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍គោរពដោយស្មោះនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការផ្តល់ជំនួយ និងថវិកាដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។
នៅល្ងាចថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ម៉ោងក្នុងស្រុក លោក Li បានចូលរួមអាហារពេលល្ងាចធ្វើការនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលសម្រាប់កិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទានសកលថ្មី និងបានធ្វើសុន្ទរកថាណែនាំអំពីការផ្លាស់ប្តូរថាមពល។លោក Li បាននិយាយថា ប្រទេសចិនជំរុញយ៉ាងសកម្មការផ្លាស់ប្តូរថាមពលបៃតង និងកាបូនទាប ហើយចូលរួមដោយការទទួលខុសត្រូវក្នុងការលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរថាមពលសកល និងការដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការធ្វើការជាមួយប្រទេសដទៃទៀតដើម្បីបង្កើតភាពជាដៃគូសកលសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការថាមពលស្អាត ក្រោមគោលការណ៍នៃផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក និងការទទួលខុសត្រូវរួម ប៉ុន្តែខុសគ្នា ដោយមានការច្នៃប្រឌិតបច្ចេកវិទ្យាជាកម្លាំងចលករស្នូល និងរួមគ្នាកសាងពិភពលោកស្អាត និងស្អាត។ នាយករដ្ឋមន្ត្រី។ក្នុងអំឡុងពេលនៃកិច្ចប្រជុំនេះ លោក Li ក៏បានពិភាក្សាដាច់ដោយឡែកជាមួយអគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ លោក Antonio Guterres នាយកគ្រប់គ្រងរបស់ IMF Kristalina Georgieva និងអ្នកដទៃទៀត។