**លោក ម៉ាក្រុង បង្ហាញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដើម្បីគាំទ្រដល់អ៊ុយក្រែន ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនៅទីក្រុងប៉ារីស**អញ្ជើញដល់កម្ពុជាភ្លាម សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្រុសដោយក្តីវិប្បយោគ និងក្តុកក្តួលក្រៃលែង**ចូលរួមរំលែកទុក្ខ! បណ្ឌិតសភាចារ្យ ព្រំ ម៉ល់ អតីតប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ទទួលមរណភាព ក្នុងជន្មាយុ ៩២ឆ្នាំ**ថៃ៖ ៧នាក់ស្លាប់ ៩៧នាក់បាត់ខ្លួន ក្រោយរលំអគារ៣០ជាន់ ខណៈអាជ្ញាធរជំរុញល្បឿននៃការជួយសង្រ្គោះ**រដ្ឋមន្ត្រីសាធារណការ ចុះពិនិត្យការងារជួសជុលសាងសង់ ស្ពានលេខ៣១ (ផ្លូវជាតិលេខ២១) ស្ថិតក្នុងឃុំព្រែកអំបិល ស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល**ក្រសួងបរិស្ថាន ជូនដំណឹងអំពីករណីភ្លើងឆេះព្រៃនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥**ក្រុមអ្នកជួយសង្គ្រោះជនជាតិចិន បន្តជួយសង្គ្រោះអ្នកនៅរស់រានមានជីវិតនៅទីក្រុង Nay Pyi Taw ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា**ចំនួនអ្នកស្លាប់កើនឡើងដល់ ១,៦៤៤នាក់ បន្ទាប់ពីគ្រោះរញ្ជួយដីដ៏ខ្លាំងនៅប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា**មេដឹកនាំរបបយោធាមីយ៉ាន់ម៉ា នឹងចូលរួមកិច្ចប្រជុំកំពូលរបស់មេដឹកនាំថ្នាក់តំបន់ក្នុងប្រទេសថៃនៅសប្តាហ៍ក្រោយ**ក្រសួងការបរទេស៖ មកទល់ពេលនេះ មិនទាន់មានរបាយការណ៍ណាមួយថាមានជនជាតិខ្មែរបានបាត់បង់ជីវិត បណ្តាលមកពីគ្រោះរញ្ជួយដីទាំងនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា និងថៃ**អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន និងបណ្ឌិត្យសភានគរបាលកម្ពុជា រួមគ្នាជំរុញឲ្យនិស្សិតនគរបាលប្រើប្រាស់ App NoDrug**ក្រសួងធនធានទឹក៖ កម្រិតរញ្ជួយរបស់ aftershock នៅមីយ៉ាន់ម៉ា នាម៉ោង ១៤:០៣នាទី នាថ្ងៃទី២៩ ខែមីនានេះ បានថយចុះមកត្រឹមកម្រិត ៣,៥ វ៉ិចទ័រ**ចិននឹងផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌បន្ទាន់ចំនួន ១០០លានយន់ដល់មីយ៉ាន់ម៉ា**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន សម្តែងនូវការសោកស្តាយ និងក្រៀមក្រំយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល និងប្រជាជនថៃ ចំពោះការជួបនូវហេតុការណ៍មហន្តរាយ​នៃគ្រោះ​រញ្ជួយដី**រដ្ឋមន្ត្រី ថោ ជេដ្ឋា៖ បច្ចុប្បន្ន កម្ពុជានៅពុំទាន់មានអ្នកជំនាញ និងឧបករណ៍វាស់ស្ទង់លើវិស័យរញ្ជួយផែនដីនៅឡើយទេ**អាមេរិក​សម្តែង​ការ​រំលែក​ទុក្ខ​ដល់​កូរ៉េ​ខាង​ជើង​ចំពោះ​ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ ដោយ​សន្យា​ផ្តល់​ជំនួយ​ចាំបាច់**អភិបាល​ស្រុកសូទ្រនិគម អំពាវនាវដល់ពលរដ្ឋក្នុងតំបន់ បន្តយកចិត្តទុកដាក់តាមដានសភាពការណ៍ និងព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធករណីរញ្ជួយដី **រថយន្តតាក់ស៊ី EV របស់ចិនទទួលបានប្រជាប្រិយភាពនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ចំពេលមានការកើនឡើងនៃសីតុណ្ហភាព**ក្រសួងសុខាភិបាល៖ មនុស្ស៩២១នាក់ ត្រូវបានសម្លាប់ក្នុងដែនដីប៉ាឡេស្ទីន ចាប់តាំងពីអ៉ីស្រាអែល បានបន្តការវាយប្រហារក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំសាជាថ្មី
ឯកឧត្តម សុខ លូ ដឹកនាំកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីវឌ្ឍនៈភាពនៃការរៀបចំពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៣
