**ព្រះរាជពិធីបួងសួងចម្រើនសេចក្តីសុខនៅប្រាសាទអង្គរវត្ត ដែល​គ្រោង​ធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១១-១២ ខែមេសានោះ ត្រូវបានលើកទៅធ្វើ​នៅ​ថ្ងៃទី​១៣-១៤ ខែមេសា ជំនួសវិញ។**ឯកឧត្តម តាំង ផេងរិទ្ធី ដឹកនាំក្រុមការងារប្រជុំជាមួយតំណាងទីភ្នាក់ងារជ្រើសរើសឯកជនដើម្បីតាមដានព័ត៌មានអំពីបងប្អូនពលករខ្មែររស់នៅប្រទេសថៃ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដី**រថយន្តដឹកជញ្ជូនយោធាបានមកដល់ហើយដើម្បីជួយគាំទ្រការដឹកជញ្ជូនភ្ញៀវទេសចរ និងប្រជាពលរដ្ឋ ពី​អាកាសយានដ្ឋាន​សុវណ្ណភូមិ​ទៅ​ទីក្រុង​បន្ទាប់​ពី​ប្រព័ន្ធ​ដឹក​ជញ្ជូន​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​ផ្អាក**វីរបុរសជើងបួនគឺជាកម្លាំងដ៏សំខាន់មួយផ្សេងទៀតក្នុងការស្វែងរកមនុស្សបាត់ខ្លួននៅក្នុងអគារដែលដួលរលំបន្ទាប់ពីការរញ្ជួយដីដ៏ធំមួយ!**មនុស្ស ១៤៤នាក់បានស្លាប់ និង ៧៣២នាក់រងរបួសនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧ រុិចទ័រ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​តំបន់​ដែល​ការិយាល័យ​អគ្គសវនកម្ម​ដួល​រលំ ហើយបញ្ជា​ឲ្យ​សន្តិសុខ​តឹងរ៉ឹង​ខ្លាច​មាន​ការ​ដួល​រលំ​ម្តង​ទៀត​**ក្រសួងធនធានទឹក ជូនដំណឹង ស្តីពីបាតុភូតរញ្ជួយដីនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា បង់ក្លាដែស ឥណ្ឌា ឡាវ ថៃ វៀតណាម និងចិន ខណៈកម្ពុជា ក៏ទទួលរងនូវឥទ្ធិពលនេះដែរ តែក្នុងកម្រិតតិចតួចប៉ុណ្ណោះ**ក្រសួងបរិស្ថាន៖ រហូតមកទល់ពេលនេះ គុណភាពខ្យល់នៅកម្ពុជាមិនទាន់មាន ហានិភ័យដល់សុខភាពសាធារណជននៅឡើយ**នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​ថៃចុះ​ពិនិត្យ​មជ្ឈមណ្ឌល​បញ្ជា​ការ​រញ្ជួយ​ដី​ក្រុង​បាងកក បញ្ជា​វិស្វករ​ឱ្យ​ឈរ​នៅ​ក្នុង​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​សំណង់​អគារ​ដែល​សម្រួល​ដល់​សាធារណជន​២៤​ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ។**ប៉ូលិស​ចល័ត​​ប្រើ​ដ្រូន និង​ឆ្កែ K៩ ដើម្បី​ស្វែងរក​អ្នក​នៅ​រស់​នៅ​ក្រោម​អគារ​បាក់​រលំ ស្វែងរក​សញ្ញា​នៃ​ជីវិត**គ្រោះរញ្ជួយដីកម្រិត ៧.៧រ៉ិចទ័រ បានវាយប្រហារប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់តំបន់ល្បីៗ ជាច្រើនរបស់ប្រទេសនេះ**និស្សិតជ័យលាភីអាហារូបករណ៍របស់រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន (MEXT) ចំនួន ៣១រូប ទទួលអនុសាសន៍ផ្តាំផ្ញើល្អៗពី ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ប៉េង ពោធិ៍នា មុនចេញដំណើរទៅបន្តការសិក្សា**រដ្ឋបាលខេត្តកំពង់ធំ នឹងបិទចរាចរយានយន្តគ្រប់ប្រភេទដែលធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ តីរវិថីស្ទឹងសែន ចាប់ពីចំណុចរូបសំណាកចង្រិត រហូតដល់ខាងមុខប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលសង្កាត់កំពង់ធំ ដើម្បីឲ្យសាធារណៈជនធ្វើដំណើរថ្មើជើង**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ ជាមួយក្រុមហ៊ុន Shandong Dolang Technology Equipment នៃប្រទេសចិន នឹងជំរុញកម្មវិធីសិក្សា TVET ស្របតាមស្តង់ដាសិក្សានៃប្រទេសចិន និងអាល្លឺម៉ង់**ស្នងការនគរបាលខេត្តកែប ផ្តាំផ្ញើដល់មន្ត្រីនគរបាលមូលដ្ឋានត្រូវធ្វើការងារដោយផ្សារភ្ជាប់ជាមួយអាជ្ញាធរ និងប្រជាពលរដ្ឋ**គ្រោះរញ្ជួយដីបានបង្ខំឱ្យថៃប្រកាសបិទសាលារៀន ផ្លូវរថភ្លើង អាកាសចរណ៍ ស្ពាន និងហាងនានា**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ អតីតកងទ័ពស្ម័គ្រចិត្តវៀតណាម បានសម្ដែងការរំភើប ចំពោះការអភិវឌ្ឍរីកចម្រើនយ៉ាងឆាប់រហ័សនៅកម្ពុជា**រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ៖ កម្មវិធីរោងចក្រកាន់តែប្រសើរនៅកម្ពុជា នៃអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO-BFC) ជាប្រភពព័ត៌មានដ៏ទុកចិត្តសម្រាប់ម្ចាស់ម៉ាក អ្នកបញ្ជាទិញ**វិស្វករថា អគារភាគច្រើននៅក្នុងទីក្រុងបាងកក បំពេញតាមស្តង់ដារ និងអាចទប់ទល់នឹងការរញ្ជួយបាន**ឯកឧត្តមទេសរដ្ឋមន្ត្រី អៀង មូលី ផ្ញើសាររំលែកទុក្ខ ចំពោះមរណភាព ឯកឧត្តម អ្នកឧកញ៉ា ឧត្តមមេត្រីវិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុសច្បងរបស់ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន
សម្តេចប្រធានរដ្ឋសភា អញ្ជើញចូលរួមការប្រគំតន្រ្តីអូខេស្ត្រា ដើម្បីប្រារព្ធខួបលើកទី៧០ នៃចំណងមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន
ភ្នំពេញ៖ សម្តេចមហារដ្ឋសភាធិការធិបតី ឃួន សុដារី ប្រធានរដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នាល្ងាចថ្ងៃសុក្រ ទី១៥ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ បានអញ្ជើញចូលរួមទស្សនាការប្រគំតន្រ្តីអូខេស្ត្រា ដើម្បីប្រារព្ធខួបលើកទី៧០ នៃចំណងមិត្តភាពកម្ពុជា-ជប៉ុន នៅសាលអង្គរគីហ្សូណានៃមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ជប៉ុន ក្នុងបរិវេណសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។
ឆ្នាំ២០២៣ គឺជាខួបលើកទី៧០ នៃការបង្កើតទំនាក់ទំនងការទូតរវាងប្រទេសជប៉ុន និងកម្ពុជាដែលបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ១៩៥៣។ ប្រទេសជប៉ុនបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងដំណើរការសន្តិភាពរបស់កម្ពុជា នៅចុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៨០ និងបានធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះរៀបចំសន្និសីទ ស្តីពីសន្តិភាពនៅកម្ពុជា នៅទីក្រុងតូក្យូក្នុងឆ្នាំ១៩៩០។ បន្ទាប់ពីកិច្ចព្រមព្រៀងសន្តិភាពទីក្រុងប៉ារីស ត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅឆ្នាំ១៩៩១ ប្រទេសជប៉ុន បានដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មក្នុងការកសាងសន្តិភាពនៅកម្ពុជា និងគាំទ្រដំណើរការកសាងប្រទេសកម្ពុជាឡើងវិញ។
