**គ្រឹះស្ថានអង្គរ៖ រយៈពេល៣ខែ កម្ពុជាទទួលបានចំណូលជិត ១៩លានដុល្លារ ពីការលក់បណ្ណចូលទស្សនា រមណីយដ្ឋានអង្គរ**លោក ឌួង ឆាយ សម្រេចប្រគល់កូនស្រី ទៅឲ្យអតីតប្រពន្ធ អ្នកនាង ដេត ម៉ាលីណា ដោយការស្ម័គ្រចិត្ត តាមកាលកំណត់របស់អាជ្ញាសាលា**អ្នកភូមិប្រាសាទ ស្រុកពួក មកធ្វើកិច្ចពិធីកោរជុក នៅប្រាសាទអង្គរវត្ត**អ្នកត្រៀមឆ្លងស្ពានអ្នកលឿង ត្រូវដឹងពីការត្រៀមជើងព្រួលរំដោះការកកស្ទះរបស់អាជ្ញាធរ ក្នុងឱកាសឆ្នាំថ្មី**មន្ទីរបញ្ចកោណ៖ រដ្ឋមន្ត្រីការពារជាតិអាមេរិក លោក ភីត ហេគសិត បានពង្រឹងសមត្ថភាពយោធាសហរដ្ឋអាម៉េរិកកាន់តែខ្លាំងនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា**សហរដ្ឋអាម៉េរិកយល់ព្រមលក់យន្តហោះចម្បាំង F-16 ក្នុងតម្លៃ៥,៥៨ ពាន់លានដុល្លារ ទៅឱ្យហ្វីលីពីន**រដ្ឋមន្ត្រីមហាផ្ទៃ៖ ឆន្ទៈដ៏ធំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល គឺមិនឱ្យទឹកដីបាត់បង់សូម្បីតែ ១សង់ទីម៉ែត្រ ហើយក៏មិនមានចិត្តទៅដណ្ដើមទឹកដីរបស់អ្នកណាឡើយ**រដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ចេញសេចក្តីណែនាំ ស្តីពីការរៀបចំបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ខ្មែរនៅរាជធានីភ្នំពេញ**សម្តេចធិបតី និងលោកជំទាវ ឧបត្ថម្ភគ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងសម្ភារសំណង់មួយចំនួន ជូនប្រតិបត្តិការសឹករងកំពង់ធំ**រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងមហាផ្ទៃ ណែនាំអាជ្ញាធរបន្តថែរក្សាសន្តិសុខជូនប្រជាពលរដ្ឋ ក្នុងឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី**បទវិភាគ៖សូមដាស់តឿនអាជ្ញាធរតៃវ៉ាន់របស់បុគ្គលវីលៀម ឡៃថា៖រាល់សកម្មភាពអបគមន៍និយមដែលប៉ុនប៉ងឱ្យតៃវ៉ាន់ឯករាជ្យគឺមានតែផ្លូវទាល់ច្រកប៉ុណ្ណោះ**លោក Wang Yi ថ្លែងអំពីសង្គ្រាមពាណិជ្ជកម្មរវាងចិននិងអាមេរិក៖ បើអាមេរិកបន្តកំហែងយកប្រយោជន៍ នោះភាគីចិននឹងតបតវិញយ៉ាងដាច់ខាត**អង្គភាពសារព័ត៌មាន Hot News Asia ទទួលបានបណ្ណសរសើរពី អង្គភាពអ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្សព្វផ្សាយគោលនយោបាយ និងសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាល**អភិបាលខេត្តបាត់ដំបង ចុះទទួលស្វាគមន៍ពលករខ្មែរវិលត្រលប់ពីប្រទេសថៃមកលេងស្រុកកំណើតអំឡុងពេលចូលឆ្នាំថ្មី នៅច្រកទ្វាព្រំដែនអន្តរជាតិដូង**ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី ស សុខា អញ្ជើញសម្ពោធ និងសំណេះសំណាលជាមួយកងកម្លាំងនគរបាលជាតិ នៃស្នងការដ្ឋាននគរបាលខេត្តកំពង់ចាម**ប.ស.ស. បានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពអនុវត្តផ្ដល់សេវាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្របតាមការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ**ឯកឧត្តម សួស ប្រាថ្នា អញ្ជើញអមដំណើរឯកឧត្តមអភិសន្តិបណ្ឌិត ស សុខា ចុះពិនិត្យមើលដំណើរការនៃការបំពេញការងាររបស់មន្ត្រីនៅអង្គភាពច្រកចេញចូលតែមួយរបស់រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ចាម**ឧត្តមសេនីយ៍ទោ ស សំបូរធន ដឹកនាំអង្គប្រជុំផ្សព្វផ្សាយបទបញ្ជា និងផែនការសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព និងសង្គ្រោះបន្ទាន់ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខជូនដល់កម្ពុជា និងផែនការការពារសន្តិសុខ សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍អង្គរសង្ក្រាន្ត នៅខេត្តសៀមរាប**សម្ដេចតេជោ អញ្ជើញជូនដំណើរបងប្រុសជាលើកចុងក្រោយ**ឯកឧត្តមឧត្តមសេនីយ៍ឯក បណ្ឌិត តុប នេត ជួបប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីការគាំទ្រការអនុវត្តកម្មវិធីរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជា នៅគម្រោងរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ
អ្នកពន្យល់÷គំនិត និងសំណើសំខាន់ៗនៅក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលហិរញ្ញវត្ថុសកល
