នាយករដ្ឋមន្ត្រីចិនជួបពិភាក្សាការងារជាមួយសមភាគីនូវែលសេឡង់
ប៉េកាំង៖ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ចិន លោក Li Qiang បាន​ជួបពិភាក្សា​ការងារ​ជាមួយ​លោក Chris Hipkins នាយករដ្ឋមន្ត្រី​នូវែលសេឡង់​កាលពី​ថ្ងៃ​ពុធ​ក្នុង​ទីក្រុង​ប៉េកាំង។
លោក Li Qiang បានឲ្យដឹងថា ចាប់តាំងពីបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតជាង ៥០ ឆ្នាំមុន ទំនាក់ទំនងចិន-នូវែលសេឡង់ត្រូវបានបង្កើតឡើងជាគំរូនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការឈ្នះ-ឈ្នះ រវាងប្រទេសដែលមានប្រព័ន្ធសង្គមផ្សេងៗគ្នា ប្រវត្តិសាស្ត្រ និងវប្បធម៌ ដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍន៍ និងទំហំសេដ្ឋកិច្ច។
ឆ្នាំក្រោយគឺជាខួបលើកទី១០ នៃការបង្កើតភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយរវាងប្រទេសចិន និងនូវែលសេឡង់។
លោក Li Qiang បានបន្តថា ប្រទេសចិនបានត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការធ្វើការជាមួយនូវែលសេឡង់ ដើម្បីបង្កើនទំនាក់ទំនងមិត្តភាពជាប្រពៃណី និងរួមគ្នាជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យផ្សេងៗឱ្យកាន់តែខ្ពស់ឡើង ដើម្បីផ្តល់ផលប្រយោជន៍កាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់ប្រជាជនទាំងពីរ តំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក និងពិភពលោក។
ដោយកត់សម្គាល់ពីសារៈសំខាន់នៃសាមគ្គីភាព កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមក និងលទ្ធផលឈ្នះ-ឈ្នះ ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដែលមនុស្សជាតិជួបប្រទះនោះ លោក Li Qiang បានឲ្យដឹងថា នៅពេលដែលប្រទេសចិនជំរុញការជំរុញទំនើបកម្មរបស់ខ្លួន វានឹងបើកទ្វារឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ។
លោក Li Qiang បានបន្ថែមថា ប្រទេសចិនត្រៀមខ្លួនជាស្រេចដើម្បីចែករំលែកជាមួយនូវែលសេឡង់នូវឱកាសថ្មីដែលនាំមកដោយការអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសចិន និងទាញយកសក្តានុពលនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសម្រាប់ផលប្រយោជន៍ទៅវិញទៅមកកាន់តែច្រើន ដើម្បីជំរុញពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគទៅកាន់កម្រិតថ្មីមួយ។
លោកបានអំពាវនាវឱ្យភាគីទាំងពីរទាញយកសក្តានុពលនៃសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល សេដ្ឋកិច្ចបៃតង និងឧស្សាហកម្មច្នៃប្រឌិត ដើម្បីបង្កើតកម្លាំងជំរុញថ្មីសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៅក្នុងតំបន់ដែលកំពុងរីកចម្រើន។ លោក Li Qiang បានឲ្យដឹងថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងត្រូវធ្វើឡើងដើម្បីរួមគ្នាតស៊ូមតិពាណិជ្ជកម្មសេរី គាំទ្រកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក និងពង្រីកលំហថ្មីនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចក្នុងតំបន់។ លោកបានបន្ថែមថា ភាគីទាំងពីរគួរតែជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើវិស័យអប់រំ ទេសចរណ៍ និងវិស័យផ្សេងៗទៀត ព្រមទាំងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ច។
សម្រាប់លោក Chris Hipkins បានឲ្យដឹងថា នូវែលសេឡង់ និងចិនប្តេជ្ញាពង្រឹងទំនាក់ទំនង បង្កើនការយល់ដឹង និងការដោះស្រាយភាពខុសគ្នាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ហើយបានអនុវត្តកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងទូលំទូលាយ និងស៊ីជម្រៅលើគ្រប់កម្រិត និងគ្រប់វិស័យ។
លោក Chris Hipkins បានបន្តថា នូវែលហ្សេឡង់ប្រកាន់ខ្ជាប់យ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួននូវគោលនយោបាយចិនតែមួយ ហើយមានការរំភើបចំពោះឱកាសដែលនាំមកដោយការបើកចំហររបស់ប្រទេសចិន ដោយបន្ថែមថា នូវែលសេឡង់មានឆន្ទៈក្នុងការធ្វើការជាមួយប្រទេសចិន ដើម្បីអនុវត្តការឯកភាពគ្នា ពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើសេដ្ឋកិច្ច និងពាណិជ្ជកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត និង បច្ចេកវិទ្យា ការអប់រំ ថាមពលកកើតឡើងវិញ និងទំនាក់ទំនងកម្រិតមូលដ្ឋាន ដើម្បីរួមគ្នាលើកកម្ពស់ការងើបឡើងវិញនៃសេដ្ឋកិច្ច និងដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងបញ្ហាប្រឈមសកលផ្សេងទៀត។
លោក Chris Hipkins ក៏បានស្វាគមន៍សហគ្រិនចិន ភ្ញៀវទេសចរ និងនិស្សិតកាន់តែច្រើនឡើងទៅកាន់ប្រទេសនូវែលសេឡង់។
បន្ទាប់ពីកិច្ចពិភាក្សា លោក Li Qiang និងលោក Chris Hipkins បានធ្វើជាសាក្សីក្នុងការចុះហត្ថលេខាលើឯកសារកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីជាបន្តបន្ទាប់ស្តីពីវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា ការអប់រំ កសិកម្ម ព្រៃឈើ ការដាក់ឱ្យនៅដាច់ពីគេ សុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងសិទ្ធិកម្មសិទ្ធិបញ្ញា។