ឯកឧត្តម ចាន់ រតនា សហប្រធានគណៈកម្មការប្រតិបត្តិកម្ពុជា សម្រាប់ខួបអនុស្សាវរីយ៍លើកទី៧០ មិត្តភាព កម្ពុជា និងជប៉ុន បានមានប្រសាសន៍ថា ដោយសារឆ្នាំនេះជា “ឆ្នាំពិសេស” នៃមិត្តភាពរបស់យើង ព្រឹត្តិការណ៍ និងសកម្មភាពប្រវត្តិសាស្ត្រជាច្រើនត្រូវបានរៀបចំឡើង ដើម្បីរំលឹកដល់មិត្តភាពដ៏រីកចម្រើនរបស់យើង ដូចជាការផ្លាស់ប្តូរសារអបអរសាទរពីថ្នាក់ដឹកនាំរបស់យើង ពិធីបុណ្យគីហ្សូណា។ មហោស្រពភាពយន្តជប៉ុន មហោស្រព TANABATA ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសុច្ឆន្ទៈ និងវេទិកាសាធារណៈស្តីពីសមិទ្ធិផល និងទិសដៅអនាគតនៃទំនាក់ទំនងកម្ពុជា និងជប៉ុន និងព្រឹត្តិការណ៍ជាច្រើនទៀតដែលត្រូវបានប្រារព្ធឡើងដោយជោគជ័យ ដើម្បីរំលឹកដល់ឆ្នាំមិត្តភាពនេះ។
ជាការពិតណាស់ យើងមានមោទនៈភាពជាខ្លាំងដែលទំនាក់ទំនងមិត្តភាពរបស់កម្ពុជា-ជប៉ុនឥឡូវនេះឈានដល់ដំណាក់កាលថ្មីមួយនៅឆ្នាំនេះគឺ “ភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ” ដែលជាកម្រិត នៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការខ្ពស់បំផុត មិនធ្លាប់មានក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃប្រទេសទាំងពីរ។ ជាមួយនឹងចក្ខុវិស័យ និងយុទ្ធសាស្ត្រថ្មីនេះ ដែលដាក់ចេញដោយថ្នាក់ដឹកនាំ ជាពិសេសដោយ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី គីស៊ីដា ហ្វូមីអូ ប្រទេសទាំងពីរបានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការធ្វើឱ្យស៊ីជម្រៅ និងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការលើគ្រប់វិស័យ ដើម្បីផលប្រយោជន៍ប្រជាជន និងប្រទេសទាំងពីរ ក៏ដូចជាសន្តិភាព សន្តិសុខ ស្ថិរភាព និងវិបុលភាពក្នុងតំបន់។
គួរបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីដែលសិល្បករតន្ត្រីជប៉ុននឹងប្រគំនៅថ្ងៃនេះ រួមមានជាច្រើនផ្នែក ចាប់ពីតន្ត្រីបុរាណ រហូតដល់តន្ត្រីក្នុងគំនូរជីវចលដ៏ល្បីរបស់ជប៉ុន ឬហៅថាអានិមេ។ កម្មវិធីនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីផ្ដល់ភាពរីករាយសម្រាប់ទាំង កុមារ និងមនុស្សធំដូចគ្នា ដូច្នេះសូមរីករាយជាមួយនឹងការប្រគំតន្រ្តីអូខេស្រ្តា។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា ស្អែកនេះ នឹងមានការប្រគំតន្រ្តីអូខេស្ត្រាម្ដងទៀតនៅផ្សារទំនើបអ៉ីអនសែនសុខស៊ីធី ចាប់ពីម៉ោង៤រសៀល ដល់ម៉ោង៥.៣០នាទីល្ងាច។ ថ្ងៃខានស្អែក ក៏មានការប្រគំតន្រ្តីអូខេស្ត្រានៅផ្សារទំនើបអ៉ីអនមានជ័យ ចំនួនពីរលើក គឺចាប់ពីម៉ោង២រសៀល និងលើកទី២ ចាប់ពីម៉ោង៤:៣០នាទីរសៀល។ ការប្រគំតន្រ្តីនៅទីតាំងផ្សេងៗគ្នានេះ អាចនឹងមានកម្មវិធីខុសគ្នាបន្តិចបន្តួចពីកម្មវិធីដែលលោកអ្នកនឹងរីករាយនៅថ្ងៃនេះ។ ការប្រគំតន្ត្រីចំនួន៣លើកនៅ ថ្ងៃទី១៦ និង១៧ ខែកញ្ញា នឹងបើកជាសាធារណៈ ហើយមិនតម្រូវឱ្យមានការកក់ទុកជាមុននោះទេ ដូច្នេះសូមអញ្ជើញ មកកាន់ទីតាំងណាមួយដូចបានរៀបរាប់ខាងលើនៅផ្សារទំនើបអ៉ីអន ដើម្បីចូលរួមរីករាយទស្សនា ៕