ភ្នំពេញ៖ នាព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តបាត់ដំបង និងជាប្រធានគណៈកម្មការរៀបចំពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៣ បានអញ្ជើញដឹកនាំកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាការងារអំពីវឌ្ឍនៈភាពនៃការរៀបចំពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៣ ជាមួយប្រធានអនុគណៈកម្មការរៀបចំពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៣ លោក លោកស្រីអភិបាលក្រុង ស្រុក លោក លោកស្រីប្រធាន និងអនុប្រធានមន្ទីរ អង្គភាពក្នុងខេត្ត និងអ្នកពាក់ព័ន្ធមួយចំនួនទៀត នៅសាលប្រជុំ B2 សាលាខេត្តបាត់ដំបង ។
ឯកឧត្តម សុខ លូ អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្តបាត់ដំបង និងជាប្រធានគណៈកម្មការរៀបចំពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៣ បានមានប្រសាសន៍ថា ណែនាំដល់ក្រុមការងារទទួលផែនត្រូវមើលបន្ថែមទៅលើការតុបតែងលម្អលើដងវិថី ដើមឈើ សួនច្បារ និងស្ពានជាដើម ព្រមទាំងត្រៀម និងបែងចែកកម្លាំងទៅតាមទីតាំងដែលកំណត់ នឹងត្រូវធ្វើយ៉ាងណា ត្រូវមានច្រកសម្រាប់សង្គ្រោះបន្ទាន់សម្រាប់ក្នុងករណីមានអគ្គិភ័យ ឬមួយមានគ្រោះថ្នាក់ណាមួយកើតឡើងជាយថាហេតុ។
ឯកឧត្តម បានមានប្រសាសន៍បន្តថា ចំពោះការកំណត់ទីតាំងវិញគឺត្រូវបានបែងចែកជាពីរផ្នែកមានផ្នែកខាងលើផ្ទៃទឹក និងផ្នែកនៅលើគោក ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ អាចទស្សនាកំសាន្តក្នុងការប្រកួតប្រណាំងទូកង និងមើលពិពណ៌ផលិតផលនៅក្នុងស្រុកផងដែរ។
ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍បន្តទៀតថា បានថាចំពោះបញ្ហាទឹកនៅក្នុងដងស្ទឹងសង្កែត្រូវធ្វើយ៉ាងណារក្សាឲ្យថេរ ដើម្បីឲ្យការប្រណាំងទូកងគឺមានសភាពសមមូលទៅនឹងអ្នកទស្សនា ហើយមួយទៀតត្រូវដាក់ពេលវេលាក្នុងការប្រកួតប្រណាំងទូកឲ្យបានច្បាស់តាមការកំណត់ ដើម្បីឲ្យបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋងាយស្រួលក្នុងការមកទស្សនាផងដែរ។
លើសពីនេះទៅទៀត ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍ថា កងកម្លាំងមានសមត្ថកិច្ចត្រូវរឹតបន្តឹងរឿងការងារការពារសណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈឲ្យមានសន្តិសុខល្អ ព្រោះថានៅពេលដែលមានសាធារណជនច្រើននោះ ក៏អាចធ្វើឲ្យមានការបង្កនូវអំពើអសន្ដិសុខមួយចំនួន ដូចជាអំពើលួច អំពើហិង្សា ការជួញដូរគ្រឿងញៀន ការប្រើប្រាស់គ្រឿងញៀនជាដើម។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ចំពោះការផ្ញើរកង់ ម៉ូតូ និងរថយន្តគឺត្រូវមានការកំណត់តម្លៃឲ្យជាក់លាក់ហើយសមរម្យមួយ ដែលប្រជាពលរដ្ឋអាចទទួលយកបាន មិនមានការកេងប្រវញ្ច័ ឬមួយឆក់ឱកាសឡើងថ្លៃការផ្ញើនោះទេ ព្រោះបញ្ហានេះក៏ជាផ្នែកមួយធ្វើឲ្យកំណើននៃភ្ញៀវទេសចរណ៍អំឡុងពេលមានពិធីបុណ្យផ្សេងៗថយចុះបានផងដែរ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរឯកឧត្តមបានលើកទឹកចិត្តតាមមន្ទីរ អង្គភាព និងនៅតាមស្រុកនីមួយៗគួរតែមានទូកង របស់ខ្លួនឯងផ្ទាល់មួយដើម្បីប្រកួតប្រណាំងនៅពេលមានពិធីបុណ្យអុំទូក ឬមួយក៏ពិធីបុណ្យផ្សេងៗ ដើម្បីរក្សានូវប្រពៃណីទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្មែរយើងផង និងដើម្បីយកស្នាដៃសម្រាប់មន្ទីរ អង្គភាព ឬមួយស្រុករបស់យើងផង។
ឯកឧត្តម សុខ លូ បានមានប្រសាសន៍អំពាវដល់នាវបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ សូមអញ្ជើញមកទស្សនាកំសាន្តក្នុងពិធីបុណ្យអុំទូក និងបណ្ដែតប្រទីបខេត្តបាត់ដំបងនេះ ឲ្យបានច្រើនកុះករ ទន្ទឹមនឹងនោះសូមសារធារណជនគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈក្នុងការជួយសម្អាតបរិស្ថាន និងគ្រប់គ្រងសំរាមទាំងមុន អំឡុងពេល និងក្រោយពេលពិធីបុណ្យអុំទូកនេះចប់ទៅ ដើម្បីសោភ័ណភាព និងផាសុកភាព សម្រាប់ខេត្តក៏ដូចជាប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងខេត្តបាត់ដំបងផងដែរ៕