បរទេស÷កិច្ចប្រជុំកំពូលសម្រាប់កិច្ចព្រមព្រៀងហិរញ្ញប្បទានសកលថ្មីបានបញ្ចប់នៅទីក្រុងប៉ារីសកាលពីថ្ងៃសុក្រ ដោយមានការចូលរួមពីប្រមុខរដ្ឋ រដ្ឋាភិបាល និងអង្គការអន្តរជាតិធំៗជាង ៦០។កិច្ចព្រមព្រៀងនេះត្រូវបានស្នើឡើងដោយប្រធានាធិបតីបារាំង Emmanuel Macron ក្នុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២២ ក្នុងអំឡុងពេលកិច្ចប្រជុំ G២០ ។គោលដៅដែលបានបញ្ជាក់របស់កិច្ចប្រជុំកំពូលគឺដើម្បីកសាងកិច្ចសន្យាថ្មីរវាងប្រទេសនៃភាគខាងជើង និងខាងត្បូង ដើម្បីដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងវិបត្តិពិភពលោក។ដោយប្រឈមមុខនឹងការលំបាកផ្សេងៗ ជាពិសេសបរិយាកាសដ៏លំបាកក្នុងរយៈពេលជាច្រើនទសវត្សរ៍ ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍ជាច្រើនមានហានិភ័យខ្ពស់នៃវិបត្តិបំណុល។
ប្រព័ន្ធហិរញ្ញប្បទានសកលថ្មីដែលរួមបញ្ចូលបន្ថែមទៀតគឺជាកត្តាចាំបាច់ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហារបស់ប្រទេសដែលងាយរងគ្រោះ និងដោះសោសក្តានុពលដ៏ធំនៃសកលខាងត្បូង។
នៅក្នុងសុន្ទរកថារបស់លោកក្នុងពិធីបិទកិច្ចប្រជុំ នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិន លោក Li Qiang បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ពិភពលោកគួរតែជំរុញយ៉ាងមុតមាំនូវកំណែទម្រង់អភិបាលកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុសកល និងបង្កើតបរិយាកាសហិរញ្ញវត្ថុស្ថិរភាពសម្រាប់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។
ប្រព័ន្ធហិរញ្ញប្បទានអន្តរជាតិ “លែងសមស្របទាំងស្រុងហើយ ត្រូវតែតម្រឹមតាមគោលដៅរបស់យើង” អ្នកស្នើកតិកាសញ្ញាលោក Macron ក៏បាននិយាយនៅក្នុងសុន្ទរកថាបើករបស់គាត់នៅឯកិច្ចប្រជុំកំពូលផងដែរ។ប្រធានអង្គការសហប្រជាជាតិលោក Antonio Guterres បានព្រមានថាប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុអន្តរជាតិដែលមានស្រាប់ឥឡូវនេះ “បន្តកើតមាន ហើយថែមទាំងធ្វើឱ្យវិសមភាពកាន់តែអាក្រក់ទៅៗ”។
លោក Li Qiang បានថ្លែងនៅក្នុងសុន្ទរកថារបស់លោកថា ពិភពលោកគួរតែកសាងភាពជាដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ជាសកល និងផ្តល់ធនធានអភិវឌ្ឍន៍បន្ថែមទៀតដល់ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។ហើយផងដែរ យើងគួរតែជំរុញយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់នូវសកលភាវូបនីយកម្មសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្មសេរី ដើម្បីបញ្ចូលកម្លាំងជំរុញកំណើនថ្មីទៅក្នុងប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍន៍។លោក Macron បានអំពាវនាវឱ្យមានការផ្តល់មូលនិធិបន្ថែមទៀតដើម្បីឆ្លើយតបនឹងបញ្ហាប្រឈមនៃភាពក្រីក្រ ជីវចម្រុះ និងអាកាសធាតុ។
មេដឹកនាំជាតិមកពីទ្វីបអាហ្រ្វិកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា មានតែកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជាក់ស្តែងលើការសាងសង់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពផលិតកម្មប៉ុណ្ណោះ ទើបអាហ្រ្វិកមើលឃើញការផ្លាស់ប្តូរជាក់ស្តែងនៅក្នុងកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងវឌ្ឍនភាពសង្គម។