**អគ្គស្ថានីយវិទ្យុនិងទូរទស្សន៍មជ្ឈិមចិនប្រកាសបង្កើតគណៈកម្មាធិការអ្នកជំនាញសិក្សាស្រាវជ្រាវបញ្ហាសមុទ្រចិនខាងត្បូង និងចេញផ្សាយ «របាយការណ៍ស្តីពីការយល់ដឹងរបស់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ចំពោះសមុទ្រចិនខាងត្បូង»**បទវិភាគ៖ភូមិភាគស្វយ័តស៊ីចាំង ជាសមិទ្ធផលនិងការឆ្លុះបញ្ចាំងនៃការអភិវឌ្ឍកិច្ចការសិទ្ធិមនុស្សរបស់ប្រទេសចិន**ឯកឧត្តម លឺ ឡាយស្រេង អញ្ជើញគោរពវិញាណក្ខន្ធសព ឯកឧត្តម ហ៊ុន សាន**គម្រោងស្ថាបនាស្ពានថ្មី ស្ពានបេតុងស្ទឹងឆ្វេង ត្រូវបានរៀបចំពិធីបួងសួងសុំម្ចាស់ទឹកម្ចាស់ដីដើម្បីសាងសង់នៅព្រឹកនេះហើយ**ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ហួត ហាក់ ដឹកនាំក្រុមការងារចុះពិនិត្យស្ថានភាពជាក់ស្តែងរមណីយដ្ឋាន «ទេទឹកពុះ» ដែលស្ថិតនៅក្នុងស្រុកឱរ៉ាល់ ខេត្តកំពង់ស្ពឺ**សម្តេច ម៉ែន សំអន៖ សម្ពោធសមិទ្ធិផលនៅវត្តឬស្សីជុកជើង តម្លៃជាង ១៨ម៉ឺនដុល្លារ បង្ហាញពីជំនឿ ការរីកចម្រើននៃសេដ្ឋកិច្ចជាតិ និងប្រាក់ចំណូលរបស់ប្រជាពលរដ្ឋមានការកើនឡើង**ថៃ៖ ចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះរញ្ជួយដីបានកើនឡើងដល់ ១៧នាក់ហើយ**កូរ៉េខាងត្បូង៖ ការពង្រីកលទ្ធិគាំពារពាណិជ្ជកម្មនឹងដាក់សម្ពាធលើសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ដែលនាំឱ្យមានអតិផរណា និងការប្រែប្រួលខ្ពស់នៃអត្រាប្តូរប្រាក់**ក្រុមអ្នកច្បាប់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ត្រូវបានប្រកាសសមាសភាពជាផ្លូវការ**ចិន រៀបចំសេណារីយ៉ូមួយ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយជប៉ុន និងកូរ៉េខាងត្បូង ជុំវិញការរំសាយអាវុធនុយក្លេអ៊ែររបស់កូរ៉េខាងជើង**អ៊ីរ៉ង់នឹងមិនឱនក្បាលដាច់ខាតចំពោះសម្ពាធរបស់អាមេរិក ក្នុងការបន្តការចរចាអំពីកម្មវិធីនុយក្លេអ៊ែររបស់ខ្លួនឡើយ**ប្រមុខការពារជាតិអាមេរិក នឹងជំរុញទំនាក់ទំនងយោធាជាមួយហ្វីលីពីន ដើម្បីពង្រឹងការរារាំងប្រឆាំងនឹងការគំរាមកំហែងពីចិនកុម្មុយនិស្ត**បារាំង និងអង់គ្លេស ប្រកាសគាំទ្រដល់ទីក្រុងគៀវក្នុងការវាយប្រហារលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបំពង់បង្ហូរ Sudzha ក្នុងតំបន់ Kursk របស់រុស្ស៊ី**លោក ម៉ាក្រុង បង្ហាញនូវគំនិតផ្តួចផ្តើម ដើម្បីគាំទ្រដល់អ៊ុយក្រែន ក្នុងកិច្ចប្រជុំកំពូលនៅទីក្រុងប៉ារីស**អញ្ជើញដល់កម្ពុជាភ្លាម សម្តេចកិត្តិព្រឹទ្ធបណ្ឌិត អញ្ជើញគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធបងប្រុសដោយក្តីវិប្បយោគ និងក្តុកក្តួលក្រៃលែង**ចូលរួមរំលែកទុក្ខ! បណ្ឌិតសភាចារ្យ ព្រំ ម៉ល់ អតីតប្រធានក្រុមប្រឹក្សាជាតិភាសាខ្មែរ ទទួលមរណភាព ក្នុងជន្មាយុ ៩២ឆ្នាំ**ថៃ៖ ៧នាក់ស្លាប់ ៩៧នាក់បាត់ខ្លួន ក្រោយរលំអគារ៣០ជាន់ ខណៈអាជ្ញាធរជំរុញល្បឿននៃការជួយសង្រ្គោះ**រដ្ឋមន្ត្រីសាធារណការ ចុះពិនិត្យការងារជួសជុលសាងសង់ ស្ពានលេខ៣១ (ផ្លូវជាតិលេខ២១) ស្ថិតក្នុងឃុំព្រែកអំបិល ស្រុកស្អាង ខេត្តកណ្តាល**ក្រសួងបរិស្ថាន