យោធា​អ៊ុយក្រែន​ អះអាង​ថា ទាហាន​អ៊ុយក្រែន​ដណ្តើម​យក​ភូមិ​ភាគ​ខាង​ត្បូង​ក្រុង Bakhmut បានមក​វិញ
ទីក្រុងកៀវ៖ អ៊ុយក្រែនបានឲ្យដឹងនៅថ្ងៃសុក្រថាខ្លួនបានដណ្តើមយកភូមិភាគខាងកើតដែលត្រូវបានបំផ្លិចបំផ្លាញនៃ Andriivka ដោយកំណត់ដំណាក់កាលសម្រាប់ការឈានទៅមុខបន្ថែមទៀតនៅលើផ្នែកខាងត្បូងនៃតំបន់ Bakhmut ដែលជាទីក្រុងដែលបានធ្លាក់ក្នុងដៃរុស្ស៊ីកាលពីខែឧសភាបន្ទាប់ពីការប្រយុទ្ធគ្នាយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរជាច្រើនខែ។
អគ្គសេនាធិការអ៊ុយក្រែនបានឲ្យដឹងនៅក្នុងរបាយការណ៍ព្រឹកមួយថា កងទ័ពរបស់ទីក្រុង Kyiv កំពុងធានាការឈរជើងរបស់ពួកគេនៅក្នុងតំបន់នេះ ខណៈពេលដែលកងកម្លាំងរុស្ស៊ីបានទទួលរងនូវការខូចខាត និងបាត់បង់សម្ភារៈយ៉ាងច្រើន។ មិនមានការអត្ថាធិប្បាយភ្លាមៗពីរុស្ស៊ីទេ។
អគ្គសេនាធិការបានឲ្យដឹងថា នៅក្នុងប្រតិបត្តិការវាយលុក ពួកគេបានរឹបអូសភូមិ Andriivka នៅក្នុងតំបន់ Donetsk។
ភូមិ Andriivka ស្ថិតនៅភាគខាងត្បូងនៃតំបន់ Bakhmut ដែលជាទីតាំងនៃការប្រយុទ្ធដ៏ខ្លាំងក្លា និងយូរបំផុតចាប់តាំងពីការឈ្លានពានដោយរុស្ស៊ីកាលពីខែកុម្ភៈឆ្នាំមុន។ អគ្គសេនាធិការក៏បានរាយការណ៍អំពី ភាពជោគជ័យមួយផ្នែក នៅជិត Klishchiivka ដែលជាភូមិមួយនៅភាគខាងត្បូងនៃ Bakhmut ផងដែរ។
កងពលតូចវាយលុកទីបីដែលបានចូលរួមក្នុងការជំរុញបានឲ្យដឹងថា ការចាប់យកនិងកាន់ Andriivka គឺជាផ្លូវរបស់យើងឆ្ពោះទៅរករបកគំហើញនៅផ្នែកខាងស្តាំនៃ Bakhmut និងគន្លឹះនៃភាពជោគជ័យនៃការវាយលុកបន្ថែមទៀតទាំងមូល។
អ្នកនាំពាក្យកងពលតូច Oleksandr Borodin បានឲ្យដឹងឹថា អ៊ុយក្រែនបានបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ននៅក្នុងតំបន់នេះ ដើម្បីកាត់បន្ថយការខាតបង់ពីគ្រាប់មីន និងការការពាររបស់រុស្ស៊ី។
លោក​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ពួកគេ​ការពារ​ផ្នែក​ខាង​របស់​ពួកគេ​យ៉ាង​ខ្លាំង​នៅ​ទី​នេះ​ព្រោះ​ពួកគេ​យល់​ថា​ប្រសិនបើ​ផ្នែក​ខាង​របស់​ពួកគេ​ដួល​ទាំង​ស្រុង វា​នឹង​បង្កើត​បញ្ហា​ផ្ទាល់​ក្នុង​ការ​កាន់កាប់​ទីក្រុង​ Bakhmut ​ដោយ​ខ្លួនឯង​។
អ្នកវិភាគយោធាដែលមានមូលដ្ឋាននៅទីក្រុង Kyiv លោក Oleksandr Musiyenko បានឲ្យដឹងថា ភូមិនេះស្ថិតនៅលើដីខ្ពស់ ដែលនឹងអនុញ្ញាតឱ្យកាំភ្លើងធំរបស់អ៊ុយក្រែន ប្រតិបត្តិការកាន់តែងាយស្រួលនៅក្នុងតំបន់។
ក្នុងអំឡុងពេលនៃការវាយលុករយៈពេល ៣ ខែរបស់ខ្លួន អ៊ុយក្រែនបានរាយការណ៍ពីវឌ្ឍនភាពយឺត និងស្ថិរភាពប្រឆាំងនឹងមុខតំណែងរបស់រុស្ស៊ីដែលបានចូលកាន់កាប់ ដោយដណ្តើមបានភូមិជាច្រើន និងរុលទៅមុខនៅលើគែមនៃ Bakhmut ប៉ុន្តែមិនមានការតាំងទីលំនៅធំដុំនោះទេ។
ប្រធានាធិបតី Volodymyr Zelenskiy និងមន្ត្រីផ្សេងទៀតបានច្រានចោលអ្នករិះគន់លោកខាងលិចដែលនិយាយថាការវាយលុកយឺតពេក និងរារាំងដោយកំហុសយុទ្ធសាស្ត្រ។
អ្នកនាំពាក្យអគ្គសេនាធិការលោក Andriy Kovaliov បានឲ្យដឹងនៅក្នុងអត្ថាធិប្បាយតាមទូរទស្សន៍ថា នៅភាគខាងត្បូងបន្ថែមទៀតនៅក្នុងតំបន់ Donetsk កងទ័ពអ៊ុយក្រែនបានបន្តទប់ស្កាត់ការវាយលុករបស់រុស្ស៊ីឆ្ពោះទៅកាន់ទីប្រជុំជន Avdiivka និង Maryinka។ លោក​បាន​បន្ត​ថា អ្នក​ការពារ​បាន​គ្រប់គ្រង​ការ​វាយ​ប្រហារ​របស់​រុស្សី​ទាំងអស់​នៅ​ជិត Maryinka។
នៅផ្នែកខាងមុខភាគខាងត្បូង អគ្គសេនាធិការបានឲ្យដឹងថា កងទ័ពរបស់ខ្លួនកំពុងធ្វើឱ្យមានការខាតបង់យ៉ាងច្រើនទៅលើសត្រូវនៅជិតភូមិ Verbove ក្នុងតំបន់ Zaporizhzhia។