ជូនដំណឹងអំពីករណីភ្លើងឆេះព្រៃនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥**ក្រុមអ្នកជួយសង្គ្រោះជនជាតិចិន បន្តជួយសង្គ្រោះអ្នកនៅរស់រានមានជីវិតនៅទីក្រុង Nay Pyi Taw ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា
លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី អញ្ជើញចូលរួមវេទិកា លើកទី៣ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍស្រ្តី និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ី-អាហ្វីក នៅទីក្រុងហុងកុង
ភ្នំពេញ៖ កាលពីថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៣ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត អ៊ឹង កន្ថាផាវី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកិច្ចការនារី បានអញ្ជើញចូលរួមវេទិកា លើកទី៣ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍស្រ្តី និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាស៊ី-អាហ្វីក “3rd Asian-African Women’s Development and Cooperation Forum” នៅទីក្រុងហុងកុង សាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។
នៅក្នុងវេទិកានោះ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត ទទួលបានការអញ្ជើញឱ្យចែករំលែកអំពីកិច្ចខិតខំប្រឹងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងមេរៀនបទពិសោធន៍របស់កម្ពុជា នៅក្នុងការលើកកម្ពស់ស្រ្តី ក្នុងកិច្ចអភិវឌ្ឍន៍ និងវិធានគំាទ្រសិទ្ធិស្រ្តី ក្រោមស្មារតីនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមខ្សែក្រវាត់និងផ្លូវ។
នៅក្នុងនោះ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត ក៏បានលើក ឡើងអំពីអភិក្រមឆ្ពោះទៅមុខរបស់កម្ពុជា ក្នុងការធ្វើបរិវត្តកម្មយេនឌ័រ តាមរយៈការធ្វើស្ថាប័នភារូបនីកម្ម, ការរៀបចំថវិកាឆ្លើយតបយេនឌ័រ និងការពង្រឹងប្រព័ន្ធតាមដាននិងវាយតម្លៃលើការងារយេនឌ័រជាដើម។ វិស័យអាទិភាព រួមមាន៖ ១. ការបង្កើនភាពអង់អាចដល់ស្រ្តីក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល, សេដ្ឋកិច្ចដែលគិតគូរសុខុមាលភាព និងសេដ្ឋកិច្ចបៃតង, ២.ពន្លឿនបរិយាបន្នអភិបាលកិច្ច និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ៣. ការបន្តលើកកម្ពស់តម្លៃស្រ្តី និងទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើស្រ្តី, ៤. ចូលរួមក្នុងការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីគាំពារសង្គមដែលឆ្លើយតបនឹងយេនឌ័រ និងការសម្រេចការគ្របដណ្តប់សុខភាពសកល, ៥. លើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរគ្នាទៅវិញរវាងប្រជាជនជាមួយប្រជាជាតិផ្សេងទៀត (People to People Exchanges) ព្រមទាំងភាពជាដៃគូនិងកិច្ចសហការក្នុងតំបន់និងអន្តរជាតិ លើការលើកកម្ពស់សមភាពយេនឌ័រ។
នៅក្នុងដំណើរបេសកកម្មនោះ, នៅថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ លោកជំទាវកិត្តិបណ្ឌិត ក៏បានអញ្ជើញចូលរួម នៅក្នុងដំណើរទស្សនកិច្ច នៅក្នុងវិមានសភារបស់ក្រុងហុងកុងផងដែរ ៕